نشست «یاوران خاموش: ارتش و پیروزی انقلاب اسلامی ایران» برگزار شد

12:29 - 18 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۸۷۷۵
نشست «یاوران خاموش: ارتش و پیروزی انقلاب اسلامی ایران» برگزار شد
نشست علمی تخصصی «یاوران خاموش: ارتش و پیروزی انقلاب اسلامی ایران» همزمان با ایام دهه فجر انقلاب اسلامی با شرح خاطراتی از دوران پیروزی انقلاب اسلامی ایران و به همت معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران برگزار شد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام  روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، نشست علمی تخصصی «یاوران خاموش: ارتش و پیروزی انقلاب اسلامی ایران» همزمان با ایام دهه فجر انقلاب اسلامی با شرح خاطرات امیر سرتیپ غلامحسین دربندی از پیشکسوتانِ ارتش در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی با حضور علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، عصمت مومنی معاون کتابخانه ملّی ایران، فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع دیجیتال و جمعی از دانشجویان و پژوهشگران به دبیری علی محمد طرفداری برگزار شد.

علی‌محمد طرفداری درابتدای این نشست با معرفی غلامحسین دربندی پیشکسوت ارتش گفت: سرتیپ غلامحسین دربندی خدمت سربازی خود را در دهه پنجاه آغاز کرد و با ظهور و بروز انقلاب اسلامی در ایران همراه با مردم به افشاگری و مبارزه علیه رژیم پهلوی پرداخته و با شروع جنگ تحمیلی از سال ۱۳۵۹ در منطقه چزابه حضور داشت و هم اکنون عضو هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی است.

انقلاب اسلامی ایران برخلاف انقلاب‌های رایج در دنیا دغدغه فرهنگی داشت
امیر سرتیپ بندری، پیشکسوت ارتش در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی، با بیان این مطلب که انقلاب‌ها و جنیش‌های سیاسی و مردمی بسیاری در جهان رخ داده است؛ گفت:مردم در نقاط مختلف جهان انقلاب‌های بسیاری در تاریخ سرزمین‌های خود دیده اند که شاخص‌ترین آن‌ها انقلاب اکتبر روسیه و انقلاب کبیر فرانسه بوده است. اما انقلاب اسلامی ایران برخلاف انقلاب‌های رایج در دنیا دغدغه فرهنگی داشت. دغدغه‌ای که بدون کمترین خونریزی توانست پیام انقلاب و اسلام را به جهانیان صادر کند.

این پیشکسوت ارتش در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به وضعیت ارتش در دوران پیروزی انقلاب اسلامی گفت: دستگاه‌های تبلیغاتی و خُدعه جویانه دشمنان اسلام و انقلاب همواره سعی در ارائه چهره‌ای نادرست از ارتشِ آن دوران را داشته اند تا ارتش را روبروی مردم قرار دهند. درحالی که به گواه تاریخ و خاطراتی که از آن روز‌ها هم مردم و هم فرماندهان ارتش به کرات نقل کرده اند؛ نیرو‌های ارتش کنار مردم قرار گرفته بودند؛ و این همراهی اتفاقا در روز‌ها و شب‌های پر التهاب نزدیک به پیروزی انقلاب اسلامی بیش از هر زمانی خود را نشان می‌داد.

وی اظهار داشت: در حلقه اول نیرو‌های حفاظتی رضا پهلوی افرادی، چون شهید حسن سعدی، شهید سید علی اکبر مصطفوی، شهید کلاهدوز، شهید آبشناسان حضور داشتند که بعد‌ها با خدماتی که به انقلاب اسلامی کردند؛ هسته اولیه سپاه را در سال ۱۳۵۸ تشکیل دادند و نسل اول سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شمار می‌آمدند.

وجود قانون کاپیتولاسیون مهمترین عامل همراهی ارتش با مردم بود
امیر سرتیپ بندری یکی از مهم‌ترین دلایل همراهی و همدلی ارتش با مردم را حضور و اعمال نفوذ مستشاران آمریکایی در ایران عنوان کرد و گفت: حضور بی شمار مستشاران آمریکایی در ایران و دخالت در امور مربوط به اداره کشور وهمچنین وجود قانون ضّد ایرانی و ضّد انسانی کاپیتولاسیون در ایران و مصونیت کامل مستشاران نظامی آمریکا در کشورمان، یکی از مهم‌ترین دلایل همراهی ارتش با مردم بود. زیرا ارتش همواره پای غرور و عزت مردم ایران از گذشته تا امروز ایستاده است.

وی ادامه داد: طبق آمار منتشر شده و موجود در اسناد، تعداد مستشاران نظامی در سال ۱۳۳۸، یک هزار و ۲۰۰ نفر اعلام شده است و این تعداد در سال ۱۳۵۰ به ۱۶ هزار نفرمستشار نظامی افزایش پیدا کرد و در سال ۱۳۵۷ به ۴۵ هزار مستشار آمریکایی رسید.

این پیشکسوت دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی با اشاره به نفوذ مستشاران آمریکایی در ارکان سیاسی و لایه‌های مهم تصمیم گیری‌های کلان کشور گفت: انتخاب و تعیین افراد در امور مهم سیاسی به عنوان دست نشانده آمریکا از نمونه‌های نفوذ و حاکمیت سیاسی در همچنین دربار سلطنتی بود. به عنوان مثال محمدرضا پهلوی مخالف حضور حسنعلی منصور برای نخست وزیری بود، اما با دستور و حکم آمریکا، منصور به عنوان نخست وزیر به شاه معرفی شد و و اولین اقدام آمریکایی‌ها در دوران نخست وزیری اعطای حق کاپیتولاسیون به مستشاران نظامی آمریکایی بود.

امام خمینی (ره) تاکید داشتند که نیرو‌های ارتش فرزندان ایران هستند
وی در ادامه با بیان این موضوع که نهضت امام خمینی (ره) از ابتدا تا پیروزی انقلاب اسلامی، مورد اقبال ارتش بوده است؛ گفت: کتاب‌ها و نوشته‌های امام خمینی (ره) در میان نیرو‌های ارتش خوانده می‌شد و مورد تحلیل قرار می‌گرفت. در واقع عشق به امام و اندیشه‌های انقلابی ایشان ریشه در میان نیرو‌های ارتش وجود داشت. به نمونه‌ای از خاطره سرهنگ محمد حسن پورجمعه یاد می‌کنم. وی تعریف می‌کرد که برای انجام ماموریتی به بغداد رفته بود و زمانی که ماموریت تمام شد به عشق دیدار امام خمینی (ره) و دوست داشتن ایشان شبانه با لباس نظامی ارتش به نجف می‌رود تا ایشان را از نزدیک ملاقات کند. او بیان می‌کند که با وجود اینکه دیر وقت رسیده بود امام با خوشرویی از او استقبال می‌کند و در این دیدار متوجه می‌شود امام برای دریافت کسب اطلاعات و اخبار ایران و جهان روزنامه و مجله‌های متعددی را مطالعه می‌کند. زمانی که سرهنگ پورجمعه می‌گوید که در حمایت از مردم می‌خواهد از ارتش بیرون بیاید؛ امام توصیه می‌کنند که ارتشیان هرگز این کار را نکنند، زیرا آن‌ها فرزندان ایران هستند و باید برای آینده ایران در ارتش بمانند و بعد از این دیدار هم با وجود خطرات بسیاری که برای این نیروی خدوم ارتش داشت، اعلامیه‌های امام را از نجف به ایران می‌آورد.

سرتیپ امیر دربندی در پایان صحبت‌های خود با ذکر خاطره‌ای خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است نیرو‌های ارتش از خُرد تا کلان شجاع، ولایی وبی باک بودند. در آن زمان امیر سرتیپ خلبان عابدی رهبری تظاهرات نیرو‌های ارتش را در تاریخ ۳ بهمن در اصفهان به عهده داشت. در آن زمان شجاعانه با لباس نظامی ارتش با سر دادن شعار «مرگ بر شاه» قطعنامه‌ای را مبنی بر خروج مستشاران آمریکایی و حذف حق کاپیتولاسیون را قرائت کرد که تاثیرات فراوانی در فرار کردن مستشاران آمریکایی داشت و بعد از انقلاب هم خدمات ارزشمندی به نظام جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *