سازش در کلانتری‌های استان قزوین ۲۴ درصد افزایش یافت

10:31 - 30 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۴۶۲
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
سازش در کلانتری‌های استان قزوین ۲۴ درصد افزایش یافت
رئیس کل دادگستری استان قزوین از افزایش ۲۴ درصدی سازش در کلانتری‌ها و کاهش ۱۶ درصدی ورودی جمعیت کیفری استان در ۹ ماهه سال جاری خبر داد.

خبرگزاری میزان - علی شعبانی اظهار کرد: در راستای تاکیدات رئیس قوه قضاییه مبنی بر استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای قضا زدایی، کاهش ورودی پرونده به محاکم و کاهش جمعیت کیفری با توسعه صلح و سازش در جامعه، اقدامات خوبی در استان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: علاوه بر استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف در سازش پرونده که از وظایف ذاتی این شورا می‌باشد، با ابتکار مجموعه قضایی استان و همکاری فراجا، برای خدمات رسانی بهتر به مردم و افزایش رضایت مندی عمومی "واحد مشاوره" به منظور اصلاح ذات البین در کلانتری‌های استان راه اندازی شد تا قبل از ورود پرونده به محاکم قضایی، در مراحل ابتدایی و پیش از ورود به محاکم، موضوع در واحد مشاوره کلانتری منجر به صلح و سازش گردد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین با بیان اینکه دوره‌های آموزشی ویژه‌ای برای مدیران مشاوره کلانتری‌ها برگزار شده است، افزود: روش کار به این صورت است که پس از ورود پرونده به کلانتری و انجام تحقیقات، پرونده جهت اصلاح ذات البین به واحد مشاوره ارجاع می‌شود.

شعبانی در تشریح عملکرد واحد‌های مشاوره گفت: میزان صلح و سازش در پرونده‌های استان در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۴ درصد افزایش یافته به طوری که شهرستان بویین زهرا با ۷۴ درصد، شهرستان قزوین با ۴۸ درصد و شهرستان آبیک نیز با ۳۷ درصد بیشترین افزایش را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: با توجه به اقدامات موثری که بعد از راه اندازی واحد مشاوره در کلانتری‌ها صورت گرفته میزان ورودی به زندان از شعب تحقیق در ۹ ماهه سال جاری ۱۶ درصد کاهش داشته که دادسرای عمومی و انقلاب قزوین با "کاهش ۲۹ درصدی ورودی به زندان از شعب تحقیق" رتبه نخست استان را به خود اختصاص داده است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین در پایان ضمن تقدیر از عملکرد واحد‌های مشاوره مستقر در کلانتری‌ها و مجموعه دادسرا‌های استان در کسب این موفقیت، بر تلاش بیشتر سایر دادسرا‌ها و کلانتری‌های استان برای تحقق این مهم تاکید کرد و گفت: قطعا این قبیل اقدامات آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی کمتری را برای جامعه به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *