«سلحشور؛ روایت یک هنرمند جهانی» منتشر شد/ زندگی و خاطرات فرج الله سلحشور

16:35 - 30 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۵۷۸
«سلحشور؛ روایت یک هنرمند جهانی» منتشر شد/ زندگی و خاطرات فرج الله سلحشور
کتاب «سلحشور؛ روایت یک هنرمند جهانی» زندگی و خاطرات فرج الله سلحشور به کوشش معین عارفی و از سوی انتشارات «راه یار» منتشر شد.

خبرگزاری میزان- کتاب «سلحشور؛ روایت یک هنرمند جهانی»؛ زندگی و خاطرات فرج‌الله سلحشور، بازیگر، نویسنده و کارگردان مطرح سینما و تلویزیون کشور را در پنج فصل «خاطرات» شامل دو بخش «هنرمند جهانی» و «سریال یوسف پیامبر»، «به روایت رهبری»، «از نگاه دیگران»، «یادداشت‌ها» و «فیلم‌شناسی» به انضمام سالشمار زندگی و تصاویر روایت کرده است.

ایوب پیامبر، مردان آنجلس و یوسف پیامبر از جمله آثار مرحوم سلحشور هستند که علاوه بر استقبال و پخش چندباره در ایران، در برخی کشور‌های دیگر هم پخش و مورد استقبال قرار گرفتند.

فرج‌الله سلحشور در سال ۱۳۳۱ در قزوین به دنیا آمد. او در سال ۱۳۶۱ با بازی در فیلم سینمایی توبه نصوح وارد سینما شد و دو سال بعد در «گورکن» علاوه بر بازیگری به چهره‌پردازی نیز پرداخت و در سال ۱۳۶۵، در فیلم «پرواز در شب» ساخته رسول ملاقلی‌پور نیز به ایفای نقش پرداخت. سلحشور در سال ۱۳۶۷ش علاوه بر بازیگری در مقام تهیه‌کنندگی «انسان و اسلحه» ساخته مجتبی راعی حضور یافت. در سال ۱۳۷۲، فیلم «ایوب پیامبر» را با نقش آفرینی، نویسندگی و کارگردانی خودش ساخت و رسماً وارد فضای فیلم سازی شد. سلحشور که در سال‌های بعد کوشیده بود داستان‌های قرآنی را به مجموعه‌های تلویزیونی تبدیل کند در سال ۱۳۷۶، مجموعه تلویزیونی «مردان آنجلس» را ساخت و ده سال بعد در سال ۱۳۸۶ مجموعه تلویزیونی «یوسف پیامبر» را نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی کرد.

سلحشور، پس از چند ماه تحمل سرطان ریه، شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۴، در تهران درگذشت و در امامزاده سید جعفر باغ فیض تهران دفن شد. رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیتی او را مایۀ آبرو و اعتبار هنر سینمای ایران در چشم ملت‌های دیگر کشور‌ها دانست.

در ادامه بخش‌هایی از کتاب را می‌خوانیم:
«وقتی مردم بخواهند عبادت بکنند چه کار می‌کنند، وضو می‌گیرند. وقتی بخواهند عبادت بکنند حتماً باید پاک باشند، لباسشان پاک باشد، خودشان پاک باشند، وضو داشته باشند؛ این رسم عبادت است. این قانون عبادت است و نوشتن متونی مثل اصحاب کهف و یوسف (ع) و موسی (ع) در حقیقت برای بنده عبادت است.»
«روزی به آیت‌الله حائری شیرازی گفتم که ما به اینجا رسیده‌ایم که فیلم‌هایمان را از قصه‌های واقعی بسازیم. او در جواب گفت می‌دانی تفاوت قصه‌های واقعی و غیرواقعی چقدر است؟ گفت به اندازه تفاوت خدا تا بشر! سینمای ما پُر از قصه‌های غیرواقعی است، اما ما باید به دنبال قصه‌های واقعی برویم.»
«وزیران فرهنگ تاجیکستان، عراق و لبنان گفته‌اند شما به بمب اتمی نیاز ندارید، بلکه بمب شما سریال یوسف (ع) و آثار فرهنگی شماست.»
بنابرین گزارش، کتاب «سلحشور؛ روایت یک هنرمند جهانی» زندگی و خاطرات مرحوم فرج الله سلحشور که گردآوری و تدوین آن برعهده معین عارفی بوده، در صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ جلد و با بهای ۱۰۰ هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» منتشر شده است. علاقه‌مندان جهت تهیه این کتاب، علاوه بر کتابفروشی‌ها می‌توانند از طریق سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir اقدام کنند.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *