ارزآوری یک میلیارد دلاری گردشگران سلامت در سال گذشته برای ایران

15:59 - 15 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۸۲۳۱
ارزآوری یک میلیارد دلاری گردشگران سلامت در سال گذشته برای ایران
معاون درمان وزارت بهداشت از مراجعه یک میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر سلامت برای درمان در سال گذشته به کشورمان خبر داد و گفت: با پذیرش و درمان گردشگران سلامت، یک میلیارد دلار ارزآوری برای کشور حاصل شده که نیمی از آن مربوط به مراکز درمانی و نیم دیگر به حوزه گردشگری و سایر حوزه‌ها بوده است.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، سعید کریمی در نشست خبری فجر سلامت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان اینکه ارزآوری گردشگران سلامت شامل اتباع ساکن در ایران نیست، گفت: گردشگران سلامت، ویزا دریافت کرده و برای دریافت خدمات درمانی به کشورمان مراجعه کرده و به کشور خود بازگشته اند.

وی اعتماد به پزشکان ایرانی، پیشرفت‌های کشورمان، مجهز و استاندارد بودن مراکز درمانی کشورمان را از عوامل اقبال گردشگران برای دریافت خدمات درمانی در ایران عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ۲۹۰ مرکز درمانی در کشور، امکان ارائه خدمات به بیماران بین الملل را دارند که مجوز ۱۴۷ مرکز در دولت مردمی صادر شده است.

گردشگران سلامت بیشتر برای چه خدمات درمانی به ایران سفر می‌کنند؟

معاون وزیر بهداشت از درمان ناباروری، اعمال چشم پزشکی، ارتوپدی، زیبایی و پیوند اعضا به عنوان بیشترین خدمات دریافتی گردشگران سلامت یاد کرد و گفت: ملیت بیشتر گردشگران مربوط به کشور‌های منطقه و همسایه از جمله عراق، افغانستان (غیر از اتباع ساکن در ایران)، تاجیکستان و حتی ترکیه است. پیوند از یک ایرانی به غیرایرانی ممنوع است، اما پیوند عضو برای گیرنده و دهنده عضو از دو نفر با یک ملیت دیگر غیر ایرانی، با تایید وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت، انجام می‌شود.

به گفته وی هدف وزارت بهداشت، تقویت ارزآوری از محل گردشگری سلامت از یک به ۵ تا ۶ میلیارد دلار در سال است که این کار نیازمند گسترش مراکز درمانی، اصلاح پرداختی ها، ایجاد انگیزه، اصلاح هتلینگ و ارتقای تبلیغات از توانمندی‌های کشورمان در حوزه سلامت است.

رایگان شدن خدمات بستری و سرپایی شیرخوارگان و کودکان کمتر از ۷ سال

معاون درمان وزارت بهداشت از مصوبه رایگان شدن خدمات بستری و سرپایی شیرخوارگان و کودکان کمتر از ۷ سال در مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی خبر داد و گفت: این موضوع در شورایعالی بیمه مصوب شد و بعد از تایید در سازمان برنامه و بودجه، در هیئت دولت نیز به تصویب رسید و منتظر ابلاغ مصوبه هیئت دولت هستیم تا به دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی اعلام کنیم.

کریمی تصویب درمان رایگان کودکان کمتر از ۷ سال را یک سرمایه‌گذاری برای داشتن نسل آینده‌ای سالم دانست و گفت: یک فرزند کمتر از ۷ سال ممکن است تا ۷۰ سال زندگی با معلولیت و بیماری داشته باشد، اما با اجرای این طرح، درمان رایگان برای این افراد فراهم می‌شود. در این طرح دیگر فرانشیز ۱۰ و ۳۰ درصدی از کودکان کمتر از ۷ سال دریافت نمی‌شود.

رایگان بودن بستری برای ۳۳ میلیون نفر در نظام ارجاع

وی با اشاره به رایگان بودن خدمات بستری برای ۳۳ میلیون نفر در قالب نظام ارجاع در مراکز دولتی و دانشگاهی، خاطرنشان کرد: این موضوع شامل ساکنان در شهر‌های کمتر از ۲۰ هزار نفر، روستاها، مناطق عشایری، سه دهک اول درآمدی و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و مددجویان بهزیستی است که اگر از مسیر ارجاع، خدمات بستری را در مراکز دولتی و دانشگاهی دریافت کنند، هزینه بستری رایگان است.

معاون درمان وزارت بهداشت تخصیص اعتبارات به صندوق حمایت از بیماری‌های صعب العلاج را در سال گذشته ۵ همت و در سال جاری ۷ همت عنوان کرد و افزود: این اعتبارات برای درمان بیماران خاص و صعب العلاج اختصاص یافته و ۵۷ بسته درمانی شامل دارو، توانبخشی، ویزیت و سایر موارد در معاونت درمان تکمیل و ابلاغ شده است.

کریمی تصریح کرد: بیشتر از ۱۰۰ بیماری تحت پوشش صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج قرار دارد و در صورت تامین منابع، می‌توانیم تعداد بیماری‌های تحت پوشش را افزایش دهیم. حدود ۳۰۰ بیماری نادر و صعب العلاج وجود دارد و بر حسب تامین منابع، می‌توانیم خدمات این صندوق را گسترش دهیم.

تکمیل، تجهیز و راه‌اندازی ۱۶ هزار تخت بیمارستانی در دولت مردمی

وی به تکمیل و راه اندازی ۱۶ هزار تخت بیمارستانی در دولت مردمی اشاره و خاطرنشان کرد: برخی افراد عنوان می‌کنند که ساخت تخت‌های بیمارستانی از سال‌های گذشته شروع شده که درست است و ساخت برخی تخت‌ها از سال‌های گذشته شروع شده، اما تجهیز بیمارستان که به اندازه ساخت بیمارستان، هزینه و زحمت دارد در این دولت انجام شده است. در سفر‌های استانی عمدتا شاهد افتتاح بیمارستان‌ها و تخت‌های بیمارستانی هستیم.

به گفته معاون درمان وزارت بهداشت، اضافه شدن ۱۶ هزار تخت بیمارستانی جدید در دولت مردمی، معادل ۱۰ درصد کل تخت‌های قبل و بعد از انقلاب و البته ۱۵ درصد کل تخت‌های بخش دولتی است که یک رکورد تاریخی و ابرپروژه‌هایی مانند بیمارستان حضرت مهدی (عج) و غدیر، نمونه‌هایی از آنهاست.

کریمی از افزایش تعداد تخت‌های بخش‌های مراقبت‌های ویژه اطفال در کشور خبر داد و گفت: در دولت مردمی تعداد تخت‌های مراقبت ویژه اطفال از ۵۰۰ به یک هزار تخت افزایش یافت و دو هزار و ۶۰۰ تخت در بخش‌های مراقبت‌های ویژه ICU اضافه شده است.

پوشش بیماری هپاتیت C در صندوق حمایت از بیماران صعب‌العلاج

وی با بیان اینکه بیماری هپاتیت C در دوران گذشته هیچ درمانی نداشت، گفت: اخیرا درمان دارویی قطعی این بیماری شناسایی شده که هزینه‌های آن زیاد بود. در دولت مردمی، درمان این بیماری تحت پوشش صندوق حمایت از بیماری‌های عصب العلاج قرار گرفت و ۲۶ هزار نفر تحت درمان قرار گرفتند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: پیش بینی می‌شود که حدود ۸۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C در کشور داشته باشیم، چون برخی افراد ممکن است اطلاعی نداشته باشند و البته بر اساس تخمین ها، احتمال ابتلای ۱۶۰ هزار نفر به این بیماری مانند کارتن خواب ها، معتادان متجاهر و زندانیان در کشور وجود دارد که معاونت بهداشت با تلاش وافر به دنبال شناسایی این بیماران است و درمان این بیماری تحت پوشش صندوق حمایت از بیماری‌های صعب العلاج قرار گرفته به گونه‌ای که فرد مبتلا از هزینه ۵ میلیون تومانی دوره درمانی، کمتر از ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند و مابقی آن توسط وزارت بهداشت پرداخت می‌شود.

کریمی با اشاره به تشکیل کمیته CBRNE در معاونت درمان وزارت بهداشت برای مقابله با تهدیدات شیمیایی، بیولوژیک رادیواکتیو، هسته‌ای و انفجاری خبر داد و گفت: این کمیته در حوادث بدحالی دانش آموزان در سال گذشته به صورت علمی ورود کرد و اقدامات لازم را انجام داد.

درمان رایگان دو هزار کودک ناشنوا با کاشت حلزون/ صف انتظار کاشت حلزون صفر شد

وی درمان دو هزار کودک ناشنوا با کاشت حلزون شنوایی را از اقدامات مهم وزارت بهداشت در دولت سیزدهم دانست و گفت: اقدامات درمانی از جمله جراحی، خدمات توانبخشی و تهیه کاشت حلزون برای این کودکان به صورت رایگان انجام و صف انتظار کاشت حلزون، صفر شده است. اگر کاشت حلزون برای کودکان در سن کمتر از ۴ سال انجام شود، علاوه بر شنوایی، گویش هم اصلاح می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت از توزیع دو هزار و ۸۰۰ پزشک در سال گذشته با اولویت مناطق محروم در کشور، یکسان سازی جزء حرفه‌ای تعرفه در بخش دولتی و خصوصی، برداشتن سقف کارانه پزشکان در مناطق محروم، اجرای نسخه الکترونیک و پیشرفت آن به بالای ۹۰ درصد و کاهش مالیات پزشکان مراکز درمانی دولتی که در بخش خصوصی فعالیت ندارند، به عنوان بخشی از اقدامات این معاونت یاد کرد.

راه‌اندازی ۸۷ مرکز درمان ناباروری سطح ۲ در کشور

کریمی از فعالیت ۱۲۶ مرکز درمان ناباروری سطح ۳ در کشور خبر داد و گفت: ۱۵ مرکز درمان ناباروری سطح ۳ در دولت مردمی راه اندازی شده و این مراکز مجاز به انجام اقداماتی همچون IVF و درمان‌های پیشرفته هستند. همچنین ۸۷ مرکز درمان ناباروری سطح ۲ در این دولت راه اندازی شده که ۷۱ مرکز، فعال و مابقی در مراحل فعال شدن هستند در حالیکه تا قبل از آن هیچ مرکز سطح ۲ در کشور فعال نبود.

وی تاکید کرد: در ۶ ماه نخست امسال، ۸۳۰ هزار مراجعه به مراکز درمان ناباروری در کشور داشته ایم که تعداد اعمال IVF در این مدت برای زوجین نابارور حدود ۸۲ هزار مورد بوده است.

به گفته وی ۵۰۸ محصول دانشی شامل گایدلاین‌ها (راهنما‌های بالینی و استاندارد‌های خدمات) در معاونت درمان تعریف شده تا هزینه‌های القایی کاهش یابد. همچنین بسته تعالی توانبخشی ابلاغ شده تا تعداد تخت‌های توانبخشی که در حال حاضر ۹۰ تخت است، افزایش یابد که در این زمینه موافقت اصولی ۱۷۰ تخت توانبخشی صادر شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: در حوزه دندانپزشکی، ۵۳ مرکز دولتی دندانپزشکی راه اندازی شده است. همچنین ۱۵۰ بسته بیمه پایه تعریف و به بیمه‌های پایه اضافه کرده ایم که شامل خدماتی مانند توانبخشی، اوتیسم، درمان ناباروری، طب ایرانی و سالمندی است که تعدادی از این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

توزیع ۳۰۸ دستگاه و تجهیزات پزشکی پیشرفته و سرمایه‌ای در کشور

کریمی با اشاره به توزیع ۳۰۸ دستگاه و تجهیزات پزشکی پیشرفته و سرمایه‌ای در مراکز درمانی در دولت مردمی، گفت: این دستگاه‌ها شامل تجهیزات رادیوتراپی، آنژیوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی است که تحویل مراکز دولتی و دانشگاهی شده است. همچنین یک هزار و ۳۷۳ دستگاه دیالیز نیز در این دولت توزیع شده است.

انتقاد از پایین بودن جرایم مقابله با پزشک نما‌ها در حوزه زیبایی

وی یکی از چالش‌های عمده نظارتی را فعالیت پزشک نما‌ها در حوزه خدمات زیبایی عنوان کرد و گفت: این پزشک نما‌ها در حوزه زیبایی ورود کرده و از ضعف قوانین، حداکثر سوء استفاده را می‌کنند. طبق قانن، دخالت در امور پزشکی جریمه مالی دارد و البته حبس زدایی شده و جریمه آن بسیار پایین و حدود ۵ میلیون تومان است که به هیچ عنوان بازدارنده نیست.

معاون وزیر بهداشت از تنظیم لایحه‌ای توسط وزارت بهداشت برای برخورد با تخلفات افراد غیر پزشک و غیرصلاحیت دار در حوزه زیبایی و ارسال آن به مجلس خبر داد و گفت: با جریمه مالی ۵ میلیون تومان، هر کسی به خودش اجازه می‌دهد که در حوزه زیبایی ورود کند.

پلمب ۴۰۳۸ مرکز غیرمجاز زیبایی در ۹ ماه اول امسال

به گفته کریمی در ۹ ماه اول امسال، چهار و ۳۸ مرکز غیرمجاز زیبایی توسط وزارت بهداشت پلمب و به مراجع قضایی معرفی شده اند، اما به دلیل ضعف قانون و جریمه پایین، مجازات بازدارنده نیست و تقاضا داریم این پروسه تسریع شود. ما لایحه را تنظیم و به مجلس ارسال کرده ایم که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد. همچنین قرارگاه نظارت بر سلامت در معاونت درمان تشکیل و ۵۰ جلسه داشته که در این قرارگاه، پرونده‌های کلان بررسی و در مورد آن تصمیم گیری می‌شود.

وی با اشاره به انجام اعتبارسنجی برای مراکز جراحی محدود در دولت مردمی، یادآور شد: در دوران گذشته فقط بیمارستان‌ها اعتبارسنجی می‌شدند که در این دولت، اعتبارسنجی مراکز جراحی محدود نیز آغاز شده همچنین سنجه‌های مربوط به حقوق بیماران با وزن بالا به سنجه‌های اعتباربخشی اضافه شده تا رضایتمندی و حقوق بیماران در اولویت مراکز درمانی قرار گیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت از ابلاغ استاندارد خدمات دوراپزشکی و اخذ مجوز ۳۷ مرکز برای ارائه این خدمات خبر داد و گفت: ۳۰ درصد از ظرفیت مراکز درمانی برای ارجاع الکترونیک از سطح دو به سه در نظر گرفته شده است.

کریمی در پایان با بیان اینکه شاخص اهدای عضو در کشور به ۱۳.۴ افزایش یافته است، گفت: سال گذشته سه هزار و ۵۰۰ پیوند عضو در کشور انجام شده که نوع خود بی نظیر بوده و در سال جاری، از این عدد عبور خواهیم کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *