رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تشریح فرآیند برگزاری مجامع سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت

13:53 - 27 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۶۰۱۲۷
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
تشریح فرآیند برگزاری مجامع سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت
رئیس سازمان بورس به تشریح فرآیند برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت پرداخت.

خبرگزاری میزان- به گزارش ایبنا، چهارمین گردهمایی فصلی مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها با حضور رضا خواجه نائینی، معاون توسعه انسانی و منابع وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و، ولی اله جعفری مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست به ذکر آماری درباره سهام عدالت پرداخت و گفت: ارزش کل سهام عدالت حدود یک هزار همت است که ۶۰ درصد آن مربوط به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است. به بیانی دیگر، ۶۰۰ همت دارایی سهام عدالت مربوط به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و ۴۰۰ همت دیگر هم متعلق به سهامداران روش مستقیم است. ۶۰۰ همتی که در سبد سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی است در همه استان‌ها یکسان نیست و از ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان تا ۳۰ هزار میلیارد تومان بسته به جمعیت سهامداران متغیر است.

وی افزود: سود کل سهام عدالت در سال جاری حدود ۸۰ همت بود که ۳۰ همت آن تقسیم شد و ۲۰ همت دیگر آن نیز درآینده‌ای نزدیک تقسیم می‌شود. ۳۰ همت نیز برای افزایش سرمایه شرکت‌هایی است که برنامه توسعه‌ای دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به درستی مدیریت شوند و مجامع آن‌ها به روز و تشکیلاتشان کامل شود، این شرکت‌ها می‌توانند در تمامی استان‌ها به عنوان پایه اصلی توسعه باشند و پروژه‌های استانی را به بهره‌برداری برسانند.

برنامه شورای عالی بورس برای مجامع سرمایه‌گذاری‌های استانی

عشقی به برنامه شورای عالی بورس برای برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت پرداخت و اعلام کرد: بر اساس مصوبه این شورا نهایتا تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۳ تمامی مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برگزار می‌شود. در این راستا تا کنون مجمع شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان شمالی برگزار شده است و مجمع استان زنجان نیز ۳ اسفند ماه برگزار خواهد شد. مجامع باقی استان‌ها نیز با توجه به آمادگی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌ها به مرور برگزار می‌شود.

عشقی با بیان این که با برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، منابع خوبی وارد این شرکت‌ها خواهد شد، گفت: تلاش ما این است که تمامی سود‌های سهام عدالت برای سهامداران غیرمستقیم با برگزاری هر مجمع توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تقسیم شود.

وی، تصویب صورت‌های مالی شرکت‌ها و ارتقای سطح هیات مدیره را در این راستا مهم خواند و افزود: سطح هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید بالاترین سطح تائید صلاحیت سازمان بورس را داشته باشند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برگزاری برنامه‌ها و همایش‌ها برای آشنایی استان‌ها با بازار سرمایه و ابزار‌های موجود برای تامین مالی را اقدام دیگر سازمان بورس در سال جاری برشمرد و گفت: در هر سفر استانی نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ مورد پذیرش در بورس و فرابورس انجام شده است.

عشقی با بیان این که امسال حدود ۶۰۰ همت تامین مالی در بازار سرمایه انجام شده است، گفت: از این میزان حدود ۳۵۰ همت مربوط به افزایش سرمایه و ۲۵۰ همت مربوط به انتشار اوراق بوده که این رقم تا پایان سال به ۷۵۰ همت می‌رسد.

جزئیات برگزاری مجامع

در ادامه، ولی اله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که شورای عالی بورس در آبان امسال مصوبه مربوط به برگزاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را ابلاغ کرد، گفت: ۳۱ شرکت سرمایه‌گذاری استانی داریم که ۲۸ شرکت در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده‌اند. در این میان استان سمنان با وجود پیگیری‌های انجام شده، همچنان به عنوان نهاد مالی نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و به عنوان ناشر در بورس پذیرفته نشده است. استان تهران نیز برای پذیرش در بورس و معامله سهام باید از البرز جدا شود.

جعفری افزود: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مطابق قانون تجارت باید ۴ ماه بعد از پایان سال مالی مجامع خود را برگزار کنند. این در حالی است که مجامع برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ۴ سال برگزار نشده است.

وی درباره مصوبه شورای عالی بورس نیز توضیح داد: بعد از تصویب مصوبه شورای عالی بورس، دو استان زنجان و خراسان شمالی به عنوان پایلوت انتخاب شدند. از این رو، برای این که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برگزار شود، لازم است اطلاعات کامل مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در کدال منتشر شود.

جعفری، اطلاعات به روز را دلیل انتخاب دو استان خراسان شمالی و زنجان جهت برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری در فاز نخست ذکر کرد و درباره آگهی دعوت به مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی توضیح داد: آگهی دعوت به مجمع دست کم ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز قبل از برگزاری مجامع باید منتشر و آگهی دعوت به مجامع باید در روزنامه و کدال منتشر شود. علاوه بر این باید، صورت‌های حسابرسی و گزارش فعالیت هیات مدیره نیز باید به روز و در کدال منتشر شود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار نحوه حضور سهامداران در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را مهمترین موضوع در راستای اجرای مصوبه شورای عالی بورس عنوان و تصریح کرد: مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به صورت الکترونیک و از بستر سامانه دیما برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *