بهره‌برداری از ۵ طرح بزرگ پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۲

14:40 - 27 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۱۵۳
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
بهره‌برداری از ۵ طرح بزرگ پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۲
وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از پنج طرح بزرگ پتروشیمی تا پایان امسال گفت: چهار واحد از این پتروشیمی‌ها از سال ۸۳ تا سال ۸۵ معطل و بلاتکلیف بوده‌اند.

خبرگزاری میزان - به گزارش شانا، جواد اوجی در نشست امروز (چهارشنبه، ۲۷ دی‌ماه) هیئت دولت، از بهره‌برداری از پنج طرح بزرگ پتروشیمی تا پایان امسال خبر داد و اعلام کرد: طرح پتروشیمی ابن‌سینای همدان سال ۸۳ و در جریان سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به این استان مصوب شد، اما بلاتکلیف مانده بود تا اینکه در این دولت با ارزش یک میلیارد دلار فعال شده است.

وی با بیان اینکه وزارت نفت افزون بر پتروشیمی همدان، اجرای پنج طرح بزرگ دیگر پتروشیمی را دنبال کرده که چهار واحد از این پتروشیمی‌ها از سال ۸۳ و ۸۵ معطل و بلاتکلیف بوده‌اند، اظهار کرد: طرح پتروشیمی زنجان با وجود ۹۸ هزار سرمایه‌گذار مردمی در استان از دیگر طرح‌های معطل‌مانده از سال ۸۵ بود که از ابتدای دولت مردمی فعال شده و پیشرفت اجرای آن از ۱۸ درصد به ۵۳ درصد رسیده است.

طرح‌های پتروشیمی گلستان، تربت حیدریه و بروجن نیز از دیگر پروژه‌های در دست اقدامی بودند که وزیر نفت در گزارش خود به فعال شدن آن‌ها و اهمیت بهره‌برداری از این طرح‌ها در جلوگیری از خام‌فروشی، ارزآوری و ایجاد اشتغال اشاره کرد.

در این نشست، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در گزارشی از اجرایی شدن دستور رئیس‌جمهوری برای رفع ناترازی‌های شبکه بانکی گفت: برای رفع ناترازی و کفایت سرمایه پایین بانک‌ها که یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف شبکه بانکی کشور بود، به‌ترتیب در سال‌های ۱۴۰۰ حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان، در سال ۱۴۰۱ حدود ۹۸ هزار میلیارد تومان و در سال جاری حدود ۱۴۱ هزار میلیارد تومان به سرمایه بانک‌ها افزوده شده و خواهد شد تا وضعیت کفایت سرمایه شبکه بانکی بهبود یابد و مشکلات ناترازی‌های بانک‌ها برطرف شود.

وی اظهار کرد: بیش از ۲۷۰ هزار میلیارد تومانی که از ابتدای دولت مردمی تا پایان امسال برای افزایش سرمایه بانک‌ها تخصیص یافته، معادل تمام افزایش سرمایه‌هایی است که در دولت‌های گذشته در بانک‌ها انجام شده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *