مخبر: اراده دولت ایران گسترش مناسبات همه جانبه بویژه تجاری و اقتصادی با ویتنام است

13:12 - 30 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۵۲۵
دسته بندی: سیاست ، عمومی
مخبر: اراده دولت ایران گسترش مناسبات همه جانبه بویژه تجاری و اقتصادی با ویتنام است
معاون رئیس جمهور ویتنام در صدر هیات عالی رتبه همراه در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد با محمد مخبر دیدار و در زمینه توسعه همکاری‌های دو و چندجانبه گفتگو کرد.

خبرگزاری میزان - محمد مخبر در دیدار با معاون رئیس جمهور ویتنام، روابط جمهوری اسلامی ایران و ویتنام را برخوردار از سابقه دیرینه تاریخی عنوان کرد و ضمن مرور توافقات صورت گرفته میان دو کشور در جریان سفر وزیر امنیت عمومی ویتنام به تهران بویژه در بخش‌های کشاورزی و فنی- مهندسی، گفت: خوشبختانه روابط سیاسی دو کشور از سطح بسیار خوبی برخوردار است، اما با سطح روابط اقتصادی تناسبی ندارد و توسعه و ارتقای روابط اقتصادی ایران و ویتنام نیز نیازمند تلاش بیشتر مسئولان دو کشور است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اراده دولت جمهوری اسلامی ایران گسترش مناسبات همه جانبه بویژه تجاری و اقتصادی با ویتنام است، بر اهمیت فعال سازی بخش خصوصی در توسعه تعاملات اقتصادی دو کشور و رفع موانع پولی و بانکی در این زمینه تاکید کرد.

مخبر در ادامه پیشنهاد کرد به منظور برداشتن گام‌های عملی برای توسعه روابط تجاری ایران و ویتنام کارگروهی مشترک میان دو کشور تشکیل و با اجرای برنامه‌های تدوین شده بویژه فعال کردن بخش خصوصی زمینه افزایش سطح مناسبات اقتصادی میان ایران و ویتنام را فراهم کنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین استفاده از ارز‌های ملی دو کشور در تعاملات تجاری را از جمله اقدامات موثر در زمینه توسعه روابط اقتصادی دانست و خواستار برگزاری نشستی مشترک میان روسای بانک‌های مرکزی ایران و ویتنام با هدف بررسی راهکار‌های اجرایی شدن این مسئله و رفع موانع پولی و بانکی میان دو کشور شد.

مخبر در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار به جنایات هولناک رژیم صهیونیستی بر علیه مردم مظلوم غزه اشاره کرد و با بیان اینکه ایران و ویتنام هر دو از دشمنی مشترک آسیب دیده‌اند و امروز نیز به شکل دیگر همان جنایات در غزه از سوی رژیم صهیونیستی در حال تکرار است، بر ضرورت نقش آفرینی بیشتر و بهره گیری از همه امکانات و ظرفیت‌ها در مجامع بین المللی در جهت توقف این جنایات تاکید کرد.

خانم «وو تی آنه ژوان» معاون رئیس جمهور ویتنام نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با مخبر بر ضرورت افزایش تلاش‌ها برای توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد و خواستار تبادل هیئت‌های عالیرتبه ایران و ویتنام در جهت تسهیل و رفع موانع تعاملات و تبادلات اقتصادی شد.

معاون رئیس جمهور ویتنام در ادامه ضمن محکومیت تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، بهره گیری از ظرفیت سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی برای توسعه همکاری‌های دو جانبه میان ایران و ویتنام را مورد تاکید قرار داد.

«وو تی آنه ژوان» همچنین با بیان اینکه ویتنام بر اصول اولیه جنبش عدم تعهد در تقویت صلح و ثبات در جهان پایبند است، به مشارکت فعال این کشور در زمینه کمک رسانی به مردم مظلوم غزه اشاره کرد و خواستار توقف فوری جنایات رژیم صهیونیستی بر علیه مردم این منطقه شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *