دستغیب: یکی از اهداف دیوان محاسبات کاهش تخلفات است

13:51 - 26 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۹۱۱
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
دستغیب: یکی از اهداف دیوان محاسبات کاهش تخلفات است
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در جلسه هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور افزایش تعداد هیئت‌های مستشاری را راهکاری برای کاهش تعداد پرونده‌ها و اطاله دادرسی همراه با حفظ اقتدار و قاطعیت این نهاد نظارتی عنوان کرد.

خبرگزاری میزان - به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، سیداحمدرضا دستغیب در جلسه هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور با تسلیت شهادت امام هادی (ع) و تبریک انتخاب مستشاران جدید به دیوان محاسبات کشور، از دست اندرکاران برگزاری چهارمین مجمع معاونین اداری- مالی دستگاه‌ها تقدیر کرد و گفت: در این مجمع عزم و اراده دیوان محاسبات در مبارزه با فساد و همچنین پیشگیری از انحرافات و تقویت کنترل‌های داخلی به نمایش گذاشته شد. وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از تخلفاتی که در گزارش تفریغ بودجه آمده است قابل پیشگیری است، افزود: یکی از اهداف دیوان محاسبات این است که سال به سال میزان تخلفات کاهش پیدا کند و پرونده‌های کمتری به دادسرا ارسال شود. دلایل افزایش تعداد مستشاران دیوان محاسبات کشور نیز افزایش سرعت در رسیدگی‌ها، کاهش پرونده‌ها، کاهش اطاله دادرسی همراه با حفظ اقتدار و قاطعیت این نهاد نظارتی است.

وی خطاب به مدیران کل استان‌ها گفت: ادارات کل دیوان محاسبات در استان‌ها باید محل امنی برای مدیران دستگاه‌ها باشد تا قبل از هزینه کرد مشاوره‌های لازم را از شما دریافت کنند، ارائه آموزش‌های لازم به مدیران دستگاه‌ها، ایجاد پایگاهی در دیوان محاسبات کشور برای پاسخ به پرسش‌های مدیران، برگزاری جلسات تعاملی و همچنین تشکیل مجمع مسئولان اداری- مالی در استان‌ها می‌تواند برخی از این اقدامات باشد. رئیس کل دیوان محاسبات کشور به گفتمان‌ها و اقدامات تحولی جدیدی که ماحصل اقدامات این نهاد نظارتی است، اشاره کرد و حساسیت جامعه نسبت به بستن گلوگاه‌های فساد، ایجاد حساب واحد خزانه، بررسی رسوب حساب دستگاه‌ها، رابطه مالی نفت و بودجه و تقویت کنترل‌های داخلی که تبدیل به مطالبه‌های ملی شده است را از اقدامات و پیگیری‌های مطلوب دیوان خواند و آن‌ها را مقدمه‌ای برای تنظیم گری مالی کشور دانست. 

در بخش دیگری از این جلسه، علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور ضمن تسلیت شهادت حضرت امام هادی (ع) از دستغیب در انتخاب مستشاران از بدنه کارکنان دیوان محاسبات کشور و همچنین انتخاب یکی از بانوان به عنوان مستشار تقدیر و تشکر کرد و به بیان نکاتی در خصوص مقام قضاوت پرداخت. کامیار با بیان اینکه اصلاح امور باید سلسله مراتبی و از بالا به پایین باشد، افزود: صراحت در بیان، قبول اشتباهات، عدم قضاوت بر اساس اطلاعات سطحی، متکی بودن به ادله قطعی و خسته نشدن از مراجعه کننده، برخی از خصوصیات مستشاران است و باید در سرلوحه کار قرار گیرد. 

وی مهم رسی و اولویت دادن به موضوعات و مواردی که به اصلاح امور معیشتی مردم کمک می‌کند و باعث بهبود وضع آنان می‌شود، را حائز اهمیت دانست.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *