۴ اولویت اساسی در نشست کمیته فلسطین مجمع مجالس آسیایی در دستور کار دولت‌ها قرار گرفت

17:32 - 20 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۰۴۹
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
۴ اولویت اساسی در نشست کمیته فلسطین مجمع مجالس آسیایی در دستور کار دولت‌ها قرار گرفت
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در این مرحله ضرورت دارد ۴ اولویت اساسی «توقف فوری، کامل و دائم حملات»، «تسهیل، تسریع و افزایش ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه و گشایش کریدور انسانی جهت انتقال مجروحان و بیماران به خارج غزه»، «رفع کامل محاصره غزه» و «مخالفت قاطع با کوچ اجباری» در دستور کار دولت‌های ما قرار گیرد.

خبرگزاری میزان- به گزارش خانه‌ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در اولین نشست کمیته فلسطین مجمع مجالس آسیایی (APA) که عصر امروز (چهارشنبه، ۲۰ دی ماه ۱۴۰۲) در تهران برگزار شد، گفت: در ابتدا مایلم مراتب خوشنودی خود را از حضور در جمع همکاران خویش از مجالس کشور‌های آسیایی در اولین نشست کمیته فلسطین ابراز کنم و در همین جا باید از اهتمام پارلمان‌های کشور‌های آسیایی برای تشکیل کمیته فلسطین در این شرایط حساس قدردانی کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: لازم می‌دانم از آقای مجیدی و همکاران ایشان در دبیرخانه APA برای انجام هماهنگی‌های لازم برای برگزاری این نشست تشکر کنم. همچنین از تک تک اعضای هیئت‌ها و پارلمان‌ها برای پذیرش دعوت ما و حضورشان در تهران و توجه شان به رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم رنج کشیده فلسطین تشکر می‌کنم.

غزه آزمونی است تا بشریت وجدان خود را بیازماید

وی در ادامه با بیان اینکه امروز موضوع غزه مهم‌ترین مساله منطقه آسیا و بلکه جهان است، عنوان کرد: غزه آزمونی است تا بشریت وجدان خود را بیازماید. وضعیتی که امروزه در فلسطین اشغالی حاکم است هم مصداق آشکار ناامن سازی منطقه‌ای و بین المللی است و هم نمود روشن جنایت و نسل کشی؛ موضوع فلسطین و اشغال ۷۵ ساله یک سرزمین کهن و آواره کردن اکثریت ساکنان بومی آن و سرکوب و تحقیر باقیمانده جمعیت در غزه و کرانه باختری یک موضوع فلسطینی-اسرائیلی صرف نیست.

در غزه با یک هولوکاست واقعی مواجه هستیم

قالیباف در ادامه با بیان اینکه مساله فلسطین، مساله بشریت و کل جامعه بین المللی است، گفت: بنابراین همه کشور‌ها و تک تک انسان‌ها برای پایان دادن به این وضعیت غیرانسانی و شرم آور مسئولیت دارند. هم اکنون در غزه با یک هولوکاست واقعی مواجه هستیم. روزی نیست که شاهد تهاجم گسترده این رژیم به مراکز غیرنظامی از قبیل مدارس، مجتمع‌های مسکونی، مساجد، کلیسا‌ها و حتی بیمارستان‌ها نباشیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان همچنین با بیان اینکه در ۳ ماه اخیر، رژیم اسرائیل بیش از ۲۳ هزار فلسطینی را قتل عام کرده است که حدود ۷۰ درصد آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: جای بسی تاسف است که در برابر وقوع چنین حجم بالایی از بمباران، ویران سازی، نسل کشی، جنایت جنگی و نقض کلیه اصول حقوق بشردوستانه، جهان به اصطلاح متمدن غربی سکوت و انفعال اختیار کرده و در این قضیه سایه سنگین جاهلیت مدرن را به وضوح شاهد هستیم.

وی افزود: طی سال‌ها و دهه‌های اخیر متاسفانه جامعه جهانی و نهاد‌های حقوقی و حقوق بشری چشم خود را بر استمرار ۷۵ سال اشغال، استعمار و استثمار کشور فلسطین توسط بیگانگان اروپایی و آمریکایی تبار و ارتکاب انبوهی از جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت توسط رژیم کودک کش بسته اند و در مقابل، انتظار خویشتنداری و پذیرش شرایط اشغال توسط ملت فلسطین را داشته اند.

قالیباف همچنین با بیان اینکه آنچه در فلسطین اشغالی و به ویژه غزه می‌گذرد مایه نگرانی و تأسف و شرمساری عمیق برای نوع انسان است، تأکید کرد: جنایاتی که در حال وقوع است ظلم مضاعف به ملتی است که از همه مولفه‌های حقوق بشری و کرامت انسانی خود محروم بوده اند؛ هیچ انسان با وجدان و هیچ دولت مسئولیت شناسی نمی‌تواند نسبت به جنایات شنیع درحال وقوع و نیز با آثار و تبعات بسیار خطرناک آن بر وضعیت بر صلح و امنیت منطقه بی اعتنا باشد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه ماده ۱ منشور ملل متحد بر حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تأکید دارد، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی با اقدام به تصرف غیرقانونی اراضی فلسطین و انتقال جمعیت خود به اراضی اشغالی، حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین را به صورت فاحش نقض کرده است. بر این اساس مقاومت ملت فلسطین در برابر اشغالگری و نقض فاحش و مستمر حقوق بشر آنها، به معنی واقعی کلمه «دفاع مشروع و قانونی» آن‌ها در برابر ظلم و تجاوز و تعدی است.

وی افزود: حق دفاع مشروع، یک حق ذاتی است که ملت فلسطین به عنوان ملتی که به ناحق از حق بنیادین تعیین سرنوشت خود محروم شده است و هر لحظه در معرض تعرض و نقض حقوق بشر و هتک کرامت انسانی قرار دارد، در برابر اشغالگری و تجاوز رژیم جعلی اسرائیل از آن برخوردار است. این حقی است که ملت فلسطین برای اعمال آن نیاز به کسب مجوز یا دستور از هیچ طرف دیگری ندارد و خودش با بهره مندی از استقلال و بلوغ کاملی که محصول دهه‌ها مجاهدت و تحمل شدیدترین مصائب است، در مورد کیفیت دفاع از خود و نحوه اعمال حقش تصمیم گرفته و می‌گیرد.

قالیباف در ادامه گفت: فرافکنی‌های گمراه کننده این واقعیت مسلم را تغییر نمی‌دهد که عملیات طوفان الاقصی نماد حرکت خودجوش و طبیعی ملت فلسطین برای دفاع از حقوق ذاتی و کرامت انسانی خود و واکنشی ناگزیر در برابر ظلم و تعدی بی پایان اشغالگران علیه مردمان بی گناه فلسطین بوده است. کسانی که به دنبال مشروعیت بخشیدن به رژیم صهیونیستی هستند باید پاسخ دهند که در کدام مکتب حقوقی تداوم اشغالگری منجر به مشروعیت آن می‌شود. طبق هیچ اصل حقوقی، تداوم اشغال موجب مشروعیت اشغالگری نشده و برای اشغالگر حق مالکیت ایجاد نمی‌کند، ولو آنکه ۷۵ سال هم از آن بگذرد!

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز انتظار و مطالبه بجای ملت بی دفاع فلسطین و نیز افکار عمومی دنیا آن است که در برابر جنایات اسرائیل اشغالگر و متوحش گامی فراتر نهاده و صرفاً به موضع گیری و محکومیت این رژیم بسنده نکنیم و اقدامات عملیاتی را در پیش بگیریم.

وی اضافه کرد: در برهه فعلی آنچه می‌تواند به نحو موثر افسار جنایات اسرائیل را به دست گیرد و آنان را مهار کند، اقدامات علمیاتی شامل قطع و یا کاهش سطح روابط سیاسی و اقتصادی، تحریم نفت و کالا‌های رژیم صهیونیستی، شناسایی حق ملت فلسطین در دفاع از خود و تلاش برای آزادسازی مناطق اشغالی، همچنین شناسایی رژیم اسرائیل به عنوان رژیم تروریستی و ارتش آن به عنوان یک سازمان تروریستی و ایجاد یک ماموریت ویژه بین المللی برای رسیدگی به جنایات اسرائیل نزد محاکم بین المللی است.

۴ اولویت اساسی در دستور کار دولت‌ها قرار گیرد

قالیباف اظهار داشت: در این مرحله ضرورت دارد ۴ اولویت اساسی «توقف فوری، کامل و دائم حملات»، «تسهیل، تسریع و افزایش ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه و گشایش کریدور انسانی جهت انتقال مجروحان و بیماران به خارج غزه»، «رفع کامل محاصره غزه» و «مخالفت قاطع با کوچ اجباری» در دستور کار دولت‌های ما قرار گیرد. به علاوه بازسازی غزه یک فوریت اساسی پس از جنگ محسوب می‌شود. از کلیه اعضای این نهاد انتظار می‌رود برای موضوع بازسازی غزه و جمع آوری کمک‌های مالی، فنی و لجستیکی از هم اکنون طراحی و برنامه ریزی کنند.

رئیس قوه مقننه افزود: جمهوری اسلامی ایران مجدداً و موکداً مسئولیت حامیان طرف اشغالگر برای فشار بر رژیم صهیونیستی و متوقف کردن اقدامات جنایتکارانه اش شامل تلاش برای نسل کشی فلسطینیان و ایجاد تغییرات دموگرافیک عمده در سیمای فلسطین اشغالی و منطقه را گوشزد کرده و هشدار می‌دهد، حامیان رژیم صهیونیستی هرچه سریعتر این رژیم را از ادامه جنایت هایش باز دارند. این تنها راه ممکن برای جلوگیری از گسترش و سرایت بحران در پهنه منطقه و فراتر از آن است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه آینده فلسطین از آن ملت فلسطین است و هیچ بازیگری حق ندارد که به جای این مردم تصمیم بگیرد، عنوان کرد: هرگونه طرح سیاسی در رابطه با آینده غزه باید با نظرخواهی از مردم این باریکه انجام شود. ما معتقدیم در این برهه حساس و تعیین کننده، ضرورت دارد پیامی واحد و قوی به رژیم متجاوز صهیونیستی داده شود. این نشست باید با ابراز انزجار از جنایات افسارگسیخته صهیونیست‌ها در غزه، منجر به اتخاذ موضعی واحد و برداشتن گام‌هایی اثربخش و هماهنگ در فعال سازی همه اهرم‌های فشار جهت توقف فوری حملات ارتش سفاک رژیم صهیونیستی به غزه باشد.

ضرورت اعمال حق تعیین سرنوشت و تشکیل دولت فلسطینی به پایتختی قدس شریف و بازگشت آوارگان

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب عرف، حقوق بین الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل، ضمن به رسمیت شناختن حق مقاومت مردم فلسطین در برابر اشغالگر، بر ضرورت اعمال حق تعیین سرنوشت و تشکیل دولت فلسطینی به پایتختی قدس شریف و بازگشت آوارگان تأکید داشته و از تمامی کشور‌ها می‌خواهد که رسیدگی به این موضوع را در دستور کار فوری و جدی خود قرار دهند، خاطرنشان کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه روشن و اصولی است. طرح کشور ما تحت عنوان همه پرسی از ملت فلسطین مبتنی بر قواعد حقوق بین الملل و منشور ملل متحد بوده و یگانه راه حل عادلانه برای حل مساله فلسطین است که در سازمان ملل ثبت شده و می‌تواند آینده امیدبخشی را برای فلسطینیان ترسیم کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *