امیرعبداللهیان: روند مناسبات ایران و مجارستان روبه رشد است

22:20 - 03 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۱۱۱۲
امیرعبداللهیان: روند مناسبات ایران و مجارستان روبه رشد است
وزیران امور خارجه ایران و مجارستان درباره راه‌های تقویت مناسبات دوجانبه در ابعاد مختلف سیاسی اقتصادی، علمی و فرهنگی و نیز تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند. 

خبرگزاری میزان – حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و پیتر سیارتو، وزیر خارجه و تجارت مجارستان، امروز پنجشنبه درباره راه‌های تقویت مناسبات دوجانبه در ابعاد مختلف سیاسی اقتصادی، علمی و فرهنگی و نیز تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند. 

وزیر امور خارجه در این دیدار با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی و همایش فعالان تجاری و اقتصادی دو کشور که صبح امروز به ریاست وزیر خارجه مجارستان و وزیر اقتصاد کشورمان برگزار شد، اظهار کرد: روند مناسبات جمهوری اسلامی ایران و مجارستان روبه‌رشد است و برگزاری به موقع کمیسیون مشترک اقتصادی و توافق‌های به عمل آمده مایه خرسندی بوده و طبیعتا پیگیری توافق‌های انجام شده وظیفه همه دستگاه‌های ذیربط است.

امیرعبداللهیان در این دیدار مقاومت در مقابل اشغالگری را حق مشروع ملت فلسطین دانست و ضمن محکوم کردن جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین، کوشش برای توقف نسل‌کشی رژیم آپارتاید اسرائیل را وظیفه مشترک همه کشور‌ها و مجامع بین المللی توصیف کرده و با اشاره به نظرات و احکام دادگاه بین‌المللی لاهه اظهار کرد: وجدان جامعه جهانی از کشتار کودکان و زنان بی‌گناه فلسطینی جریحه‌دار شده و وظیفه همه صلح جویان واقعی که نگران گسترش جنگ در منطقه هستند، این است که برای توقف فوری جنایت‌های رژیم اسرائیل و مجازات عوامل آن تلاش کنند.

پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان نیز با قدردانی از میزبانی همتای خود در سفر به جمهوری اسلامی ایران و با اشاره به مذاکرات موفق چهارمین کمیسیون مشترک اقتصادی دوجانبه اظهار کرد: مناسبات دو کشور در مسیر پیشرفت و در چارچوب احترام متقابل قراردارد. 

وی در ادامه با استقبال از گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و پارلمانی آمادگی خود را برای تقویت این مناسبات اعلام داشت.

پیتر سیارتو با اشاره به همکاری آموزشی موفق دو کشور، بر ارتقا همکاری‌های علمی و دانشگاهی تاکید کرد. 

وزیر خارجه مجارستان تبادل نظر با وزیر امورخارجه درباره یافتن راه‌های دیپلماتیک برای پیشگیری از شدت یافتن بحران در منطقه را مفید ارزیابی و اظهار کرد: ما معتقدیم جامعه بین‌المللی بایستی در قبال جلوگیری از شدت یافتن بحران در منطقه مسئولانه عمل کند؛ مجارستان به شدت نگران افزایش دامنه بحران در منطقه است و می‌بایست از دیپلماسی برای یافتن راه‌های کاستن از این بحران خطرناک استفاده کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *