سفر وزیر امور خارجه به قطر|

امیرعبداللهیان: مقاومت فلسطین حسن نیت خود را برای راهکار سیاسی نشان داد

17:40 - 23 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۹۵۳۹
امیرعبداللهیان: مقاومت فلسطین حسن نیت خود را برای راهکار سیاسی نشان داد
وزیر امور خارجه در ادامه سفر منطقه‌ای خود و در پی دیدار با مقام‌های لبنان و سوریه، وارد دوحه شد و با نخست وزیر و امیر قطر دیدار و گفت‎وگو کرد.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، پس از سفر به لبنان و سوریه و گفت‌وگو با مقام‌های عالی این دو کشور و نیز رهبران مقاومت، دقایقی پیش از مبدا دمشق وارد فرودگاه دوحه شد.

وزیر امور خارجه در سفر به سوریه با بشار اسد و فیصل المقداد، رئیس‌جمهور و وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با حدود ۱۵ نفر از مسئولان گروه‌های مختلف فلسطینی مستقر در دمشق دیدار و درباره آخرین وضعیت فلسطین و نحوه پایان دادن به جنگ علیه غزه و توقف نسل‌کُشی فلسطینی‌ها از سوی رژیم صهیونیستی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان در بیروت نیز با مقام‌های ارشد لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

گفت‌وگو درباره موضوع‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه تحولات فلسطین و رایزنی درباره راه‌های پایان بخشیدن به جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه در دستورکار این سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه قرار دارد.

گفت‌وگو با نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر 

امیرعبداللهیان در سفر به قطر با شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

سفرهای امیرعبداللهیان به ایستگاه قطر رسید

 

امیرعبداللهیان در این دیدار روند روابط دوجانبه ایران و قطر را رو‌به‌رشد توصیف و نسبت به آن اظهار خرسندی کرد.

وی بر مسئولیت مشترک وزارتخانه‌های خارجه دو دولت در تامین نظرات و منویات روسای دو کشور مبنی بر تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری متناسب با ظرفیت‌های متنوع موجود در دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه، مشورت‌ها و همکاری‌های تهران-دوحه در موضوع‌های منطقه‌ای را سازنده و در راستای منافع مشترک دو کشور و نیز ثبات و امنیت جمعی در منطقه ارزیابی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به نگاه مشترک تهران و دوحه در ضرورت پایان بخشیدن فوری به جنگ رژیم اسرائیل علیه غزه و پایان نسل‌کُشی فلسطینی‌ها، آخرین تحرکات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در راستای این هدف را برشمرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به تهدیدهای رژیم صهیونیستی درباره حمله نظامی زمینی به رفح گفت: دولت آمریکا از قصد خود مبنی بر عدم گسترش دامنه جنگ در منطقه صحبت می‌کند و همزمان ذره‌ای از تامین سلاح و تجهیزات جنگی رژیم اسرائیل برای کشتار فلسطینی‌ها کم نکرده است؛ رسیدن به توافق و راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ علیه غزه می‌تواند به نتیجه برسد، به شرطی که آمریکا میان تداوم جنگ و آتش‌بس یکی را در عمل و نه در حرف انتخاب کند.

امیرعبداللهیان تلاش‌های دیپلماتیک قطر به‌منظور تحقق آتش‌بس و پایان جنگ علیه غزه را ستود، در عین حال دولت آمریکا را فاقد صداقت لازم برای کمک به راهکار سیاسی به‌منظور توقف جنگ علیه غزه دانست.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: حماس و مقاومت فلسطین حسن نیت و درایت خود را در پایبندی به راهکار سیاسی نشان دادند، اما روشن است که نتانیاهو همچنان گزینه جنگ را در اولویت قرار داده و دولت آمریکا نیز در یک طرف به‌طور عملی از راهکار جنگ حمایت می‌کند و در سمت دیگری از صلح و آتش‌بس صحبت می‌کند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر نیز ضمن اظهار خرسندی از این دیدار، روابط دوحه و تهران را در عرصه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین در کمک به تحکیم صلح و ثبات در منطقه سازنده دانست و بر عزم کشورش برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

نخست‌وزیر قطر ضمن تشکر از دیپلماسی فعال تهران در حمایت از فلسطین و امنیت پایدار منطقه، با تشریح نتایج حاصله از تلاش‌های کشورش در کمک به شکل‌گیری توافق سیاسی و ایجاد آتش‌بس در غزه، گفت با جمهوری اسلامی ایران درباره ضرورت تقویت تلاش‌ها برای متوقف کردن سریع جنگ علیه غزه اتفاق نظر داریم و تلاش‌های دیپلماتیک قطر در همین راستا ادامه خواهد یافت.

امیرعبداللهیان با امیر قطر دیدار کرد

وزیر امور خارجه صبح امروز سه‎شنبه در جریان سفر به قطر با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

 


امیرعبداللهیان با ابلاغ سلام آیت‌الله رئیسی به امیر قطر، روابط و همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: اجرای کامل توافق‌های انجام شده در دیدار روسای دو کشور، زمینه‌ساز تقویت بیش از پیش مناسبات دوستانه و برادرانه ایران و قطر خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشکر از نقش میانجیگرانه و خیرخواهانه قطر در برخی موارد موضوع‌های خاص مرتبط با ایران، همکاری‌های دو کشور درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را سازنده و تقویت‌کننده صلح و ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی توصیف کرد.

وی با اشاره به مسئله فلسطین و تحولات غم‌انگیز غزه، تلاش‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در جهت پایان دادن به جنگ علیه غزه و نسل‌کشی فلسطینی‌ها را تشریح کرد و ضمن تشکر از تلاش‌های دیپلماتیک و دلسوزانه قطر در این راستا، بر اهمیت تداوم و سرعت بخشیدن به تلاش‌های مشترک تهران - دوحه برای دستیابی به راه‌حل سیاسی به‌منظور پایان دادن به نسل‌کُشی صهیونیست‌ها در فلسطین، رفع محاصره غزه، ارسال فوری کمک‌های انسان‌دوستانه، ممانعت از کوچاندن فلسطینی‌ها و کمک به راهکار فلسطینی-فلسطینی برای نحوه اداره غزه و کرانه غربی در مرحله پساجنگ و بازسازی ویرانی‌های به‌بار آمده تاکید کرد.

وزیر امور خارجه رویکرد آمریکا درباره بحران غزه و ادعای این کشور مبنی بر عدم تمایل به گسترش دامنه جنگ در منطقه را دوگانه و متناقض ارزیابی کرد و گفت: حمله نظامی علیه یمن و حملات نظامی در عراق و سوریه همزمان با حمایت کامل از اقدام‌های جنگ‌طلبانه رژیم اسرائیل با ادعا‌های دولت امریکا تناقض دارد.

امیر قطر نیز ضمن اظهار خرسندی از این دیدار و ابلاغ سلام گرم خود به آیت‌الله رئیسی، از عمق روابط دوستانه و برادرانه ایران و قطر ابراز خرسندی کرد و گفت: روابط دو کشور هیچ‌گاه تا این حد به یکدیگر نزدیک نبوده و این نشان می‌دهد که ما و شما در پیشبرد روابط دوستانه و سازنده دو کشور موفق بوده‌ایم.

وی از اقدام‌ها و تلاش‌های مستمر دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در حمایت از فلسطین و پیگیری راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ علیه غزه تشکر کرد و آخرین نتایج حاصله از تلاش‌های دیپلماتیک قطر برای تحقق آتش‌بس و یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران غزه را تشریح کرد.

طرفین درباره نحوه استمرار تلاش‌های مشترک برای حمایت از ملت فلسطین، پایان دادن به حملات رژیم اسرائیل علیه غزه، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و یافتن راهکار فلسطینی فلسطینی برای اداره فلسطین مشورت و تبادل نظر کردند و بر استمرار این مشورت‌ها و هماهنگی‌ها تاکید کردند.

رایزنی امیرعبداللهیان و اسماعیل هنیه

امیرعبداللهیان در ادامه دیدارهای خود در قطر با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

 

وزیر امور خارجه کشورمان در ابتدای این دیدار، سلام رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور کشورمان را به آقای هنیه و از طریق ایشان به ملت مقاوم فلسطین ابلاغ کرد.

امیرعبداللهیان با تجلیل از مقاومت قهرمانانه و شرافتمندانه مقاومت و ملت فلسطین در مقابل بیش از ۴ ماه حملات وحشیانه و جنایات جنگی صهیونیست‌ها گفت، علیرغم خسارات سنگین انسانی و مالی و ویرانی‌های گسترده در غزه و کرانه غربی، اما ابعاد پیروزی درخشان ملت و جریان‌های مقاومت فلسطین روز به روز آشکارتر می‌شود. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی و آمریکا که از ابتدای جنگ علیه غزه بر نابودی حماس بعنوان یکی از اهداف اصلی خود یاد می‌کردند، اکنون حماس را بعنوان طرف مذاکره سیاسی می‌شناسند و به نقش و جایگاه غیرقابل حذف آن اعتراف می‌کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تجلیل از حمایت شجاعانه گروه‌های مقاومت منطقه، حمایت سیاسی بسیاری از دولت‌ها و نیز حمایت معنوی قاطبه ملت‌های جهان از ملت فلسطین و جهانی شدن نفرت از رژیم صهیونیستی و حامیان آن افزود: به برکت ایستادگی مظلومانه، اما مقتدرانه ملت فلسطین، امروز مسئله فلسطین در صدر مسائل مهم جهانی قرار گرفت و حقانیت و مظلومیت ملت فلسطین مورد اعتراف گسترده جهانی اعم از دولت‌ها و ملتهاست.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحرکات دیپلماتیک و بین المللی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت و ملت فلسطین طی ۴ ماه گذشته گفت: برداشت ما از صحنه سیاسی و بین‌المللی این است که آمریکایی‌ها و غربی‌ها به این نتیجه رسیدند که رژیم اسرائیل علیرغم کشتار گسترده مردم و جنایات بی‌سابقه، در این جنگ پیروز نشده و نخواهد شد، فلذا همه اتفاق نظر دارند که باید به آتش بس بیندیشند، اما در خصوص نوع آتش بس به دنبال چانه زنی و تلاش برای امتیاز گیری هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موضع دوگانه و رویکرد متناقض آمریکا در خصوص بحران غزه گفت: آمریکا از یک طرف مدعی عدم تمایل به گسترش دامنه جنگ در منطقه است و از طرف دیگر ذره‌ای از حمایت سیاسی، نظامی و دیپلماتیک خود از رژیم صهیونیستی کم نکرده است و همزمان با حمله به یمن و اقدامات نظامی در عراق و سوریه، مرتکب خطای راهبردی شده و به خطر گسترش جنگ در منطقه دامن می‌زند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار همچنین گزارشی از آخرین تحرکات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران بمنظور پایان دادن به جنگ علیه غزه، پایان محاصره و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه ارائه کرد و افزود: جمهوری اسلامی بر تصمیم و راهکار فلسطینی - فلسطینی برای اداره امور فلسطین در مرحله پساجنگ تاکید دارد و معتقد است جامعه جهانی باید از این راهکار حمایت کند. وی بر تداوم تلاش‌های دیپلماتیک و همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از ملت فلسطین تاکید کرد.

آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم به رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور، دولت و ملت ایران و نیز تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، از حمایت‌های قوی جمهوری اسلامی ایران از ملت و مقاومت فلسطین تشکر و قدردانی کرد. 

آقای هنیه تحرکات دیپلماتیک و سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به جنگ و جنایت علیه غزه و ملت فلسطین را ستود و ادامه داد: ما بطور مستمر تلاش‌های ایران اعم از رهبری، رئیس جمهور و وزیر خارجه و دولت و ملت ایران در حمایت از فلسطین را دنبال می‌کنیم.

اسماعیل هنیه تاکید کرد: رژیم صهیونیستی برغم بیش از ۴ ماه جنگ و جنایت علیه ملت فلسطین در غزه و نیز کرانه غربی، به هیچیک از اهداف اعلام شده خود نرسیده است. 
وی افزود نیرو‌های مقاومت فلسطین در کنار یکدیگر و همراه با ملت فلسطین در مقابله با رژیم صهیونیستی مبارزه می‌کنند و به رغم شدت و سختی شرایط، اما اطمینان می‌دهیم که مقاومت توان و نیروی خود را حفظ کرده و توانایی لازم برای مدیریت راهبردی جنگ را در اختیار دارد. 

وی افزود: به رغم خسارت‌های انسانی و مادی گسترده و شهادت هزاران نفر از شهروندان فلسطینی،  اما خسارات وارده بر مقاومت در حوزه توانایی‌های نظامی و نیرو‌های مقاومت در مقایسه با حجم این نبرد بسیار محدود است و در مقابل، خساراتی که ارتش رژیم صهیونیستی متحمل شده، بی سابقه است.

اسماعیل هنیه با اشاره به خوی وحشیگری رژیم صهیونیستی، نسبت به تهدید رژیم برای حمله به رفح با توجه به وجود بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار آواره فلسطینی در این منطقه هشدار داد و افزود: متأسفانه آمریکا نشان داد که در این خصوص همانند گذشته در کنار رژیم صهیونیستی ایستاده و انگیزه‌ای برای جلوگیری از اقدام رژیم ندارد.

وی بر رویکرد حماس و گروه‌های مقاومت به تداوم مسیر سیاسی به موازات مقاومت در میدان برای پایان دادن به جنگ علیه غزه تاکید کرد و با تشریح اقدامات سیاسی بعمل آمده، تصریح کرد: در خصوص خواسته‌های اساسی ملت فلسطین هرگز عقب نشینی نخواهیم کرد.

 

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *