۱۰ دلیل بر اهمیت مشارکت در انتخابات

13:41 - 19 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۳۷۹۹
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
۱۰ دلیل بر اهمیت مشارکت در انتخابات
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، در ۱۰ نکته دلایل اهمیت مشارکت در انتخابات را برشمرد.

خبرگزاری میزان - درآستانه انتخابات اسفند ماه سالجاری، بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۰ نکته راهبردی را در خصوص اهمیت مشارکت مردم در انتخابات مطرح کرد.

۱- در اسلام هدف نهایی هر فعالیتی رشد و تعالی انسان است و توسعه انسانی بر هر امری مقدم است. مشارکت مردم از اصلی‌ترین ابزار یادگیری اجتماعی و رشد فردی است بنابراین امری دینی است.

۲- در نگاه اسلامی مشارکت و رای دادن صرفا حق نیست که بتوان از آن صرفنظر کرد بلکه، چون هر فردی در مورد رشد و پیشرفت جامعه مسئول است هم حق است و هم وظیفه.

۳- مشارکت فراگیر از آنجا که فرصت رشد همگانی و برابر استعدادهاست، عین عدالت است و، چون نظارت جمعی را افزایش می‌دهد قطعا کاهنده فساد است و قدرت توزیع عادلانه‌ای پیدا می‌کند و شفافیت به اوج می‌رسد.

۴- شکل گیری گفتگوی اجتماعی و مشارکت مردم، اعتماد عمومی را در جامعه افزایش می‌دهد. فضا که مثبت شود ظرفیت‌ها بر هم افزا می‌شود. البته مشارکت باید در همه سطوح اعم از تصمیم گیری، مطالبه گری، نظارت و اجرا دنبال شود. مردم باید اعتماد شوند تا اعتماد کنند.

۵- در فضای مشارکت فرصت برای کاهش تعارضات اجتماعی و افزایش وحدت اجتماعی فراهم می‌شود. فرصت احساس نیاز به یکدیگر و افزایش هماهنگی و بهره وری پیدا می‌شود.

۶- با مردمی سازی و مشارکت مردم، اشتباهات و سوگیری تصمیم گیری‌ها کاهش پیدا می‌کند، چرا که هر کسی نقطه ضعف دیگری را برطرف می‌کند. با به میدان آمدن ظرفیت‌های مردمی کارآمدی برای حل مسائل کشور افزایش می‌یابد.

۷- پشتوانه مردمی حاصل از مشارکت و افزایش مشروعیت و مقبولیت نظام، توان رایزنی‌های بین المللی سیاست خارجی در راستای تحقق منافع ملی کشور را به طور چشمگیری افزون‌تر می‌کند.

۸- سلامت روانی جامعه در سایه مشارکت فراگیر با شکل گیری انسان‌های سازگارتر، تفاسیر مشابه، ذهنیت‌های مشترک و جامعه همگراتر ارتقاء پیدا می‌کند.

۹- اصل ۶ قانون اساسی بر اداره امور کشور به اتکاء آراء عمومی تاکید دارد و کارنامه انتخاباتی نظام جمهوری اسلامی با برگزاری ۳۹ مورد و به عبارتی هر ۱۴-۱۳ ماه یک انتخابات کارنامه درخشانی است.

۱۰- سیره امامین انقلاب هم همواره تاکید بر اهمیت مشارکت مردم و برگزاری انتخابات بوده است و تاکید نموده‌اند که نه تنها جمهوریت بلکه اسلامیت نظام هم وابسته به انتخابات است؛ و هرگونه تبلیغ علیه مشارکت مردم را مخالفت با ایران، اسلام و جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *