مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳؛ از وام ازدواج ۳۰۰ میلیونی تا عدم افزایش قیمت بنزین

11:43 - 25 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۶۷۴
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳؛ از وام ازدواج ۳۰۰ میلیونی تا عدم افزایش قیمت بنزین
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳ از تعیین مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان برای تسهیلات ازدواج جوانان در سال آینده خبر داد.

خبرگزاری میزان - نشست خبری رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور صبح امروز یک‌شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲ برگزار شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳ با اشاره به مصوبات کلی این بودجه گفت: کلیات بودجه که تاکنون مصوب شده باید به شورای نگهبان ارسال شود تا به مرحله اجرایی برسد.

زارع گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ۳۰۰ میلیون تومان تعیین شده که البته برای زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوجه‌های زیر ۲۳ سال، ۳۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

وی اظهار کرد: کمیسیون تلفیق در جریان بررسی بند (ث) لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ پیرو تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری مصوب کرد برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۲ به بعد به دنیا آمده‌اند این تسهیلات به‌ازای فرزند اول ۴۰۰ میلیون ریال، به ازای فرزند دوم ۸۰۰ میلیون ریال، به ازای فرزند سوم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، به ازای فرزند چهارم یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند پنجم و بیشتر ۲ میلیارد ریال پرداخت شود.

تغییری در نرخ قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده نخواهیم داشت

زارع در ادامه درباره وضعیت حامل‌های انرژی در بودجه سال آینده بیان کرد: دولت در لایحه بودجه قیمت حامل‌های انرژی را ثابت در نظر گرفته که کمیسیون تلفیق هم عینا آن را مصوب کرد و این بدین معناست که قیمت بنزین، گازوئیل و دیگر فرآورده‌های انرژی همچون سال ۱۴۰۲ خواهد بود و تغییری در نرخ قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده نخواهیم داشت.

وی بیان داشت: پیرو مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده واردات کالا‌های اساسی، دارو، ملزومات مصرفی، نهاده‌های دامی و شیر خشک به یک درصد کاهش پیدا می‌کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: کمیسیون در جریان بررسی تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مصوب کرد افزایش حقوق کارمندان در سال آینده ۲۰ درصد باشد. همچنین کمیسیون سقف حقوق شاغلین را ۱۰ و بازنشستگان را ۹ میلیون تومان پیش بینی کرد.

زارع افزود: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق تا سقف ۱۲ میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ با اشاره به سقف معافیت مالیاتی تا ۱۲ میلیون تومان، تاکید کرد: مازاد بر سقف ۱۲ میلیون تومان تا ۱۶.۵ میلیون تومان، ۱۰ درصد، مازاد بر ۱۶.۵ میلیون تومان تا ۲۷ میلیون تومان، ۱۵ درصد و مازاد بر ۲۷ میلیون تومان تا ۴۰ میلیون تومان،۲۰ درصد و نسبت به مازاد حقوق ۴۰ میلیون تومان به بالا، ۳۰ درصد اعمال خواهد شد.

زارع گفت: کمیسیون تلفیق، پاداش پایان خدمت بازنشستگی برای سال آینده را ۵۵۰ میلیون تومان در نظر گرفت. سقف حقوق خالص پرداختی تا ۷۰ میلیون تومان خواهد بود.

وی اظهار کرد: کمیسیون در جریان بررسی تبصره ۸ لایحه بودجه حدود ۷۰۰ همت منابع برای هدفمندی یارانه‌ها جهت پرداخت یارانه نقدی و معیشتی جبران قدرت خرید خانوار ناشی از افزایش قیمت‌ها یارانه دارو و نان پیش بینی کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون در جریان بررسی تبصره ۴ لایحه بودجه سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت را از ۴۰ درصد به ۴۵ رساند. ۳ درصد از محل فروش نفت نیز به مناطق محروم و نفت‌خیز اختصاص یافت. ۱۴ و نیم درصد از محل فروش نفت نیز به وزارت نفت جهت سرمایه‌گذاری در این حوزه تخصیص پیدا خواهد کرد.

زارع ادامه داد: کمیسیون مصوب کرد بانک مرکزی مکلف است تا به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی خانواده شهدا و رزمندگان معاصر با معرفی نهاد‌های مربوطه مبنی بر قرار داشتن این افراد در سه دهک اول درآمدی وام قرض الحسنه مسکن محرومین به مبلغ ۴ میلیارد ریال اعطا کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره مصوبات الحاقی به بودجه سال آینده بیان کرد: کمیسیون در یک بند الحاقی به بودجه، مصوب کرد؛ به منظور نگهداشت و انگیزش کارکنان وزارت کشور سازمان‌های تابعه و وابسته و استانداری‌های سراسر کشور، فوق العاده خاص یک و نیم برابر مجموع حق شغل و شاغل و مشمول کسور بازنشستگی در احکام ایشان برقرار می‌شود. به موجب این مصوبه حقوق کارکنان وزارت کشور افزایش پیدا خواهد کرد.

منابع اشتغالزایی در بودجه سال آینده تعیین تکلیف شد

زارع بیان کرد: همچنین کمیسیون در جریان بررسی تبصره ۲ لایحه بودجه مصوب کرد به منظور حمایت از تولید و اشتغال پایدار تکمیل طرح‌های تولیدی احیای واحد‌های راکد کمک به اشتغال کسب و کار‌های خرد و خانگی با اولویت مناطق محروم مبلغ ۳۱۰ هزار میلیارد ریال توسط خزانه به صورت حداقل ماهانه یک دوازدهم پرداخت و حساب و به حساب ملی پیشرفت و عدالت واریز شود.

وی تاکید کرد: به موجب مصوبه مذکور به هر استان هزار میلیارد تومان منابع تخصیص خواهد یافت. همچنین ۱۲۵ هزار میلیارد تومان هم از منابع قرض الحسنه بانک‌ها در این بخش بخش مصوب شد که ۵۰ هزار میلیارد تومان از آن برای استانداری ها، ۳۵ هزار میلیارد تومان کمیته امداد امام خمینی (ره)، ۱۵ هزار میلیارد تومان بهزیستی، ۱۰ همت بنیاد شهید، ۵ همت صندوق نوآوری و شکوفایی، ۵ همت بنیاد برکت، ۵ همت هم برای بسیج اختصاص پیدا خواهد کرد.

زارع بیان کرد: همچنین کمیسیون مصوب که از ۱۷۰ همت از بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی توسط دولت پرداخت شده و از این محل منابع اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت شود.

وی افزود: همچنین به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق گمرکی کلیه ماشین‌آلات تجهیزات مواد اولیه و واسطه‌ای تولید به ۲ درصد کاهش پیدا کرد.

زارع بیان کرد: کمیسیون مصوب کرد حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده واردات کالا‌های اساسی دارو ملزومات مصرفی و نهاده‌های دامی شیر خشک به یک درصد کاهش پیدا کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون در مصوبه دیگری دولت را مکلف کرد تا بدهی خود را به شرکت‌های پتروشیمی تولید کننده کود شیمیایی و اوره تسویه کند.

وی با اشاره به مهترین ویژگی‌های بودجه سال آینده گفت: مهم‌ترین ویژگی بودجه سال آینده این است که کسری و نرخ تورم آن کمتر شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره افزایش حقوق سربازان در لایحه بودجه، گفت: حقوق سربازان در قسمت دوم بودجه پیش بینی شده و مثل سال ۱۴۰۲ اعمال خواهد شد. در حال حاضر قسمت دوم بودجه به مجلس ارسال نشده است، اما حقوق سربازان در لایحه دیده شده و دولت تغییرات آن را در کل منابع پیش بینی شده بودجه، تنظیم خواهد کرد و ما این موضوع را در قسمت دوم بودجه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

زارع تاکید کرد: همچنین کمیسیون ۲۸ همت برای موضوع فرهنگ و توانمندی سازی زنان منابع پیش بینی کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳ در زمینه احکام بودجه‌ای در زمینه ایثارگران بیان کرد: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق کف حقوق والدین خانواده شهدا ۱۵ میلیون تومان مصوب شد.

وی تاکید کرد: درباره تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگران تاکنون پیشنهادی در کمیسیون مطرح نشده است و ما مصوبه‌ای در این بخش نداشتیم.

زارع با اشاره به افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری بیان کرد: کلیه مصوبات کمیسیون تلفیق درباره بازنشستگان و شاغلین یکی بوده است. برای بازنشستگان کشوری و لشکری ۷۰ هزار میلیارد تومان از محل افزایش مالیات بر ارزش افزوده منابع برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفتیم که ۴۰ درصد نسبت به مابه التفاوت حقوق آن‌ها با شاغلین هم سطح، پرداخت خواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با آیین‌نامه جدید پیشنهادات شخصی نمایندگان در تلفیق بررسی نمی‌شود، گفت: در کمیسیون تنها ما پیشنهادات کمیسیون‌های تخصصی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. از این رو امشب بررسی بودجه در تلفیق به پایان می‌رسد و گزارش به هیات رئیسه داده خواهد شد.

وی بیان کرد: براساس پیش‌بینی هیئت رئیسه، در هفته آینده ایرادات شورای نگهبان در برنامه هفتم بررسی شده و بعد از آن مجلس شورای اسلامی وارد بررسی بودجه شود.

زارع با بیان اینکه تا نیمه اول بهمن‌ماه بودجه در صحن علنی به تصویب خواهد رسید، گفت: بررسی بخش دوم بودجه به بعد از انتخابات موکول می‌شود، چون ابتدا باید بخش اول به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسیده و بعد دولت لایحه بودجه در بخش دوم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *