گزارش|

تیم ملی نیازمند رویکردی متفاوت؛ با ضعیف‌ترین کادرفنی سال‌های اخیر به کجا می‌رسیم؟

0:15 - 20 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۹۰۰۸
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
تیم ملی نیازمند رویکردی متفاوت؛ با ضعیف‌ترین کادرفنی سال‌های اخیر به کجا می‌رسیم؟
کادرفنی تیم ملی فوتبال ایران از همان روز اول در قد و قواره‌ی قهرمانی آسیا نبود و خیل پرتعداد مربیان نتوانستند کمکی در مسیر موفقیت تیم ملی کنند.

خبرگزاری میزان - حذف تیم ملی فوتبال ایران از مراحل مختلف جام ملت‌های آسیا و نرسیدن این تیم حتی به فینال، تبدیل به روندی تکراری شده و سرمربیان زیادی در قهرمان کردن ایران در آسیا ناکام بوده‌اند.

ایران در این دوره از جام ملت‌های آسیا با کادر فنی ضعیف و کم تجربه‌ای پا به مسابقات گذاشت. تمام کادر و دستیاران قلعه‌نویی جمعاً یک فصل هم سابقه سرمربیگری در سطح اول فوتبال ایران را نداشتند و همگی مربیانی جوان یا شکست خورده هستند.

آنتونیو مانیکونه ایتالیایی که سال‌ها دستیار ولادیمیر پتکوویچ بود با سر و صدای زیادی به کادرفنی امیر قلعه‌نویی اضافه شد و از او توقع می‌رفت حداقل ساختار دفاعی ایران را مستحکم سازد، اما این اتفاق نیفتاد و دریافت ۷ گل در ۶ مسابقه، نمره مردودی را برای این مربی ایتالیایی ثبت کرد.

سعید الهویی نزدیک به یک دهه در تیم‌های تراکتور، ذوب‌آهن، سپاهان و گل‌گهر دستیار قلعه‌نویی بوده و آنطور که گفته می‌شود دست راست او و نفر اول تاکتیکی تیم‌های اوست، اما چهره مقبولی برای ستاره‌های تیم ملی نبود و نتوانست جلوی حذف تیم قلعه‌نویی را بگیرد.

رحمان رضایی مدت کوتاهی در ذوب آهن سرمربیگری کرد، اما با نتایج ضعیفش از هدایت سبزپوشان برکنار شد و عضوی اصلی در کادرفنی ایران در این شکست بزرگ بود.

حمید مطهری سال‌ها دستیار مهدی تارتار، مجید جلالی، محمدرضا مهاجری و یحیی گل‌محمدی بود و فصل گذشته سرمربی نساجی شد، اما با عملکردی ضعیف از هدایت این تیم کنار گذاشته شد. او که سابقه بیان جملات قصار و کنایه‌های زیادی را دارد، برای حل مشکل تیم ملی هیچ راهکاری نداشت.

آندرانیک تیموریان برای سال‌ها نامی بزرگ در خط هافبک تیم ملی ایران بود، اما هیچ سابقه‌ای در سرمربیگری حتی در تیم‌های سطح پایین ندارد و آنطور که پیداست صرفاً مسئول حفظ نظم تیم و ارتباط با ستاره‌ها بوده است.

کادر فنی ایران و در رأس آن‌ها امیر قلعه‌نویی هیچ ویژگی خاصی در این دوره از جام ملت‌ها به نمایش نگذاشتند و با بازیکنان باتجربه‌ای که در چند جام جهانی و جام ملت‌ها بازی کرده‌اند، مقابل تیم‌های متوسط آسیا سراسیمه و ترسو نشان دادند و جسارت بازی دادن به جوانان را هم نداشتند.

کادر فنی تیم ملی در این دوره، یکی از مسن‌ترین تیم‌های تورنمنت را همراه با خود به قطر برد و به جز آریا یوسفی ۲۱ ساله و سامان فلاح ۲۲ ساله (که اصلاً بازی نکردند) و محمد محبی و مهدی قایدی ۲۵ ساله (که بیشتر یار تعویضی بودند) تمام بازیکنان بالای ۲۷ سال سن داشتند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *