امیرعبداللهیان به همتای هلند: حفظ امنیت ملی قابل مسامحه نیست

18:34 - 29 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۴۰۲
امیرعبداللهیان به همتای هلند: حفظ امنیت ملی قابل مسامحه نیست
وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه هلند، گفت: حفظ امنیت ملی به‌عنوان خط قرمز، اولویت جمهوری اسلامی ایران است و قابل مسامحه نیست.

خبرگزاری میزان – در گفت‌وگوی تلفنی خانم هانکه لرونس اسلات، وزیر امور خارجه هلند با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، آخرین وضعیت روابط دوجانبه و تحولات منطقه مورد بحث قرار گرفت.

وزیر امور خارجه هلند در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن اشاره به مناسبات تاریخی با ایران مجددا اقدام تروریستی در کرمان را محکوم کرد.

وزیر خارجه هلند با اشاره به مواضع کشورش در مورد اقدام صورت گرفته علیه تروریست‌ها در اقلیم کردستان عراق، بر لزوم خویشتن‌داری میان دو طرف تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در این تماس ضمن اشاره به قدمت مناسبات دو کشور، بر تلاش‌های مشترک فیمابین برای گسترش مناسبات دو کشور در ابعاد دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کرد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر ضرورت اقدام متناسب و موثر هلند در مسیر مبارزه علیه تروریسم، اظهار کرد: کانون طراحی و اجرای برخی عملیات تروریستی در ایران که به شهادت مردم بی‌گناه ایران منجر شد، مقر جاسوسی و تروریستی مستقر در کردستان عراق بوده و طبعا اقدام جمهوری اسلامی ایران برای مقابله موثر با تروریسم و در چارچوب حقوق بین‌الملل و دفاع مشروع استوار بوده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به احترام جمهوری اسلامی ایران به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و وجود روابط راهبردی میان تهران و بغداد، افزود: حفظ امنیت ملی به‌عنوان خط قرمز، اولویت جمهوری اسلامی ایران است و قابل مسامحه نیست.

وزیر امور خارجه در ادامه و در پاسخ به اظهارات طرف هلندی، تصریح کرد: ما مستندی مبنی بر کشته شدن یک کودک در مقر تروریستی موساد در شمال عراق در دست نداریم، ولی توجه دولت هلند را به نسل‌کشی و قتل عام هزاران زن و کودک فلسطینی در غزه جلب می‌کنیم.

در این گفت‌وگو، موضوعات کنسولی میان دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

همچنین طرفین بر ضرورت استمرار گفت‌وگو و همکاری فیمابین تاکید کردند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *