راه اندازی تشکل دانش آموزی سفیران سلامت در مدارس کشور

15:58 - 06 ارديبهشت 1394
کد خبر: ۴۷۵۶۷
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان: وزیر آموزش و پرورش در همایش ملی سلامت از تدوین پیش‌نویس جامع درسی «آموزش سلامت در مدارس» و راه‌اندازی تشکل دانش‌آموزی سفیران سلامت در 10 درصد دبیرستان‌های کشور خبر داد.

: وزیر آموزش و پرورش در همایش ملی سلامت از تدوین پیش‌نویس جامع درسی «آموزش سلامت در مدارس» و راه‌اندازی تشکل دانش‌آموزی سفیران سلامت در 10 درصد دبیرستان‌های کشور خبر داد.

به گزارش ، علی‌ اصغر فانی در مراسم بزرگداشت هفته ملی سلامت که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، با بیان این که تامین و حفظ سلامت از اساسی‌ترین نیازهای بشر است، گفت: دست یافتن به سطح سلامت جزیی از اهداف اجتماعی تمام دولت‌ها است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری و نگاه ویژه رییس جمهور بر اجرای طرح تحول نظام سلامت، افزود: در بیشتر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، برنامه‌های زیادی برای آموزش سلامت و تامین سلامت دانش‌آموزان در حال اجراست، چرا که ارتقای سلامت مدارس یک سرمایه‌گذاری برای نسل‌های آینده است.

وی افزود: در سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش ایران که از سال82 شروع و در سال 91 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، به ارتقای سلامت دانش‌آموزان توجه ویژه شده است و در این سند شش ساحت تربیتی از جمله تربیت علمی فناوری، تربیت اخلاقی – دینی، تربیت زیباشناختی، تربیت اقتصادی و حرفه‌ای، تربیت اجتماعی – سیاسی و تربیت بدنی دیده شده است.

فانی با بیان این که کودکان و نوجوانان آینده‌سازان کشور هستند، افزود: برهمین اساس توجه به سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آنها تضمین‌کننده سلامت حال و آینده جامعه است چراکه دانش‌آموزان جمعیت کثیری از جامعه را به خود اختصاص می‌دهند و توانایی یادگیری بالایی دارند.

به گفته وی، نهادینه کردن ارتقای فرهنگ سالم زیستن در دانش آموزان، موجب تضمین سلامت جامعه است.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه بر یادگیری صحیح آموزش های سلامت و رفتار تغذیه ای مناسب دانش آموزان تاکید کرد و گفت: این امر باعث می شود تا سایر اعضای خانواده آموزش ببینند و در نهایت موجب ارتقای سواد سلامت جامعه شود.

به گفته فانی، آگاهی از مفاهیم تغذیه صحیح در سنین مدارس در ایجاد رفتارهای تغذیه‌ای درست در دانش‌آموزان و اصلاح الگوی غذایی برای پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر دارای اهمیت است.

تهیه پیش‌نویس جامع درسی آموزش سلامت در مدارس
وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که حضور 13.5 میلیون دانش‌آموز در مدارس کشور فرصتی طلایی برای آموزش سلامت تغذیه سالم است، گفت: یکی از سیاست‌ها در این دوره ارتقای مشارکت‌های بین‌بخشی است تا به این ترتیب بتوانیم با همکاری سایر دستگاه‌ها و از جمله وزارت بهداشت برنامه‌هایی طراحی کنیم که به ارتقای سلامت دانش‌آموزان کمک کند که در این راستا در سال 93 تفاهم‌نامه‌هایی به امضا رسید و اقدامات خوبی صورت گرفت.

فانی افزایش و ارتقای مفاهیم بهداشتی در کتب درسی ابتدایی و متوسطه و همچنین استفاده از منابع کمک آموزشی به منظور ارتقای سطح سواد دانش‌آموزان را از جمله اقدامات انجام شده در سال 93 خواند و گفت: پیش‌نویس جامع درسی آموزش سلامت در مدارس از پیش‌دبستانی تا پایان متوسطه نیز تهیه شده است.

به گفته وی، امسال تشکل دانش‌آموزی سفیران سلامت در 10 درصد دبیرستان‌های کشور راه‌اندازی شد.

وزیر آموزش و پرورش همچنین از اجرای برنامه سلامت نوجوانی با هدف ارتقای بهداشت دوران بلوغ در دبیرستان‌های دخترانه و پسرانه در سراسر کشور خبر داد.

وی ضمن اشاره به برنامه ارتقای سلامت دهان و دندان در مدارس ابتدایی افزود: با همکاری وزارت بهداشت کلینیک‌های سیار دندانپزشکی برای ارائه خدمات لازم به مقطع ابتدایی در حال راه‌اندازی است.

فانی با بیان این که کمپین‌های آموزشی با موضوع "سلامت و خودمراقبتی" در 50 هزار واحد آموزشی ابتدایی و دوره اول متوسطه برگزار شده است، گفت: برگزاری المپیاد ورزشی در مدارس با مشارکت 3.5 میلیون دانش‌آموز با هدف افزایش تحرک بدنی از دیگر اقداماتی است که در راستای افزایش سلامت دانش‌آموزان در مدارس انجام شده است.

تدریس «بهداشت مدارس» در دانشگاه فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش همچنین، از واحد درسی بهداشت مدارس در برنامه درسی تمام رشته‌های دانشگاه فرهنگیان خبر داد و گفت: برنامه مکمل آهن‌یاری در دو میلیون و 250 هزار دانش‌آموز دختر دوره دوم متوسطه و همچنین توزیع ویتامین D در یک میلیون دانش‌آموزان در 15 استان کشور اجرایی شده است.

فانی افزود: به دنبال طرح تدوین شناسنامه الکترونیک سلامت، 3 میلیون و 400 هزار دانش‌آموز غربالگری شده‌اند.

به گفته وی، در سال تحصیلی جاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت معلمان با موضوع ارتقای شیوه‌های زندگی سالم برگزار شده است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *