ایمنی کودکان ایرانی به واسطه بیش از نیم قرن تولید واکسن فلج اطفال در موسسه رازی

14:29 - 30 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۵۴۱
ایمنی کودکان ایرانی به واسطه بیش از نیم قرن تولید واکسن فلج اطفال در موسسه رازی
رئیس بخش تولید واکسن‌های ویروسی پزشکی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، گفت: از سال ۱۳۵۲ تا امروز بیش از پنج دهه است که سالانه متناسب با نیاز وزارت بهداشت، واکسن فلج اطفال موسسه رازی با هدف ریشه کنی بیماری، به کودکان این سرزمین خورانده می‌شود.

خبرگزاری میزان- به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، اشرف محمدی درباره تولید واکسن فلج اطفال در موسسه رازی، اظهار کرد: تاریخچه بیماری‌های عفونی قدمتی به اندازه تاریخ بشر دارد، اما تاریخچه پیشگیری از بیماری‌ها و ریشه کنی، بیش از ۵۰ سال عمر ندارد و آن نیز به همت بسیاری از بزرگانی به دست آمد که عمر خود را در این راه گذاشتند. دانشمندان بزرگی همچون زنده یاد پروفسور میرشمسی که در ایران، ساخت بسیاری از واکسن‌های پزشکی از جمله فلج اطفال به دست توانای ایشان و تیم اش رقم خورد.

محمدی افزود: در موسسه رازی، تولید واکسن فلج اطفال مدیون بستر تکنولوژی تولید واکسن سرخک، به عنوان نخستین واکسن ویروسی ساخته شده در این موسسه است که با استفاده از همین واکسن، بیماری سرخک در کشور کنترل و حذف شد.

وی ادامه داد: در ایران تا سال ۱۳۵۱ سالانه هزار مورد ابتلا به فلج اطفال گزارش و اگرچه از واکسن فلج اطفال ساخت موسسه رازی استفاده می‌شد، اما برنامه واکسیناسیون اجباری به صورت نامسنجم بود و در سال ۱۳۶۱ استراتژی مدونی برای اجباری کردن ۶ بیماری از جمله فلج اطفال در ایران همزمان با سایر دنیا شکل گرفت.
 
عضو هیئت علمی موسسه رازی، با اشاره به کیفیت بالای این واکسن گفت: پیچیدگی ساخت واکسن فلج اطفال از ویژگی‌های مهم این واکسن است و در موسسه رازی یکی از باکیفیت‌ترین واکسن‌های جهان ساخته و تمام آزمون‌های کنترلی آن که بسیار سخت و پیچیده است، در همین موسسه انجام می‌شود.
 
رئیس بخش تولید واکسن‌های ویروسی پزشکی موسسه رازی، یادآور شد: از سال ۱۳۵۲ تا امروز بیش از پنج دهه است که سالانه متناسب با نیاز وزارت بهداشت، این واکسن با هدف ریشه کنی بیماری در موسسه رازی تولید و به کودکان این سرزمین خورانده می‌شود.
 
وی با بیان این که در سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۴، به کمک نیروی مقاومت بسیج، طرح بسیار بزرگ واکسیناسیون خانه به خانه به اجرا درآمد و فقط طی یک روز ۹ میلیون کودک زیر پنج سال واکسینه شدند، تصریح کرد: به اذعان معاونت پیشگیری و درمان وزارت بهداشت تا کنون برای این بیماری واکسنی وارد کشور نشده و به کمک واکسن‌های موسسه رازی، فلج اطفال در کشور ریشه کن شده است. ‎

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *