نامه ایران به شورای امنیت درباره حمله به مواضع تروریست‌ها در سوریه و عراق

23:57 - 26 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۹۹۶
نامه ایران به شورای امنیت درباره حمله به مواضع تروریست‌ها در سوریه و عراق
نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، گفت: عملیات ضد تروریستی جمهوری اسلامی ایران ضروری و متناسب با هدف قرار دادن دقیق پایگاه‌های گروه‌های تروریستی و رعایت کامل تعهدات بین المللی ایران انجام گرفته است.

خبرگزاری میزان - امیرسعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، گفت: مایلم به اطلاع برسانم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان اصلی تروریسم، در اجرای عملیات حق ذاتی خود برای دفاع از خود بر اساس قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل عملیات ضدتروریستی را انجام داد. 

وی افزود: این عملیات شامل حملات هدفمند علیه پایگاه‌ها و تأسیسات گروه‌های تروریستی مستقر در سوریه و عراق است. 

در این رابطه مایلم بر موارد زیر تاکید کنم:

۱. در ساعات اولیه ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴، عملیات ضد تروریستی همزمان با شلیک چند موشک بالستیک، دقیقاً تأسیسات داعش و هیئه تحریر الشام، دو سازمان تروریستی شناخته شده، در ادلب و منطقه تحت اشغال آن‌ها در شمال شرق جمهوری عربی سوریه انجام شد.

علاوه بر این، یک مرکز جاسوسی مورد استفاده گروه‌های تروریستی ضد ایرانی مرتبط با رژیم اسرائیل در اربیل، منطقه کردستان عراق، هدف قرار گرفت. این مرکز به عنوان پایگاهی برای عملیات اطلاعاتی و خرابکارانه در ایران بوده است.

۲. عملیات ضد تروریسم ایران در واکنش به حملات دلخراش تروریستی اخیر در کرمان که به شهادت بیش از ۱۰۰ غیرنظامی بی‌گناه از جمله کودکان و زنان و مجروح شدن بسیاری دیگر منجر شد، بود و گروه‌های تروریستی مرتبط با داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته بودند، انجام شد.

خوشبختانه حملات مذموم تروریستی در کرمان با محکومیت شدید و متفق القول اعضای شورای امنیت سازمان ملل مواجه شد.

۳. عملیات ضد تروریستی جمهوری اسلامی ایران ضروری و متناسب با هدف قرار دادن دقیق پایگاه‌های گروه‌های تروریستی و رعایت کامل تعهدات بین‌المللی ایران به ویژه حقوق بشردوستانه بین المللی انجام گرفته است.

۴. جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر تعهد تزلزل‌ناپذیر خود به احترام کامل به حاکمیت ملی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عراق و جمهوری عربی سوریه تاکید می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای مسئول سازمان ملل، بر پایبندی خود به اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید می‌کند.

علاوه بر این، ایران حقوق ذاتی خود را که توسط قوانین بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، برای حفاظت از حاکمیت، امنیت ملی و شهروندان خود در برابر هرگونه تهدید یا حمله، تکرار می‌کند. این تعهد نشان دهنده عزم ایران برای حفظ منافع خود و حفظ صلح و امنیت در داخل مرز‌های خود است.
 
انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *