شبح مرگ در مدیترانه؛ جزئیاتی از مرگ‎بارترین حادثه برای پناهجویان در مرز یونان

11:58 - 15 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۸۱۴۶
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
شبح مرگ در مدیترانه؛ جزئیاتی از مرگ‎بارترین حادثه برای پناهجویان در مرز یونان
گزارش آژانس مرزی اروپا نشان می‌دهد که حادثه مرگبار غرق شدن کشتی حامل پناهجویان در سواحل یونان در سال گذشته حادثه‌ای قابل پیشگیری بوده و کوتاهی در امدادرسانی باعث مرگ صدها پناه‎جو شده است.

خبرگزاری میزان - گزارش آژانس مرزی اتحادیه اروپا (فرانتکس)، درباره غرق شدن کشتی آدریانا حامل صد‌ها پناهجو در آب‌های مرزی یونان نشان می‌دهد که این مرگ و میر‌ها قابل پیشگیری بودند.

در سال ۲۰۲۳ میلادی یک کشتی حامل حدود ۷۵۰ سرنشین، از جمله بسیاری از کودکان، در سواحل پیلوس، یونان غرق شد.

تنها حدود ۱۰۰ نفر از سرنشینان این کشتی نجات یافتند و دیگر پناه‎جویان حاضر در کشتی غرق شدند و حتی اجساد این پناه‎جویان پیدا نشد.

مدت‌ها قبل از غرق شدن، این کشتی مملو از جمعیت تحت نظارت آژانس مرزی اتحادیه اروپا (فرانتکس) قرار داشت.

اکنون گزارشی جدید از سوی فرانتکس درباره غرق شدن این کشتی منتشر شده و ابعاد جدیدی از این حادثه مرگبار را آشکار کرده است.

گزارش فرانتکس از سوی نهاد حقوق بشری «گزارش قایق‌ها در دریای مدیترانه» منتشر شده و می‎گوید که گارد مرزی یونان به راحتی می‌توانست از غرق شدن این کشتی جلوگیری کند و آن را نجات دهد.

تحقیقات درباره اتفاقی که برای آدریانا، یک کشتی ماهیگیری پر ازدحام با حدود ۷۵۰ سرنشین از لیبی به ایتالیا روی داد، ادامه دارد.

گزارشی که از سوی آژانس مرزی اروپا تهیه شده، با علامت «حساس» منتشر شده است؛ گروه حقوق بشری «گزارش قایق‌ها در دریای مدیترانه» در آب‌های مرزی شرق اروپا فعالیت می‌کند و مهاجران گرفتار را نجات میدهد.

فرانتکس، می‌گوید که این گزارش را از طریق «دفتر شفافیت» خود منتشر کرده است؛ این انتشار بخشی از درخواست دسترسی عمومی به اسناد است؛ فرآیند مهمی که این امکان را امکان می‌دهد تا اطلاعات به اشتراک گذاشته شود.

منبع این گزارش همچنین به یک گزارش داخلی فرانتکس برمی‌گردد و به این نتیجه می‌رسد که اگر پاسخ فرانتکس و گارد ساحلی ایتالیا و یونان متفاوت بود، به طور بالقوه می‌توانست جان پناهجویان بیشتری را نجات داد.

گزارش ۱۷ صفحه‌ای درباره کشتی آدریانا از فرانتکس در بخش‌هایی ویرایش شده و جزئیاتی زیاد در مورد آنچه اتفاق افتاده و مقام‎ها و کشتی‌های تجاری درگیر در این رویداد ارائه می‌کند، همچنین جدول زمانی مقامات مختلف، سازمان‌های غیردولتی و سازمان‌های رسانه‌ای را مقایسه می‌کند.

براساس این گزارش، هیچ پاسخی از سوی مقام‎های یونانی به پیشنهادات مکرر تا زمان غرق شدن کشتی آدریانا دریافت نشد و مقام‎های مرزی یونان نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بوده و اجازه غرق شدن کشتی را دادند.

فرانتکس چند روز پس از غرق شدن این کشتی بیانیه اولیه‌ای را صادر کرد و در آن «شوک و اندوه» را از رویداد‌های نزدیک پیلوس ابراز کرد؛ مقام‎های یونان نتوانستند وضعیت جست‌وجو و نجات را به موقع اعلام کنند.

همچنین به نظر می‌رسد که مقام‎های یونانی نتوانسته‌اند به موقع جست‌وجو و نجات را اعلام کنند و تعداد کافی تجهیزات امدادی مناسب را به موقع مستقر نکرده اند تا پناهجویان در حال غرق شدن را نجات دهند.

گزارش مذکور می‎گوید که فرانتکس از کمبود اطلاعات ارائه شده از سوی مقامات یونانی برای تحقیقات خود متأسف است، اما همچنان انتظار دارد که به‌روزرسانی‌هایی را از تحقیقات ملی در حال انجام یونان دریافت کند.

در آن زمان، گروه‌های جست‎وجو و نجات ایتالیا با مقام‎های یونان و فرانتکس در مورد «یک کشتی ماهیگیری با حدود ۷۵۰ سرنشین» تماس گرفتند؛ ایتالیا قبلا به مقامات مرزی در این باره هشدار داده بود.

بسیاری از گروه‌های امدادرسان که در شرق مدیترانه فعالیت می‌کنند، مدت بسیار زیادی پیش از رسیدن نیرو‌های مرزی یونان، درباره وضعیت بحرانی آن هشدار داده و آن را گزارش کرده بودند؛ ایمیل‌هایی به آژانس مرزی یونان ارسال شده، اما آن‌ها این هشدار‌ها را نادیده گرفتند.

فرانتکس نیز در جریان این رویداد که به عنوان مرگبارترین حادثه در دریای مدیترانه در دهه‌های اخیر به شمار می‌رود، به دلیل کوتاهی در امداد و نجات هدف انتقادات شدیدی قرار گرفته است؛ آژانس مرزی اتحادیه اروپا حاضر به پذیرش هرگونه تقصیر برای آنچه اتفاق افتاده، نیست.

انتهای پیام/


برچسب ها: یونان پناهجویان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *