مخبر: شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک، بهترین فرصت برای توسعه مناسبات اقتصادی است

14:35 - 30 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۵۴۶
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
مخبر: شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک، بهترین فرصت برای توسعه مناسبات اقتصادی است
معاون اول رئیس جمهور در دیدار وزیر امور خارجه فیلیپین با اشاره به شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور، بر بهره‌گیری کامل از این مناسبت تاریخی برای توسعه روابط اقتصادی، همپای روابط خوب سیاسی تاکید شد.

خبرگزاری میزان- به گزارش محمد مخبر در دیدار وزیر امور خارجه فیلیپین با اشاره به گستره تاریخی روابط دو کشور، حجم مبادلات تجاری موجود را نامطلوب دانست و تاکید کرد: باید با فعال‌سازی بخش خصوصی دوطرف و رفع موانع گسترش مبادلات اقتصادی، وضعیت فعلی را تغییر دهیم.

وی ظرفیت‌های ایران در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، کشاورزی و پتروشیمی را بستری مناسب برای توسعه روابط عنوان کرد و افزود: مبادلات بانکی و حمل و نقل دو چالش مهم برای تعاملات اقتصادی است که دو کشور می‌توانند با ایجاد بستر‌های لازم این موانع را از پیش روی بردارند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین خواستار افزایش تلاش‌ها و همکاری‌های بین المللی در راستای توقف جنایات رژیم صهیونیستی در غزه شد.

انریکه مانالو، وزیر امورخارجه فیلیپین نیز در این دیدار، مواضع دو کشور را در خصوص رخداد‌های بین المللی بسیار به هم نزدیک دانست و ضمن قدردانی از حمایت‌های گذشته، خواستار تداوم این حمایت‌ها در سازمان‌های بین المللی از فیلیپین شد.

وی با اشاره به اینکه فیلیپین نیز تمایل بسیاری برای توسعه روابط اقتصادی با ایران دارد، افزود: در سال گذشته میلادی رایزنی‌های متعددی برای شناسایی نقاط مشترک از جمله همکاری‌های فنی، علمی، مدیریت پسماند، مدیریت دریاها، کشاورزی، انرژی‌های تجدیدپذیر و... شد که امیدوار هستیم در سال جدید به ثمر بنشیند.

وزیر امورخارجه فیلیپین همچنین با اشاره به اوضاع وخیم انسانی در غزه تاکید کرد فیلیپین از هیچ تلاشی برای توقف جنگ و ارسال کمک‌های بشردوستانه دریغ نمی‌کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *