رئیس سازمان سینمایی: دیپلماسی سینمایی راهبرد مهم برای نزدیکی کشورها، ملت‌ها و تمدن‌ها است

12:22 - 21 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۹۱۷۶
رئیس سازمان سینمایی: دیپلماسی سینمایی راهبرد مهم برای نزدیکی کشورها، ملت‌ها و تمدن‌ها است
نشست مشترک رئیس سازمان سینمایی ایران با مهمانان بخش بین‌الملل جشنواره فجر امروز ۲۰ بهمن ماه در خانه جشنواره در برج میلاد برگزار شد.

خبرگزاری میزان- طبق اعلام اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، نشست مشترک محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی ایران با علی اصغر فارسی، حبیب ایل بیگی، محمد حمیدی مقدم، یزدان عشیری، علیرضا اسماعیلی، سیدصادق موسوی، مجید زین‌العابدین و رائد فریدزاده مدیر بخش بین‌الملل چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر برگزار شد، با پخش سرود ملی ایران و قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

فریدزاده مدیر بخش بین‌الملل جشنواره در ابتدای این مراسم بیان کرد: امروز میزبان نمایندگان و رؤسای سینمایی کشور‌های ارمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ازبکستان، ترکمنستان و روسیه هستیم. این نشست در نوع خودش خاص و ویژه است، زیرا کمتر پیش می‌آید که رؤسای سینمایی سایر کشور‌ها در ایران حضور داشته باشند. پیش‌نویس بیانیه مشترک در زمینه همکاری و تعمیق روابط سینمایی با این کشور‌ها تهیه شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: ۶ بندی که در این بیانیه اشاره شده عبارتند از بند‌های کلی برای گسترش همکاری‌های چندجانبه در زمینه تولیدات مشترک، تسهیل اکران آثار در کشور‌های منطقه، ایجاد صندوق حمایت مشترک منطقه‌ای برای فعالان سینما، گسترش همکاری در زمینه توسعه فناوری، افزایش همکاری‌های آموزشی و پژوهشی و حمایت ویژه از آثار منطقه در جشنواره‌های هر یک از اعضا.

مردم ایران و ارمنستان دوستی دیرینه دارند

دانیل دانیلیان معاون وزیر فرهنگ ارمنستان عنوان کرد: خوشحالم که امروز در جمع شما هستم. من از طرف وزارت علوم، آموزش و فرهنگ ارمنستان درود دوستانم را به شما می‌رسانم. مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر را هم تبریک می‌گویم. همکاری فرهنگی میان ارمنستان و ایران موضوع جدیدی نیست و در گذشته هم بوده است. مخصوصا این اواخر در حوزه سینما همکاری‌های زیادی با ایرانیان داشته ایم.

وی ادامه داد: خودم شخصا عاشق سینمای ایران هستم، زیرا یکی از سینما‌های منحصربفرد و خوب منطقه است. سینمای ایران خاص است به دلیل نگاه و نگرش خاصی که دارد. حضور من در اینجا دوران جدید برای توسعه همکاری‌ها در حوزه سینما و هنر است. تا این اواخر نیز تولیدات مشترک داشته ایم و این مساله را می‌توانیم گسترش دهیم.

معاون وزیر فرهنگ ارمنستان گفت: نظر من این است که سینماگران ایرانی و ارمنی حرف‌ها و موضوعات زیادی برای همکاری با هم دارند. چون مردمان این دو کشور ارتباطات قدیمی با هم داشته اند. دوستی دیرینه و هزاران ساله ایران و ارمنستان و همچنین همکاری‌های فرهنگی مردم دو کشور بستر مناسبی برای همکاری‌های آینده است. برای همه همکاران و دوستانم آرزوی موفقیت دارم. به امید همکاری‌های خوب در آینده.

ما باید سینمای منطقه را توسعه دهیم

محمدسعید شاهیان از کشور تاجیکستان در ادامه این مراسم بیان کرد: خوشحالم که امروز در کشور شما حضور دارم و از آقای خزاعی و دیگر دوستان تشکر می‌کنم. امیدوارم همکاری‌های مشترک داشته باشیم. سینمای ایران سینمای تاجیکستان است و سینمای تاجیکستان سینمای ایران است. ما تاریخ، فرهنگ و تمدن مشترک زیادی داریم و خیلی خوشحالم که همکاری‌های مشترکی با هم داشته باشیم.

وی تاکید کرد: امروز متخصصان این حوزه در اینجا حضور دارند. ما می‌توانیم که منطقه را در این حوزه توسعه دهیم. کشور تاجیکستان و ازبکستان یک فیلم تاریخی با هم می‌سازند و دوست داریم که ما هم در تولید فیلم‌های مشترک همکاری داشته باشیم. ما امسال فستیوال ملی تاجیکستان را برگزار خواهیم کرد و من از همینجا از همه دوستان دعوت می‌کنم.

سینما ما را کنار هم جمع کرده است

آخشول بکپولوتوف از قرقیزستان گفت: بسیار خرسندیم که در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر حضور داریم. ما افرادی که از کشور‌های مختلف دور این میز جمع شده ایم، عقاید مختلفی داریم، اما سینما ما را کنار هم جمع کرده است. امیدوارم که از ایده‌های مختلف برای توسعه فیلم‌های منطقه استفاده کنیم. روابط ما در منطقه در حال گسترش است و اکنون سومین دوره است که جشنواره فیلم تاشکند برگزار می‌شود و جشنواره دوشنبه دومین سال خود را برگزار کرد. ما در این جشنواره‌ها توافق نامه‌هایی امضا کردیم که روابط خودمان را گسترش دهیم. با تاجیکستان و ترکیه و روسیه توافقنامه‌هایی امضا کرده ایم و با کشور روسیه یک فیلم مشترک درباره جنگ جهانی دوم خواهیم ساخت.

امیدوارم سال آینده ایران و ترکیه چند کار مشترک داشته باشند

کمال اویسال معاون سازمان سینمایی ترکیه اظهار کرد: خیلی خوشحالم بابت دعوت شما. من فکر می‌کنم ما در منطقه امکانات خوبی داریم و این نشست نیز نشان می‌دهد که بیشتر باید در این زمینه تلاش کنیم.

امروز با آقای زین‌العابدین نشست خوبی داشتیم و درباره فرهنگ ایران و ترکیه حرف زدیم تا اتفاقات خوبی در زمینه سینما پیان این دو کشور رخ دهد.

وی ادامه داد: امیدواریم که سال آینده حداقل چند کار مشترک باهم انجام دهیم. ما با کشور‌های دیگر نیز رابطه‌های خوبی داریم. ما برای اینکه با ایران کار مشترکی در حوزه فیلم انجام دهیم باید حداقل یک تفاهمنامه داشته باشیم. الان تفاهمنامه‌ای بین ایران، ازبکستان و تاجیکستان داریم که به مرحله پایانی خود نزدیک است.

وی در پایان تصریح کرد: ما در ترکیه برای کار‌های مشترک دو سازمان داریم که یکی برای وزرات فرهنگ و یکی برای تلویزیون تی آر تی ترکیه است.

فاروق گوون یکی از مدیران تی آر تی عنوان کرد: طی این ۳ روز اینجا خیلی به ما خوش گذشت و نشست‌های خوب و مفیدی داشتیم. ما به عنوان شبکه دولتی ترکیه تی آر تی با تهیه‌کنندگان بین‌المللی کار‌های مشترک انجام داده‌ایم، اما در کنار آن ما یک پلتفرم داریم که کار‌های مشترک خارجی هم در آنجا قبول می‌کنیم. هنوز ثبت نام در این این پلتفرم باز است و امیدواریم که شما هم ثبت نام کنید و کار‌های بهتری با هم انجام دهیم.

رستم جبارف از کشور ازبکستان و مرکز ملی فیلم ازبکستان عنوان کرد: من به آقای شادیان از تاجیکستان گفتم که یک فیلم مشترک تاریخی بسازیم. با کشور‌های منطقه نیز پروژه‌های مشترکی در دست داریم. در پاییز امسال آقای خزاعی در جشنواره تاشکند حضور داشتند و پروژه‌هایی امضا کردیم. امیدوارم در آینده با سینماگران کشور‌های دوست کارهایمان را ادامه دهیم.

لزوم گسترش همه‌جانبه در حوزه سینما

یوری ابوخوف از فدراسیون روسیه تصریح کرد: من از لغت دوست در اینجا بدین معنی استفاده کردم، زیرا ما دوره‌های مختلفی با هم دیدار و همکاری داشته ایم. تیم ما تقریبا تیم بزرگی از تهیه‌کنندکان، پخش کنندگان و مدیران روسیه است. همکاری‌های آموزشی و فنی در این زمینه در تفاهمنامه است و ما باید گسترش همه‌جانبه‌ای در این زمینه داشته باشیم. ما پارسال در حوزه توید انیمیشن با دوستان ایرانی به تفاهم رسیدیم.

سینما دریچه هنرمندانه‌ای برای گفتگو میان ملت‌ها است

خزاعی در پایان این نشست بیان کرد: خوشحالم که در جمع شما عزیزان هستم و ممنونم که دعوت ما را پذیرفتید. من خاطرات خیلی خوبی از تک تک این کشور‌هایی که نمایندگانشان اینجا هستند، دارم. در سفر‌هایی که به کشور‌های شما داشتیم تعاملات خوبی را آغاز کردیم و یکی از نتایج آن تعاملات، جلسه امروز است. به نتایج این نشست خیلی امیدوارم و معتقدم که ما یک خانواده خیلی بزرگ هستیم که زبان و اشتراک ما سینما است.

وی ادامه داد: امروز فقط بحث اشتراکات ایران و کشور‌های دعوت شده نیست، بلکه کشور‌های دیگری نیز از فردا به جمع ما اضافه می‌شوند و همه جمع شده‌ایم تا به یک هدف مشترک برسیم. همه ما امیدواریم تا این نشست‌ها به اهداف و برنامه‌های اجرایی مشترک ختم شوند.

خزاعی تصریح کرد: سینما دریچه هنرمندانه‌ای برای گفتگوی مردم یک کشور و جهانیان با یکدیگر است. سینما امروزه مظهر دیپلماسی عمومی و زبان مشترک ملت‌ها و کلید پیشرفت کشور است. سینما یکی از عناصر فرهنگی قدرت نرم محسوب می‌شود که می‌تواند نگرش فرهنگی و ارزش‌ها و باور‌های ملی و دینی ما را ارائه جهانی کند. جمهوری اسلامی ایران به جهت پیشینه تمدنی قوی می‌تواند از مؤلفه‌های فرهنگی خود در قالب قدرت نرم با مردم دنیا گفتگو کند و این موضوع با کمک رایزنان فرهنگی که مسئولیت دیپلماسی عمومی و مراودات فرهنگی را به عهده دارند، میسر خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی افزود: سینما به عنوان رسانه جمعی، اگر هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده به کار گرفته شود ابزار دیپلماتیک قوی برای القای محتوا، معرفی فرهنگ و بیان واقعیت به مخاطب بین‌المللی است. در تعامل با جهان خارج در عرصه فرهنگی، به مدیریت تعاملات فرهنگی با دیگر کشور‌ها نیاز است. مجموعه‌های فرهنگی نظیر سینما باید میزان تعاملات یک کشور با جهان خارج را بررسی و بهره‌برداری از این اصل مهم را مورد پیگیری قرار دهد. یک کشور می‌تواند از سینما به عنوان رسانه‌ای تاثیرگذار برای صیانت از منافع ملی و ارتقاء موقعیت خود در جهان استفاده کند و در واقع، این مقوله پیش‌برنده اهداف سیاست خارجی در جهان است. عملکرد سینما به عنوان ابزار دیپلماسی عمومی، نسبت به سایر ابزار‌ها پیچیده‌تر است و تاثیرگذاری تدریجی دارد و در این راستا قدرت نرم یک کشور به طور تدریجی بسط و گسترش می‌یابد.

وی ادامه داد: سینما می‌تواند باعث جذب توریست و گردشگر شود و کشور‌ها را به هم نزدیک کند. گاهی ما می‌بینم که رابط مردم ما کمی سردتر است. ما می‌توانیم فیلم‌هایی با زبان مشترک اکران کنیم تا مردم و ملت‌ها به یکدیگر نزدیک شوند. همه ما به عنوان مدیران سینمایی کشور‌های مختلف نقش به‌سزایی در تشکیل تمدن جدیدی داریم که در حال شکل‌گیری است.

رئیس سازمان سینمایی گفت: گاهی در رسیدن به هدف‌های مشترک قوانین کشور‌ها بازدارنده هستند، اما چون همه این افراد خودشان علاوه بر مدیر بودن، هنرمند هستند ما باید راه‌هایی پیدا کنیم که زودتر به هدف برسیم. ما در سینمای ایران آماده ایم تا این تفاهم‌ها و اشتراکات منجر به تولیدات مشترک خوبی شوند و از امضای این تفاهمنامه استقبال می‌کنیم.

وی افزود: ۸ کشور تا کنون با ایران درخواست تولید مشترک داده اند و این درخواست‌ها در سال ۱۴۰۳ بررسی می‌شوند. ما طرح‌هایی از کشور‌هایی مانند چین، ترکیه، ازبکستان، هند، روسیه، ارمنستان و... داشته ایم. در این چند روز در خدمت شما هستیم تا گفتگو‌های خوبی شکل بگیرد و به اهداف خودمان نزدیک شویم.

محمد خزاعی بیان کرد: هنوز سینمای ما در دیپلماسی عمومی و فرهنگی جایگاه و شانیت خودش را پیدا نکرده است. هنوز کار‌های بر زمین مانده بسیاری در بخش بین‌الملل سینمای ایران داریم. متاسفانه به دلایل مختلف سطح نفوذ سینمای ایران در کشور‌های منطقه نسبت به سایر کشور‌ها بسیار کم است که علت‌های مختلفی دارد و طبعا بخشی از این علت‌ها به عملکرد خودمان و بخشی دیگر به ساختار فرهنگی آن کشور‌ها مربوط می‌شود. سفرا هم در این سال‌ها حوزه‌های اقتصادی و سیاسی را بر اولویت‌های فرهنگی ترجیح داده بودند.

وی اضافه کرد: حرکت‌های فرهنگی باید باعث تقویت و توسعه مناسبات با دیگر کشور‌ها شود، آنچه در سینما مانند سایر عرصه‌ها اهمیت دارد بحث عرضه و تقاضا است و اگر فیلمی این قابلیت را داشته باشد که بتواند مورد استقبال قرار گیرد و به فروش خوبی برسد قطعا، از طرف کشور‌های مختلف و شرکت‌های سینمایی مورد توجه قرار می‌گیرد. صنعت انیمیشن و برخی از تولیدات سینمایی ما در بازار‌های محدودی که حضور پیدا کرده اند موفق ظاهر شدند. در این عرصه می‌توان از آثار انیمیشن با توجه به شاخصه‌های ساختاری و محتوایی فراگیر آن‌ها و نیز، اکران برخی فیلم‌های سینمایی در بازار کشور‌های مختلف بهره گرفت. بخش بزرگی از محصولات سینمای ایران مبتنی بر کلان ارزش‌های انسانی و خانواده است، به عنوان مثال سینمای ایران با چین، هند، اندونزی، لبنان، تونس و بسیاری از کشور‌ها از جهات گوناگون ظرفیت‌های مشترک بالقوه دارد. سینمای ایران به بازار‌های منطقه‌ای و بین المللی نیاز دارد، می‌توان در قالب تفاهم نامه همکاری بین سازمان سینمایی و مراکز ملی فیلم یا کمپانی‌های پخش سینمایی و یا از طریق دستگاه‌های اداری و دولتی این کشور به تعریف‌های مشخصی برسیم.

خزاعی در پایان گفت: یکی از مهم‌ترین موسسه‌های ما در حوزه تولیدات و پخش آثار سینمای ایران بنیاد سینمایی فارابی است که آقای مجید زین‌العابدین مدیریت آن را برعهده دارند. سالانه بین ۸۰ تا ۱۲۰ فیلم در سینمای ایران تولید می‌شود. مهم‌ترین جشنواره حوزه کودکان و نوجوانان ما به نام جشنواره بین المللی کودک و نوجوان اصفهان توسط فارابی برگزار می‌شود. یکی دیگر از موسسات ما در حوزه تولید سینمای مستند و پویانمایی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است که آقای محمد حمیدی مقدم مدیر آنجا است و جشنواره سینماحقیقت در این حوزه برگزار می‌شود. موسسه انجمن سینمای جوانان ایران را نیز داریم که فیلم کوتاه در آنجا تولید می‌شود. همچنین ما سه شهرک بزرگ سینمایی داریم.

در پایان این نشست نمایندگان سینمای کشور‌های مختلف این بیانیه مشترک را امضا کردند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *