هشدار گزارشگران سازمان ملل درباره آزار جنسی کودکان در فرانسه

15:49 - 21 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۹۲۱۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
هشدار گزارشگران سازمان ملل درباره آزار جنسی کودکان در فرانسه
گروهی از کارشناسان ویژه سازمان ملل از دولت فرانسه خواسته‎اند تا از کودکان در برابر هرگونه آزار جنسی محافظت کند.

خبرگزاری میزان - کارشناسان شورای حقوق بشر سازمان ملل، می‎گویند که دولت فرانسه باید برای محافظت از کودکان در برابر هرگونه سوءاستفاده جنسی و همچنین رسیدگی به بدرفتاری‌ها اقدامات فوری انجام دهد.

این کارشناسان پیش از این و درپی دریافت اطلاعاتی درباره ۳ پرونده اتهامات سوءاستفاده جنسی از چند کودک با مقام‎های فرانسه در این باره مکاتبه کرده بودند.

علاوه بر این، کارشناسان دریافتند که کودکان قربانی آزار جنسی یا در معرض خطر بالای سوء استفاده جنسی بوده‎اند که شواهد معتبر و نگران‌کننده‌ای از سوء‌استفاده جنسی محارم علیه آن‌ها وجود دارد.

کارشناسان سازمان ملل، می‎گویند: ما به‎ویژه درباره روشی که دادگاه خانواده به مرتکبان ادعایی اجازه داده است که مادر را به بیگانگی والدین متهم کند، نگران هستیم که اتهامات سوءاستفاده جنسی از کودکان را تضعیف کند و توجه را از سوءاستفاده‌های ادعایی که کودکان در معرض آن قرار می‌دهند، منحرف کند.

آن‌ها از مقام‎های فرانسوی خواستند که به «اصل احتیاط» و «اصل دقت لازم» در حمایت از کودکان، به ویژه در طول رسیدگی‌های قانونی، احترام بگذارند تا در موارد بی‌اطمینانی و پیچیدگی، یک رویکرد پیشگیرانه امکان‌پذیر شود.

براساس این گزارش، قبل از اتخاذ تصمیم درباره حضانت به نفع یکی از والدین، باید نظرات کودک را نیز جست‌وجو کرد.

کارشناسان همچنین بر نیاز به ایجاد ظرفیت نهاد‌های مجری قانون و قضایی برای نظارت مؤثر و رسیدگی به نقض حقوق بشر که بر این کودکان و مادران آن‌ها تاثیر می‌گذارد، تاکید کردند.

کارشناسان سازمان ملل، گفته‎اند که عملکرد کمیسیون مستقل فرانسه در مورد محارم و سوءاستفاده جنسی از کودکان (CIVIISE) را دنبال می‌کنند که یافته‌های آن نگرانی‌های ابراز شده را به دولت فرانسه تایید می‌کند.

آن‌ها از مقام‎های الیزه فرانسه خواسته‎اند تا یک سیستم رسیدگی موثر به شکایت‌های حامی کودک و یک سازوکار تحقیق برای رسیدگی به شکایات قربانیان ایجاد کنند.

گزارش مذکور می‎افزاید: این تلاش‌ها، از جمله در پرونده‌های طلاق و حضانت، ضروری است و باید همراه با هماهنگی مؤثر بین سازمان‌های مجری قانون و سایر ارائه‌دهندگان خدمات باشد و بهترین منافع کودک را در مرکز همه دادرسی‌ها یا تصمیم‌گیری‌هایی که بر کودکان تأثیر می‌گذارند یا مربوط به آن‌ها می‌دانند، حفظ کنند.

آن‌ها با یادآوری اینکه فرانسه یکی از طرف‌های معاهدات سازمان ملل در مورد حقوق کودکان و رفع تبعیض علیه زنان است، از این کشور خواستند تا تعهدات خود را تحت این اسناد بین‌المللی حقوق بشر اجرا کند.

کارشناسانی که این بیانیه را صادر کردند، «فاطمه سینگاته»، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد بهره‌کشی و سوءاستفاده جنسی از کودکان، «ریم السالم»، گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان و دختران، علل و پیامد‌های آن، «دوروتی استرادا تانک»، رئیس گروه کاری سازمان ملل در مورد تبعیض علیه زنان و دختران و «کلودیا فلورس»، «ایوانا کرستیچ»، «هاینا لو» و «لورا نایرینکیندی» از اعضای گروه کاری در مورد تبعیض علیه زنان و دختران، هستند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *