کتاب «سینما به روایت هیچکاک» به چاپ چهاردهم رسید

14:22 - 27 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۱۴۸
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
کتاب «سینما به روایت هیچکاک» به چاپ چهاردهم رسید
چاپ چهاردهم کتاب «سینما به روایت هیچکاک» تألیف فرانسوا تروفو، با همکاری هلن جی. اسکات. ترجمة پرویز دوایی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

خبرگزاری میزان روابط عمومی انتشارات سروش؛ کتاب حاضر ترجمة مصاحبه‌ای است بلند که فرانسوا تروفو (۱۹۳۲ ـ ۱۹۸۴ م.)، منتقد و سینماگر بزرگ فرانسوی با آلفرد هیچکاک (۱۸۹۹ ـ ۱۹۸۰ م.)، فیلمساز و کارگردان برجسته و صاحب‌سبک انگلیسی انجام داده است. گفت‌وگوی این دو هنرمندِ هنرشناس در چهار مبحث اصلی می‌گنجد:

۱. شرایط اصلی مربوط به پیدایش و ساخت هر فیلم، به‌ویژه فیلم‌های هیچکاک

۲. تدارک و نگارش فیلم‌نامة هر فیلم

۳. مسائل خاص مربوط به کارگردانی

۴. برآورد نتیجة تجاری و هنری فیلم از نظر هیچکاک، با توجه به انتظاراتی که وی در اصل نسبت به آن فیلم داشته است.

در مجموع، کتاب سینما به روایت هیچکاک اثری است خواندنی و پراطلاعات و به‌یادماندنی، که نه‌فقط از سینمای هیچکاک، بلکه از هنر هفتم به‌طور کلی دانستنی‌ها و شگفتی‌هایی به دست می‌دهد؛ به‌ویژه آنکه می‌آموزد چگونه می‌توان با بهره‌گیری از اجتماع عناصر مادی و عینی، آثار عمیق و پیچیدة حسی و ذهنی و عاطفی و تخیّلی آفرید.

فرانسوا تروفو در سال ۱۹۳۲ در پاریس متولد شد. ‏او فیلم‌ساز، نظریه‌پرداز و منتقد سینمایی برجسته فرانسوی و از پیشروان جریان موج نوی فرانسه محسوب می‌شد. تروفو در سال ۱۹۵۸ اولین فیلم بلند خود چهارصد ضربه، را که از شاهکار‌های سینمای دنیا بود، ساخت. تروفو در کتاب سینما به روایت هیچکاک، پنجاه ساعت مصاحبه با آلفرد هیچکاک را دربارۀ کل دوران کارگردانی گسترده‌اش، از فیلم‌های صامتش در بریتانیای کبیر تا فیلم‌های رنگی‌اش در هالیوود، ارائه می‌کند. هیچکاک در مورد الهام‌بخش‌بودن فیلم‌هایش و هنر ایجاد ترس و تعلیق بحث می‌کند و ارزیابی‌های صادقانه‌ای از دستاوردها، شکست‌ها، تردید‌ها و امیدهایش ارائه می‌کند. هیچکاک متخصص و مغز متفکر همه چیز، از فیلمنامه و عکاسی گرفته تا تدوین و موسیقی متن بود. این نگاه به تخصص یکی از بزرگان سینما برای همه دوستداران سینما ضروری است. کتاب سینما به روایت هیچکاک سرشار از بینش و شوخ‌طبعی است. مترجم این کتاب پرویز دوایی است.

چاپ چهاردهم این کتاب در ۲۷۷ صفحۀ مصور رحلی، شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۳۱۰.۰۰۰ تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به مباحث این حوزه قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند از طریق فروشگاه با شمارۀ ۸۸۳۱۰۶۱۰ و فروشگاه اینترنتی با شمارۀ ۶۶۴۱۵۴۰۱ تماس حاصل نمایند. همچنین از طریق پیام‌رسان‌های بله و ایتا انتشارات سروش به شماره ۰۹۹۲۱۶۰۵۱۱۹ و یا با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام نمایند.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *