هجدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی برگزار شد

22:28 - 24 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۵۸۷
هجدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی برگزار شد
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: باید با برگزاری نشست‌های فنی و تخصصی، برنامه‌ریزی‌های دقیق و حرفه‌ای و زمان‌بندی مناسب گام به گام برای رسیدن به اهداف تعریف شده رو به جلو حرکت کرد.

خبرگزاری میزان - هجدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال جاری به میزبانی وزارت امور خارجه و ریاست مهدی صفری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با دستور کار بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی-تجاری با کشور‌های پاکستان و الجزایر و با حضور نمایندگان نهاد‌های ذی‌ربط برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهدی صفری با اشاره به اهمیت کشور الجزایر در آفریقا و فضای بسیار خوب کار، همکاری با این کشور را از اولویت‌های مهم حوزه آفریقا دانست و گفت: تمرکز بر ایجاد تعرفه‌های ترجیحی، صدور خدمات فنی و مهندسی، همکاری در زمینه حمل و نقل و انرژی از زمینه‌های مورد توجه در همکاری‌های مشترک میان دو کشور است که با برنامه ریزی و هماهنگی میان دستگاه‌های می‌تواند عملیاتی شود.

در ادامه شوشتری، مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت امور خارجه با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت روابط با الجزایر و با اشاره به تاریخچه همکاری‌های مشترک میان دو کشور، گفت: خوشبختانه اسناد همکاری خوبی میان دو کشور امضا شده و در حال حاضر ۱۴ موافقت‌نامه و ۲۵ یادداشت تفاهم با این کشور در حوزه‌های مختلف بانکی، بهداشتی، گمرکی، صنعتی و بازرگانی، تجارت ترجیحی، فناوری، دانش‌بنیان و... داریم که باید روی اجرایی کردن آن‌ها کار کنیم. 

وی  همچنین فعال کردن کمیسیون‌های مشترک میان دو کشور، تشکیل کمیته‌های تخصصی و فنی در حوزه‌های مورد اشاره،  رفع موانع مالی و بانکی و شناسایی ظرفیت‌های همکاری در زمینه‌های مختلف را از جمله اقدامات اولیه برای ارتقای سطح روابط دوجانبه دانست.

در بخش دوم نشست که به بررسی جوانب همکاری با پاکستان اختصاص داشت معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه روابط با کشور دوست و همسایه پاکستان را راهبردی و بسیار مهم توصیف کرد و از همه دستگاه‌های فعال در عرصه روابط اقتصادی با پاکستان خواست نهایت تلاش خود را برای اجرایی نمودن پروژه‌های در دست همکاری به‌عمل آورند. 

سپس سید رسول موسوی، مدیر کل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به روابط مثبت و با ثبات میان پاکستان و ایران، افزود: در حال حاضر در ۱۱ بخش و ۸۸ موضوع اقتصادی با پاکستان همکاری‌های مشترک وجود دارد که برخی از موارد نیاز به پیگیری و تامین زیرساخت دارد از جمله در زمینه تجارت آزاد، ساماندهی و تجهیز بازارچه‌ها و گذرگاه‌های مرزی، فروش گاز و فرآورده‌های نفتی و عملیاتی کردن خط لوله انتقال گاز به این کشور. 

موسوی همچنین ابراز امیدواری کرد با برگزاری بیست و دومین کمیسیون مشترک میان دو کشور در آینده‌ای نزدیک زمینه برای همکاری‌ها در حوزه‌های مورد توافق طرفین بیش از پیش فراهم گردد. 

در پایان مهدی صفری بر رفع موانع موجود در همکاری‌های مشترک با همسایگان تاکید کرد و گفت: باید با برگزاری نشست‌های فنی و تخصصی، برنامه ریزی‌های دقیق و حرفه‌ای و زمان بندی مناسب گام به گام برای رسیدن به اهداف تعریف شده رو‌به‌جلو حرکت کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *