یک بام و دو هوای شرکت متا؛ استاندارهای دوگانه در موضوع فلسطین

7:45 - 22 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۹۲۱۲
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
یک بام و دو هوای شرکت متا؛ استاندارهای دوگانه در موضوع فلسطین
شرکت متا یا همان متا پلتفرمز، مالک شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و فیس‌بوک از جمله پلتفرم‌هایی است که سیاست ریاکارانه و استاندارد‌های دوگانه متعددی دارد.

خبرگزاری میزان – دنیای بی‌قاعده و قانون فضای مجازی سبب جولان خودسرانه پلتفرم‌های مختلفی شده که با استاندارد‌های دوگانه خود در زمینه‌ها و موضوع‌های مختلف که غالبا به چالش‌های جدی در زندگی واقعی منجر می شوند، موجی از انتقاد‌ها را به راه انداخته‌اند.

استاندارد‌های دوگانه درباره اظهارنظرها در فضای آنلاین یکی از عوامل مهم در پیامد‌های ناخوشایند و در برخی موارد مخاطره‌آمیز این رویکرد هستند.

قوانین متناقض متا

متا پیشتر اعلام کرد که سیاست جداگانه‌ای را درباره اظهارنظرها ایجاد کرده، اما هیچ‌گاه جزئیات این ادعا را اعلام نکرده و نگفت که کدام یک از افراد و چرا شرایط استثنایی را دریافت کرده‌اند.

تغییرات مکرر اعمال شده از سوی متا در قوانین تعدیل محتوا، این پلتفرم را در معرض انتقاد‌های جدی قرار داده است؛ منتقدان تاکید دارند که قوانین متناقض متا در این باره استاندارد‌های دوگانه‌ای را رقم زده که خارج از فضای آنلاین نیز تبعات جدی را در پی داشته است.

یکی از جدیدترین مصادیق استاندارد‌های دوگانه متا، موضوع جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه است؛ این پلتفرم در رویکردی همدلانه با رژیم صهیونیستی اقدام به محدود یا مسدود کردن حساب‌های کاربری در اینستاگرام و فیس‌بوک کرد که محتوا‌های مربوط به خشونت و جنایت رژیم صهیونیستی علیه غزه را به اشتراک می‌گذاشتند.

اینستاگرام در توجیه اعتراض‌ها به روند محدود یا مسدود کردن برخی از کاربران انتشار دهنده محتواهای در حمایت از فلسطین، مدعی شد که این امر دلایل متعددی داشت که از جمله آن‌ها اشکال نرم‌افزاری بود.

با وجود ادعا متا درباره حل شدن این مشکل و بازگشت حساب‌های مسدودشده و رفع محدودیت‌های اعمال‎شده، بسیاری از کاربران تاکید دارند که آن‌ها همچنان با مشکل سانسور محتوا‌های خود مواجه هستند.

کاربران با راه انداختن طوفانی اعتراضی در فیس‌بوک اعلام کردند که استاندارد‌های دوگانه غرب از سوی متا اعمال می‌شود؛ آن‌ها تاکید کردند که طرح اظهاراتی علیه کشور‌هایی مانند روسیه که با غرب مشکل دارند، نه تنها بد نیست بلکه نوعی روشنگری محسوب می‌شود، اما حرف زدن از جنایت‌های آمریکا در سوریه، عراق، افغانستان و حتی ویتنام مصداق سخنان نفرت‌محور تلقی می‌شود که باید با آن برخورد شود.

پشت پرده ماجرا چه می‌گذرد؟

در حالی که متا زیر بار انتقاد از استاندارد‌های دوگانه‌اش در موضوع سخنان نفرت‌محور نرفته و آن را تا حد یک اشکال نرم‌افزاری تقلیل می‌دهد، اظهارنظر‌ها و مواضع دیگر کاملا متفاوت هستند.

فعالان دارای حساب کاربری در رسانه‌های اجتماعی زیرمجموعه متا تاکید دارند که دلیل این روند نه مشکل نرم‌افزاری بلکه پیروی این پلتفرم از سیاست‌های دوگانه کشور‌های غربی به بهای قربانی کردن حقیقت و واقعیت است.

کارشناسان فناوری و آزادی بیان نیز می‌گویند که این موضوع از مشکلات گسترده‌تری ناشی می‌شود؛ به گفته آن‌ها، الگوریتم‌های نرم‌افزاری متا بیش از حد محافظه‌کارانه طراحی شده‌اند و در نهایت گروه‌های به حاشیه رانده شده‌ای را که برای کسب پشتیبانی و حمایت به رسانه‌های اجتماعی متکی هستند، جریمه و مجازات می‌کنند.

جنگ غزه؛ اوج استاندارد‌های دوگانه متا

افراد آشنا با مذاکرات خصوصی و داخلی متا، می‌گویند که این پلتفرم در حال بحث در موضوع مقابله با آنچه موج یهودی‌ستیزی خواند، است و قصد دارد محتوا‌های دارای واژه «صهیونیست» را در رسانه‌های زیرمجموعه خود با شدت بیشتری حذف کند.

این افراد می‌گویند که برخی از سیاستگذاران و تصمیم‌گیران متا اصرار دارند که کلمات صهیونیست یا صهیونیسم تحقیر و تهدیدآمیز هستند.

انتشار این خبر سبب ایجاد موج جدی از نگرانی در میان فعالان حقوق دیجیتال و حامیان فلسطین شد که تاکید دارند این رویکرد حتی انتقاد‌های سیاسی و حقوق بشری ساده از رژیم صهیونیستی و ارتش آن را در جریان جنگ فاجعه‌بار علیه غزه خفه می‌کند.

ارین مک‌پیک، سخنگوی متا با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که این شرکت به کاربران اجازه حمله به افراد براساس مذهب یا ملیت را نمی‌دهد، اما این شرکت باید بداند که چگونه مردم از زبان برای ارجاع به این ویژگی‌ها استفاده می‌کنند.

شرکت متا از لحاظ تاریخی همواره در مواجهه با درخواست‌های منتقدان و فعالان درباره حذف محتوا‌های توهین‌آمیز غالبا رویکرد غیرمستقیم را به تعدیل محتوا ترجیح می‌دهد.

تیغ سانسور متا روی جنایت‌های رژیم صهیونیستی

دور جدید جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه که از هفتم اکتبر (۱۵ مهر) آغاز شد، موج جدیدی از انتقاد‌های را متوجه پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی کرد.

این در حالی است که فلسطینی‌ها و گروه‌های طرفدار آن‌ها سال‌هاست که از متا به دلیل ناتوانی در حفاظت از آن در برابر سخنان نفرت‌محور و همزمان حذف انتقاد‌های مشروع از رژیم صهیونیستی شکایت دارند.

فلسطینی‌ها و حامیان مردم فلسطین در مواجهه با استاندارد‌های دوگانه متا برای فرار از الگوریتم‌های مجازاتی رسانه‌های اجتماعی تلاش می‌کنند تا از کلمات رمزی استفاده کنند.

طیف گسترده شاکیان استاندارد‌های دوگانه متا

گذشته از اعتراض‌های جدید به متا به‌ویژه از سوی فلسطینی‌ها و گروه‌ها و نهادهای حقوق بشری حامی فلسطین، این پلتفرم آنلاین کارنامه سیاهی در این باره دارد.

سیاه‌پوستان آمریکایی نیز شکایت مشابهی را مطرح کرده‌اند؛ آن‌ها سال‌ها است که شکایت دارند که محتوا‌های به اشتراک گذاشته شده درباره نژادپرستی زیر تیغ سانسور و محدود شدن می‌روند.

آوارگان روهینگیایی نیز شکایتی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار در دادگاهی در ایالت کالیفرنیا آمریکا مطرح و استدلال کردند که شکست فیس‌بوک در نظارت بر محتوا‌های نفرت‌محور و خشونت‌بار به تشدید خشونت‌ها علیه این گروه اقلیت در سال ۲۰۲۷ کمک کرد.

برخی از فعالان ایزدی عراق نیز با ثبت شکایت‌هایی در آمریکا و دیگر کشورها، خواستار بررسی نقش پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک در رقم خوردن جنایت‌های هولناک علیه جامعه اقلیتی ایزدی شدند.

نقش‌آفرینی متا در جنایت‌های نفرت‌محور

متا پلتفرمز و به شکل ویژه فیس‌بوک به‌عنوان یکی از رسانه‌های اجتماعی زیرمجموعه آن به دلیل ناتوانی در مقابله با سخنان نفرت‌محور تحریک‌کننده خشونت و موثر بر درگیری‌ها از اتیوپی تا میانمار مورد انتقاد بوده است؛ تا جایی که بازرسان سازمان ملل اعلام کردند که این رسانه اجتماعی نقش کلیدی در گسترش سخنان نفرت‌محوری داشت که به خشونت علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار دامن می‌زد.

در عین حال، یک بررسی انجام شده در سال ۲۰۲۳ نشان داد که اقدام‌های متا در جریان جنگ ماه مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) رژیم صهیونیستی علیه غزه، تاثیرات نامطلوب حقوق بشری بر حقوق کاربران فلسطینی در زمینه‌های آزادی بیان و آزادی تجمع، عدم تبعیض و در نتیجه توانایی فلسطینی‌ها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات داشت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *