رایزنی وزیران امور خارجه ایران و عربستان درباره تحولات فلسطین

23:32 - 21 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۱۷۳
رایزنی وزیران امور خارجه ایران و عربستان درباره تحولات فلسطین
وزیر امور خارجه گفت که آمریکا صد روز است که از عدم توسعه جنگ سخن می‌گوید، اما هیچ جدیتی برای توقف نسل‌کشی در غزه از خود نشان نمی‌دهد.

خبرگزاری میزان - در گفت‌وگوی تلفنی فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، برخی موضوع‌های مورد اهتمام دو کشور در حوزه مناسبات دوجانبه و آخرین تحولات فلسطین مورد مشورت و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان، به سفر هیئت پارلمانی عربستان به ایران و سفر هیئت وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران به عربستان و همچنین دیدار  رئیس سازمان حج و زیارت ایران با وزیر حج عربستان اشاره و اظهار کرد: روابط سیاسی دو کشور در مسیر درست خود قرار دارد و در چارچوب توافق رئیس‌جمهور ایران و ولیعهد عربستان رو به گسترش است.

وی با اشاره به توافق دو کشور در موضوع اعزام ایرانیان به حج عمره، درباره تاخیر به‌وجود آمده در این موضوع و چگونگی حل آن با همتای عربستانی خود به گفت‌گو پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اقدام عربستان در برگزاری نشست سران کشور‌های اسلامی و عربی با هدف توقف جنگ در غزه و ارسال کمک‌های انسان دوستانه به این منطقه گفت: در این راستا ما همچنین از اقدام آفریقای جنوبی در طرح شکایت از رژیم صهیونیستی در دیوان بین‌المللی دادگستری حمایت می‌کنیم.

امیرعبداللهیان با اشاره تداوم جنایت‌های صهیونیست‌ها در کشتار مردم فلسطین یادآوری کرد: آمریکا صد روز است که از عدم توسعه جنگ سخن می‌گوید، اما در عمل هیچ جدیتی برای توقف جنگ و نسل‌کشی در غزه از خود نشان نمی‌دهد.

فیصل بن فرحان نیز روابط دو کشور را رو به گسترش ارزیابی کرد و گفت: همچنان در انتظار سفر رسمی دوجانبه آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران به عربستان هستیم.

وزیر خارجه عربستان درباره مشکل پرواز عمره گزاران کشورمان، به همتای ایرانی خود اطمینان داد که این موضوع صرفا مسئله‌ای فنی است که به زودی حل خواهد شد تا عمره‌گزاران ایرانی بتوانند برای اعمال حج عمره به سرزمین وحی مشرف شوند.

وی در پاسخ به اشاره امیرعبداللهیان به اقدام آفریقای جنوبی در شکایت از رژیم صهیونیستی نزد دیوان بین‌المللی دادگستری، گفت: باید تا جای ممکن به اعمال فشار برای پایان دادن به جنگ علیه غزه ادامه دهیم.

وزیران امور خارجه ایران و‌ عربستان ضمن ابلاغ سلام روسای دو کشور به یکدیگر، تداوم رایزنی میان دو طرف را سازنده ارزیابی کردند.

امیرعبداللهیان ضمن پیگیری سفر ولیعهد عربستان به تهران، از همتای عربستانی خود برای سفر  دعوت کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *