صدور روادید مهمترین مانع تجارت با قزاقستان

16:03 - 06 ارديبهشت 1394
کد خبر: ۴۷۵۶۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: مدیر کل آژانس سرمایه گذاری و توسعه صادرات قزاقستان به همراه مشاور سفیر قزاقستان در تهران با مدیر کل آسیا و اقیانوسیه معاونت امور بین الملل اتاق ایران روز سه شنبه اول اردیبهشت ماه دیدار کرد.

: مدیر کل آژانس سرمایه گذاری و توسعه صادرات قزاقستان به همراه مشاور سفیر قزاقستان در تهران با مدیر کل آسیا و اقیانوسیه معاونت امور بین الملل اتاق ایران روز سه شنبه اول اردیبهشت ماه دیدار کرد.

به گزارش میزان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق ایران، مدیر کل آسیا و اقیانوسیه معاونت امور بین الملل اتاق ایران از برگزاری اجلاس کشورهای ساحلی دریای خزر در دهه اول اردیبهشت ماه سال جاری در بندر انزلی با حضور روسای اتاق های بازرگانی قزاقستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و آذربایجان خبر داد.

علی اصغر فرشچی با اشاره به اعزام و پذیرش هیأت های متعدد بین دو کشور در سال گذشته گفت: از جمله می‌توان به سفر رئیس جمهور ایران به قزاقستان و هیأت تجاری صنعتی همراه در شهریور ماه 1393 نام برد.

فرشچی پیشنهاد کرد: همزمان با برپایی یکی از نمایشگاه های بین المللی در تهران یک هیات تجاری قزاق به تهران اعزام شود تا زمینه های همکاری از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد.

عسگر آرینو مدیر کل آژانس سرمایه گذاری و توسعه صادرات قزاقستان با بیان اینکه صدور روادید از جمله موانع تجارت است؛ اظهار داشت: امیدورایم که با تسهیلات در صدور روادید تجاری برای بازرگانان دو کشور توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور افزایش یابد.

مدیر کل آژانس سرمایه گذاری و توسعه صادرات قزاقستان اعلام کرد: شرکت‌های قزاقی علاقه مند به ثبت دفتر نمایندگی آژانس سرمایه گذاری قزاقستان در تهران می باشند. مقرر گردید تا مراحل قانونی ثبت از طریق مراجع ذیصلاح پیگیری و اتاق ایران نیز کمک های لازم را در این خصوص ارائه نماید.

وی خبر داد: در آینده نزدیک یک هیات تجاری 20 نفره به ایران اعزام خواهد شد و متعاقبا زمینه های کاری اعضاء هیات به اتاق ایران اعلام می‌گردد. همچنین قرار است نشست شورای مشترک بازرگانی ایران – قزاقستان در آینده نزدیک برگزار گردد.

شایان ذکر است مناسبات اقتصادی ایران و قزاقستان در سال 93 به ارزش تقریبی 175 میلیون دلار واردات کالاهایی مانند گندم و جو، روغن آفتاب گردان، سبوس، شمش آهن و فولاد و صادرات کالاهای ایرانی به ارزش تقریبی 205 میلیون دلار محصولاتی مانند پسته، خرما، سیب زمینی، سیمان سفید، سنگ مرمر و مواد رنگی بوده است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *