جشنواره موسیقی فجر دربرگیرنده همه انواع موسیقی سرزمین‌مان

15:11 - 17 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۸۶۵۸
جشنواره موسیقی فجر دربرگیرنده همه انواع موسیقی سرزمین‌مان
نشست خبری سی و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر ظهر امروز سه‌شنبه هفدهم بهمن ماه در تالار رودکی برگزار شد.

خبرگزاری میزان - دست اندرکاران سی و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر ظهر روز سه‌شنبه هفدهم بهمن ماه با برگزاری یک نشست خبری که در تالار رودکی تهران پیش روی اصحاب رسانه قرار گرفت، به تشریح برنامه‌های این رویداد ملی و بین‌المللی پرداختند.

در ابتدای این نشست رسانه‌ای امیرحسین سمیعی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند برگزاری این رویداد موسیقایی بیان کرد: لازم است خسته نباشید ویژه‌ای به محمد اله‌یاری مدیرکل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد بگویم که قبل از من پایه‌گذاری و مدیریت این دوره را بر عهده گرفت و اکنون این سکان به من سپرده شده است. 

وی افزود: مهم‌ترین نکته‌ای که در این دوره از جشنواره مورد توجه قرار گرفته، مسئله عدالت فرهنگی است. ما تلاش کردیم به این کلید واژه برسیم. اینکه عدالت فرهنگی با چه معیاری مقدور شده، ریشه در تعادل چینشی دارد که برای بخش‌های مختلف به نسبت وسعت جغرافیایی کشورمان در نظر گرفته شده است. شرایطی که در همه بخش‌ها و سالن‌های میزبان جشنواره مورد توجه بوده و می‌تواند معیاری برای تحقق عدالت فرهنگی باشد. 

نکته دیگری که مورد توجه بوده، حضور بخش موسیقی کودک و نوجوان است که در این چارچوب علاوه بر چند اجرای ویژه این گروه سنی هنرستان‌های موسیقی نیز ورود پیدا کرده‌اند. این در حالی است که حضور موثر گروه‌های موسیقایی بانوان و ارکسترهای مختلف نشان‌دهنده فضای پویایی است که ما در این دوره پیش‌بینی کردیم. 

در ادامه رضا مهدوی دبیر سی و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر گفت: من به جشنواره موسیقی فجر یک نگاه کلان دارم و معتقدم این رویداد آینه تمام‌نمای فلات ایران است. این جشنواره می‌تواند دربرگیرنده همه انواع موسیقی سرزمین‌مان باشد؛ شرایطی که می‌تواند به جهات معنوی و مادی موجب توسعه اقتصادی و فرهنگی جامعه ایرانی شود. ما در این رویداد تلاش می‌کنیم تا فن موسیقی را به انواع مختلف به جامعه ارائه دهیم، شرایطی که بی‌تردید حساسیت‌های موضوعی روی موسیقی را کم می‌کند. 

وی افزود: تلاش برای مردمی کردن جشنواره یکی از نکات مهمی بود که ما در این دوره به شدت روی آن متمرکز بودیم. این موضوعی است که می‌بایست هم در این دوره و هم در دوره‌های بعد مورد توجه قرار گیرد. این جشنواره ریسمانی است که می‌تواند ما را بالا بکشد و نهادهای آموزشی را بیشتر متوجه این موضوع کنیم که چه نقش مهمی در این حوزه فرهنگی بر عهده‌ دارند. این رویداد می‌تواند دربرگیرنده خروجی موثری برای تحقق اهداف فرهنگی موسیقی در عرصه بین‌المللی باشد. ما استادان برجسته‌ای در سطح کشور داریم که می‌توانند به لحاظ سواد و دانش شرایط بسیار موثری را برای مرکزیت دادن جشنواره ایجاد کنند. پس اگر ما بتوانیم زمینه‌های لازم برای رقابتی شدن جشنواره را در سطوح بین‌المللی فراهم کنیم، شرایط بهتری را برای معرفی هنرمندان ایجاد خواهیم کرد. 

مهدوی ادامه داد: به اعتقاد من موسیقی فجر به دلیل مدیریت‌های درست بسیار سرحال است. فقط ما باید بتوانیم‌ شأن موسیقی ایران و موسیقی انقلاب را حفظ کنیم و با استفاده از موسیقی فجر فضای مناسبی را ایجاد کنیم. من ایمان راسخ دارم که این دوره از جشنواره باید تعداد روزهای بیشتری داشته باشد، چون بضاعت موسیقی ما بیش از این است. البته که باید امکانات و مقدورات را هم در نظر بگیریم، ولی تلاشمان این است که طی سال‌های آینده تعداد روزهای جشنواره از این پنج روز مانند جشنواره‌های فیلم و تئاتر به عدد ۱۰ برسد. امیدوارم به واسطه حمایت‌های معاونت هنری، دفتر موسیقی و همه مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد برگزاری جشنواره خوبی در سال‌های بعد باشیم. 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: اگر ما به بخش موسیقی پاپ در این دوره جشنواره توجه بیشتری کردیم، به واسطه همراهی همیشگی هنرمندان این عرصه است که واقعا کنار ما بودند. به هر حال این نوع موسیقی گونه مهمی از موسیقی است که باید به آن توجه بیشتری شود، کما اینکه در این دوره از جشنواره شاهد اختصاص دو سالن به این بخش هستیم. البته اضافه کردن بخش پاپ برای فربه کردن جشنواره به لحاظ بودجه نیست، چون بودجه جشنواره از محل دیگری تامین می‌شود و قطعا در این زمینه دنبال منافع اقتصادی نبودیم، کما اینکه من پیشنهاداتی برای برگزاری یک جشنواره مستقل در حوزه موسیقی پاپ ارائه دادم و قول‌هایی هم دریافت کردم و امیدوارم شرایط به گونه‌ای پیش برود که شاهد اتفاقات خوبی باشیم. پاپ ایرانی یک واقعیت است که شکل درست آن می‌تواند بیشترین و موثرترین فرآورده‌های فرهنگی را به شرط سلامت همراه داشته باشد. 

برگزاری جشنواره در تهران و ۱۵ استان دیگر

امیرعباس ستایشگر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران هم در بخش بعدی این برنامه ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های ستاد برگزاری جشنواره و جایزه باربد که پیش‌تر در اخبار قبلی مربوط به این دوره از جشنواره ارائه شده بود، گفت: جشنواره موسیقی با اجرای گروه بانوان نهال و ارکستر موسیقی ملی ایران کار خود را آغاز می‌کند. این در حالی است که ۱۵ استان در کنار تهران برگزارکننده جشنواره موسیقی فجر هستند. ضمن اینکه مانند دوره‌های گذشته ما بخش بزرگداشت‌ها را هم داریم که طی روزهای آینده درباره آن‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود. ما در حوزه پژوهش هم فعالیت‌هایی را برنامه‌ریزی کردیم که در رادیو گفت‌وگو پیش روی مخاطبان قرار می‌گیردو امید می‌رود به واسطه حمایت‌های امیرحسین سمیعی و رضا مهدوی بتوانیم جشنواره خوبی را پیش روی مخاطبان قرار دهیم. 

دبیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر درباره بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره هم توضیح داد: جشنواره دارای هیات انتخاب آثار است که تمامی انتخاب‌ها از این مجرا به جشنواره معرفی می‌شوند و در روز اختتامیه اسامی آن‌ها اعلام می‌شود. ما برای بخش بین‌المللی هم رایزنی‌های داشتیم که دربرگیرنده انتخاب از رویدادها و جشنواره‌های موسیقایی است که معیارهای آن با سیاست‌های جشنواره منطبق باشد. 

راه اندازی کمیته مخاطبان 

ستایشگر درباره تبلیغات شهری جشنواره موسیقی فجر گفت: شاید اگر جشنواره موسیقی فجر در روزهای اول بهمن برگزار می‌شد، شاهد فعالیت پررنگ‌تری در حوزه تبلیغات شهری بودیم. امسال کمیته‌ای را در ستاد جشنواره راه‌اندازی کردیم که کمیته مخاطبان نام دارد. بخشی از این موضوع به فعالیت ما و بخشی هم به خود مخاطبان بازمی‌گردد. در این راستا برنامه‌هایی را تدارک دیدیم که امیدوارم بتوانیم به نتیجه درستی برسیم. 

سمیعی درباره نحوه همکاری شهرداری تهران با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه تبلیغات شهری گفت: ما امسال به شهرداری زحمت زیادی دادیم و آن‌ها در حوزه اختصاص سالن نهایت همکاری را با ما انجام دادند. در حوزه تبلیغات شهری رایزنی‌هایی با سازمان زیباسازی شهرداری تهران داشتیم و آن‌ها قول‌هایی به ما دادند که امیدوارم شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه باشیم. 

سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به همت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران با همکاری بنیاد رودکی به دبیری رضا مهدوی از ۲۳ تا ۲۸ بهمن امسال در بخش‌های رقابتی (جایزه باربد) و غیررقابتی همزمان در تهران و استان‌های دیگر برگزار و جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه، بخش سرود و نشست‌های پژوهشی برنامه‌های دیگر این دوره از جشنواره خواهد بود. 

تالار وحدت، تالار رودکی، فرهنگسرای ارسباران، فرهنگسرای بهمن، سالن سوره حوزه هنری، سالن کوشک باغ هنر و سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی میزبان اجراهای این دوره از جشنواره هستند. 

همچنین فروش بلیت اجراهای سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از ساعت ۱۹ عصر دوشنبه، ۱۶ بهمن ماه در سامانه fajr39.com آغاز شده است. 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *