استفاده از محصولات فناورانه هسته‌ای در ۱۵۰ مجتمع بزرگ صنعتی/ گسترش همکاری‌های صنایع هسته‌ای و پالایشگاهی

22:25 - 03 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۱۱۱۴
استفاده از محصولات فناورانه هسته‌ای در ۱۵۰ مجتمع بزرگ صنعتی/ گسترش همکاری‌های صنایع هسته‌ای و پالایشگاهی
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با توجه به طرح‌های توسعه‌ای صنعت هسته‌ای، گسترش همکاری‌ها با شرکت پالایش نفت آبادان و دیگر صنایع پالایشی در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار دارد.

خبرگزاری میزان - محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان سفر به استان خوزستان از شرکت پالایش نفت آبادان بازدید کرد.

اسلامی در جریان بازدید از شرکت پالایش نفت آبادان گفت: سازمان انرژی اتمی از فناوری‌هایی برخوردار است که غیر از استفاده در تولید محصولات در صنعت هسته‌ای در دیگر صنایع نیز موثر است؛ سازمان انرژی اتمی از فناوری‌هایی نظیر تولید ابزار دقیق تولید شده در صنعت هسته‌ای برخوردار است و این فناوری‌ها نه تنها در این صنعت بلکه در دیگر صنایع حساس کشور نظیر نفت، گاز و پتروشیمی، برای اندازه‌گیری و کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه اکنون از فناوری هسته‌ای در ۱۵۰ مجتمع بزرگ و عظیم صنعتی در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، صنایع سلولزی و ... استفاده می‌شود، گفت: با توجه به طرح‌های توسعه‌ای صنعت هسته‌ای، گسترش همکاری‌ها با شرکت پالایش نفت آبادان و دیگر صنایع پالایشی در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار دارد

معاون رئیس‌جمهور یادآوری کرد: صنعت هسته‌ای، یک نقطه مهم و گلوگاهی محسوب می‌شود که به لطف الهی و با تلاش همکاران شاهد به ثمر رسیدن فناوری‌های مرتبط با آن هستیم و صاحبان صنایع گوناگون که به دنبال قطع وابستگی به خارج از کشور و واردات ابزار‌ها و تجهیزات هستند، اکنون از محصولات فناورانه تولید شده در سازمان انرژی اتمی استفاده می‌کنند؛ محصولات تولید شده در سازمان انرژی اتمی در صنایع گوناگون وارد مدار شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

حکیم قیم، مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان نیز در جریان دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با توجه به طرح‌های توسعه‌ای این پالایشگاه بدون شک استفاده از فناوری‌های نوین و تکنولوژی‌های جدید می‌تواند بستری مناسبی برای انجام امور فراهم کند.

وی افزود: صنایع نفت و هسته‌ای هر دو با تحریم‌های ظالمانه و گسترده مواجه هستند، اما با این وجود شاهد پیشرفت‌های چشمگیر این صنایع هستیم و تجربه نشان داده که با آگاهی یافتن دوجانبه از امکانات یکدیگر می‌توانیم به پیشرفت‌های خوبی دست یابیم.

قیم اظهار کرد: خوشبختانه انرژی هسته‌ای در سال‌های گذشته بسیار خوش درخشیده و شاهد تاثیرات فراوان این صنعت در حوزه‌های پزشکی، صنعتی و... بوده‌ایم؛ حضور رئیس سازمان انرژی اتمی در شرکت پالایش نفت آبادان می‌تواند سبب گشایش روزنه‌هایی شود تا بتوانیم از دستاورد‌های مفید صنعت هسته‌ای در امور مختلف زیست محیطی و انجام فرایند‌ها در این پالایشگاه استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: امید است بازدید امروز نقطه آغازی برای همکاری‌های دوجانبه باشد و شاهد گسترش صنعت هسته‌ای در صنعت پالایشی باشیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *