ایران در مدار بیش‌ترین تاثیرپذیری از تغییر اقلیم

14:30 - 29 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۶۰۴۴۸
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
ایران در مدار بیش‌ترین تاثیرپذیری از تغییر اقلیم
رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه بیش‌ترین افزایش دمای کره زمین در عرض‌های ۲۰ تا ۶۰ درجه رخ داده است که کشور ایران نیز در همین محدوده قرار دارد، گفت: امسال گرم‌ترین آذر ۳۳ سال اخیر کشور ثبت شد.

خبرگزاری میزان _ سحر تاج‌بخش، معاون وزیر راه‌وشهرسازی مسلمان امروز در همایش ملی تبیین دستاورد‌های ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش در تهران، اظهار کرد: سال ۲۰۲۳ رکورد افزایش دما در دنیا اتفاق افتاد به طوری‌که میانگین دمای زمین برای نخستین‌بار ۱.۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از دمای انقلاب صنعتی بود.

وی با بیان اینکه در کشور ما نیز روند افزایش دما و کاهش بارش رخ‌ داده است، گفت: دمای کشور در حدود نیم قرن اخیر حدود چهار دهم درجه در هر دهه افزایش یافته‌است، همچنین امسال گرم‌ترین آذر ایران در ۳۳ سال اخیر، تجربه شد.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: دمای بعضی از ایستگاه‌های هواشناسی کشور نظیر پارس‌آباد در شمال غربی‌ترین منطقه کشور به حدود ۲۰ درجه سلسیوس رسید که این یک رکورد بسیار عجیب برای کشور به‌شمار می‌رود.

تاج‌بخش، در بخش دیگری گفت: گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که بیش‌ترین افزایش دما در بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۲ ابتدا اروپا و بعد در آسیا رخ‌داده است، بر اساس این شواهد، آسیا جزو مناطق با بیش‌ترین تأثیرپذیری از گرمایش زمین محسوب‌می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین پیامد‌های افزایش دما و تغییراتی که بین جو و اقیانوس رخ داده، روند افزایش مخاطرات به‌حدی است که آثار آن در بارش‌های تابستانه سال گذشته، پاکستان و ۲۳ استان کشور ما به‌خوبی دیده شد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: از دیگر نمونه‌های رخداد‌های جوی می‌توان به موج گرمایی چین اشاره کرد که به‌مدت ۷۹ روز این کشور را تحت‌تأثیر قرار داد و از سال ۱۹۶۱ بی‌سابقه بود.

تاج‌بخش، تصریح‌کرد: همچنین آتش سوزی‌های بسیار شدید در غرب آلاسکا و غرب آمریکا، به‌دلیل افزایش دما، نیز مصادیق دیگر عوارض شدید مربوط به تغییر اقلیم است.

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم، سبب افزایش شدت طوفان‌های حاره‌ای در دنیا شده‌است، افزود: بررسی‌های هیئت بین دولتی تغییر اقلیم نشان‌می‌دهد که اگرچه ممکن است تعداد رخداد طوفان‌های حاره‌ای افزایش پیدا نکرده باشد، اما شدت آن‌ها افزایش یافته‌است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه‌داد: پیش بینی‌های بلند مدت هیئت بین دولتی تغییر اقلیم نشان‌می‌دهد که اگر همچنان روند افزایش دما ادامه یابد، پیامد‌های تغییر اقلیم بیشتر و مخاطره آمیزتر می‌شود.

تاج‌بخش، اضافه‌ کرد: ۲ راهکار اصلی برای مواجهه با تغییر اقلیم از سوی سازمان جهانی هواشناسی و هیئت بین دولتی تغییر اقلیم، پیشنهاد شده که یکی کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و دیگری سازگاری است.

وی ادامه داد: هیئت بین دولتی تغییر اقلیم در آخرین کنفرانس تغییر اقلیم اعلام‌کرد که بهترین اقدامات سازگاری است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما باید در حوزه‌های مدیریت منابع آب، کشاورزی و صنعت که از مهم‌ترین بخش‌های مصرف آب است، حتماً مقوله سازگاری با تغییر اقلیم را رعایت کنیم.

تاج‌بخش، افزود: بدیهی است غیر از مشکل تغییر اقلیم که برخی از مشکلات حوزه منابع آب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، موضوع مدیریت منابع آب ما نیز در این شرایط کلیدی است، چراکه ما در منطقه خشک و نیمه خشک زمین قرار داریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، وی ادامه‌ داد: باید بتوان از ظرفیت زیستی در حوزه‌های مختلف کشور به‌ویژه در حوزه کشاورزی که بیش‌ترین منابع آب ما در آنجا مصرف می‌شود، استفاده کرد تا بتوانیم مدیریت بهتری برای آب‌های شیرین کشور داشته‌باشیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *