موافقت کمیسیون تلفیق با واردات خودرو‌های برقی

12:48 - 25 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۶۹۶
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
موافقت کمیسیون تلفیق با واردات خودرو‌های برقی
عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ از مصوبه این کمیسیون تلفیق برای واردات خوردی برقی جهت حل آلودگی هوا و ناترازی بنزین خبر داد.

خبرگزاری میزان - محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه۱۴۰۳، گفت: مصوبه‌ای امروز در کمیسیون تلفیق مجلس در رابطه با واردات خودرو‌های سواری برقی به کشور تصویب شده است که گامی مهم در جهت کاهش مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا است. با تنوع بخشیدن به بازار خودرو و معرفی خودرو‌های برقی، کشور می‌تواند به دور شدن از سیستم‌های حمل و نقل وابسته به بنزین تشویق شود. 

وی ادامه داد: در همین راستا نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق برای تسهیل واردات خودرو‌های برقی کاهش عوارض واردات را نیز تصویب کردند. هدف از این اقدام، مقرون به صرفه‌تر و قابل دسترس‌تر کردن خودرو‌های برقی برای مصرف کنندگان ایرانی است. کاهش تعرفه‌های واردات، تشویق می‌کند که به سمت استفاده از خودرو‌های برقی به جای خودرو‌های بنزینی معمولی برویم که در نهایت به کاهش مصرف بنزین و آلایندگی هوا کمک می‌کند.

وی با تاکید بر اهمیت این موضوعات، گفت: این مصوبه بر واردات خودرو‌های سواری برقی، کاهش عوارض واردات و افزایش انگیزه برای توسعه خودرو‌های الکتریکی داخلی تمرکز کرده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق در رابطه با اهمیت واردات خودرو‌های سواری برقی گفت: یکی از انگیزه‌های اولیه برای تسهیل واردات و بومی سازی خودرو‌های برقی و هیبریدی، نیاز مبرم به کاهش مصرف بنزین است. خودرو‌های بنزینی با مصرف بالای خود و با وجود کیفیت خوب بنزین منبع مهمی از آلایندگی به دلیل مصرف بالای بنزین در خودرو‌های داخلی هستند. با انتقال به وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی که به برق و منابع انرژی جایگزین متکی هستند، می‌توان وابستگی به بنزین را به میزان قابل توجهی کاهش داد. 

وی ادامه داد: همچنین ترویج واردات و توسعه خودرو‌های برقی و هیبریدی می‌تواند به طور موثر آلودگی هوا را کاهش دهد. وسایل نقلیه هیبریدی آلاینده‌های کمتری نسبت به خودرو‌های معمولی منتشر می‌کنند، زیرا موتور‌های الکتریکی آن‌ها به کاهش احتراق سوخت کمک می‌کند. 
نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی می‌تواند منجر به بهبود کیفیت هوا و ایجاد محیط‌های زندگی سالم برای شهروندان شود. تغییر به سمت اجازه و تسهیل واردات خودرو‌های سواری برقی می‌تواند با کاهش تقاضا برای بنزین به کاهش این مشکل کمک کند. 

وی در ادامه با اشاره به دیگر مصوبه کمیسیون تلفیق، گفت: همچنین در فرآیند اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۳ در کمیسیون تلفیق، امروز مصوب شد که منابع حاصل از حقوق گمرکی واردات خودرو‌های برقی به عنوان مشوق و تسهیلات برای توسعه تولید خودرو‌های برقی داخلی استفاده گردد. هدف این رویکرد حمایت از رشد صنعت خودرو‌های الکتریکی داخلی است که منجر به ایجاد شغل و رشد اقتصادی می‌شود. مجلس شورای اسلامی بر اهمیت سرمایه گذاری در توسعه حمل و نقل الکتریکی و هیبریدی در کشور تاکید دارد. 

وی خاطر نشان کرد: دولت با این حکم مجلس باید با ارائه تخفیف‌های جدید برای سرمایه‌گذاری در این بخش، سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را به مشارکت در رشد زیرساخت‌های خودرو‌های الکتریکی و گسترش تولید خودرو‌های برقی تشویق کند. این سرمایه گذاری نه تنها آلودگی را کاهش می‌دهد بلکه به پیشرفت‌های فناوری و توسعه اقتصادی نیز کمک می‌کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *