دادستان کرمان: دو عامل انتحاری به دنبال انجام عملیات در آیین تشییع شهدای حادثه تروریستی بودند

10:57 - 17 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۳۳۴۰
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
دادستان کرمان: دو عامل انتحاری به دنبال انجام عملیات در آیین تشییع شهدای حادثه تروریستی بودند
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان گفت: دو عامل انتحاری در صدد انجام عملیات در آیین تشییع شهدای حادثه تروریستی بودند که قبل از برگزاری مراسم تشییع دستگیر شدند.

خبرگزاری میزان - مهدی بخشی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان شامگاه روز شنبه مورخ ۱۶ دی ماه ضمن عرض تسلیت به خانواده جانباختگان مصیبت عظمی حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان و آرزوی شفای عاجل برای مجروحین حادثه بیان کرد: پس از اینکه انفجار نخست رخ داد به سرعت به سمت محل حادثه در حال عزیمت بودم که اطلاع دادند حادثه دوم نیز رخ داده است که در وهله اول با دستوراتی که رئیس کل دادگستری بلافاصله تلفنی ابلاغ کردند بر روی سه محور تمرکز کردیم.

وی با اشاره به ابهامات مردم در سه محور اقدامات شورای تأمین در بحث پیشگیری و برآورد اطلاعاتی، طرح و برنامه دشمنان و اقدامات و عمل در مرحله اجرا عنوان کرد: ستاد برگزاری مراسمات شهید سلیمانی از ۳ سال گذشته شروع به فعالیت کرد که شامل دو کمیته ایمنی و امنیتی است و در همین راستا مراسم سالگرد سال گذشته توسط نیرو‌های نظامی و امنیتی آسیب‌شناسی شد.

بخشی افزود: برای اولین بار در جامعه اطلاعاتی استان، کمیسیون خاصی ویژه مراسم سالگرد شهید سلیمانی تشکیل شد که ۴ جلسه در خصوص این مراسم برگزار کرد و حداقل دو جلسه این کمیسیون با حضور معاونین ویژه وزارت اطلاعات از تهران برگزار  و تدابیر لازم از چندین ماه قبل اندیشیده شد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان به ۱۶ بمب کشف شده در استان کرمان اشاره و اظهار کرد: قدرت انفجار هر کدام از این بمب‌های کشف شده بسیار بیشتر از جلیقه انفجاری که در حادثه توسط عامل انتحاری منفجر شد بود که الحمدالله با عنایت خدا و تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) کشف و خنثی شدند.

وی گفت: حجم تهدیدات در سال جاری بسیار زیاد بود به دلایل متعدد از جمله شکست مفتضحانه اسرائیل از گردان‌های قسام و شکسته شدن هیمنه استکبار صهیونست‌ها که همانند یک مار زخمی به دنبال ضربه زدن و انتقام از سردار سلیمانی، مکتب و زائر ایشان بودند.

دادستان کرمان تأکید کرد: گروه‌های زخم خورده مختلف از جمله داعش، انصار الفرقان، منافقین و ... برنامه‌هایی داشتند و خبر‌هایی نیز مبنی بر تصمیم آنان به صورت منسجم، متحد و با برنامه جهت انجام اقدام تروریستی وجود داشت لذا تمام توان استان پای کار آمد و علاوه بر نیرو‌های وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، حتی نیروی انتظامی و ارتش نیز دستگاه‌های خود را مستقر کردند که تا چندین کیلومتر تمام ریز پرنده‌ها را رصد می‌کرد و دستگاه جمر و سگ‌های مخصوص کشف مواد منفجره نیز در نظر گرفته شده بود.

وی با اشاره به اینکه روز‌های قبل از مراسم و به ویژه شب قبل از سالگرد، تمام منطقه گلزار شهدا با وسایل فنی- الکترونیکی و با سگ‌های ویژه پاکسازی شد اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته دشمن نتوانست مواد منفجره‌ای در هیچ نقطه‌ای از محل برگزاری سالگرد جا سازی کند و هر دو عملیات تروریستی به صورت انتحاری بوده‌اند.  

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان حجم تهدیدات در سال جاری را بسیار زیاد قلمداد کرد و گفت: در دو ماه گذشته ۲۳ عنصر داعشی و آماده عملیات انتحاری توسط وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، نیرو‌های انتطامی و ارتش در مرز دستگیر شدند که هر کدام از اقدامات خرابکارانه آن‌ها برای یک استان کافی بود.

بخشی جابه جایی گیت‌ها در گلزار شهدا را کارشناسی شده دانست و عنوان کرد:  گیت‌های اولیه به خصوص گیتی که بعد از زیر گذر و محل عبور مردم بود ترکیبی بود و بر اساس نظر کارشناسی غیر از این نقطه نمی‌توانست در جای دیگر مستقر شود کما اینکه اگر در جای دیگر نیز بود این انفجار صورت می‌گرفت و عامل انتحاری می‌آمد و با یک سد امنیتی برخورد و قبل از آن گیت خود را منفجر می‌کرد.

وی افزود: گیت اول به صورت فیزیکی در دو طرف مسیر بود و نیرو‌های مخفی در آنجا حضور داشتند و از طریق فنی و هوشمند نیز در حال چک بود.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان بیان کرد: یکی از شواهدی که نشان می‌دهد عامل انتحاری نتوانست وارد جمعیت اصلی شود این است که نیرو‌های انتظامی در منطقه وقوع حادثه مستقر بودند و چهار شهید و ۱۹ مجروح داده‌اند که حال برخی از آنان نیز وخیم است.

وی در خصوص پژو ۴۰۵ سربی رنگ مستقر در محل وقوع حادثه توضیح داد:  این خودرو کارت تردد داشته و از جمله خودرو‌هایی بود که برای موکب‌ها تجهیزاتی می‌آورد و عنایت الهی بود که جلوی تعداد زیادی از ساچمه‌ها و ترکش‌ها را گرفته بود و مانع از این شده بود که صدمات بیشتری وارد شود.

بخشی در ادامه به اقدامات نیرو‌های امنیتی و وزارت اطلاعات پس از وقوع حادثه اشاره و تصریح کرد: ظرف مدت ۲۴ ساعت، کلیه عوامل دخیل در این موضوع و پشتیبان آن شناسایی گردیدند و عصر حادثه محلی که جلیقه‌های انفجاری ساخته شده بود و همچنین ابزار و ادوات مربوطه، ریموت، ساچمه‌ها و ... در آن محل در حاشیه شهر کشف شد که قصد داشتند در مراسم صبح تشییع از آن‌ها استفاده کنند، اما با عنایت خدا از عملیات تروریستی دیگر جلوگیری به عمل آمد.

دادستان کرمان ابراز کرد: استاندار حداقل دو جلسه در شورای امنیت کشور در شاک شرکت کردند و تدابیر لازم را در خصوص مسائل و مشکلات احتمالی اندیشیدند و مجموعه دولت و استاندار هزینه‌هایی را انجام دادند که زیر ساخت‌های اطلاعاتی و امنیتی ارتقاء یابد و جلسات مستمری نیز جامعه اطلاعاتی و شورای تأمین برای برگزاری مراسم سالگرد سردار سلیمانی برگزار کرد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان تأکید کرد: طی بررسی‌های میدانی صورت گرفته و برگزاری جلسات متعدد و اعلام نیرو‌های حفاظت اطلاعات، هیچ گونه قصوری از ناحیه متولیان امنیت برگزاری سالگرد شهید سلیمانی صورت نگرفته است.

وی افزود: ستاد کل نیرو‌های مسلح نیز در استان کرمان جهت بررسی موضوع حضور پیدا کرده‌اند و دستگاه قضایی نیز به قصوری از جانب آنان نرسیده است و شاهد تلاش زیاد دست اندرکاران در برگزاری مراسم بوده‌ایم، اما اگر در آینده بر اساس نظر کارشناسان به مدرکی حاکی از قصور فرد یا افرادی برسیم قطعاً برخورد خواهیم کرد و مماشاتی نداریم.

دادستان کرمان اقدامات پیشگیرانه و امنیتی در سال جاری را نسبت به سال گذشته بیشتر دانست و اظهار کرد: امسال با توجه به آسیب‌شناسی از سال گذشته و افزایش ۳۰ درصدی جمعیتی که پیش‌بینی می‌کردیم تعداد نیرو‌های امنیتی نیز به صورت محسوسی با کمک استان‌های دیگر افزایش پیدا کرده بودند، از لحاظ فنی و هوشمند اقدامات قابل توجهی از جمله تعبیه دوربین‌های حرارتی و استفاده از پهباد صورت گرفته بود و پایگاه اطلاعاتی ویژه‌ای هم تشکیل شد که تمام موارد را در گلزار شهدا رصد می‌کرد.

وی عنوان کرد: دو عامل انتحاری نیز در صدد انجام عملیات در آیین تشییع شهدای حادثه تروریستی بودند که قبل از برگزاری مراسم تشییع دستگیر شدند.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان افزود: تا کنون ۳۲ نفر در این پرونده اعم از افرادی که پشتیبانی می‌کردند دستگیر شده‌اند که در حال بازجویی و اقدامات مقدماتی است و برخورد دستگاه قضایی با مسببان و عاملان پشیمان کننده و قاطع خواهد بود.

وی گفت: همانگونه که ما در دستگاه قضایی تکلیف داریم با مسببان این حادثه برخورد قاطع داشته باشیم، با افرادی که در فضای مجازی و رسانه‌ها تولید محتوای کذب و نشر اکاذیب می‌کنند و می‌خواهند به نحوی در راستای سیاست‌های اسرائیل، نیرو‌های خدوم نظام و نیرو‌های امنیتی را زیر سؤال ببرند و آب در آسیاب دشمن بریزند نیز برخورد خواهیم داشت.

وی هدف اصلی اسرائیل و دشمنان نظام را القای ناامنی در جامعه و زیر سؤال بردن نیرو‌های خدوم نظام دانست و ابراز کرد: بی انصافی است که بدون تحقیق و بررسی، اظهار نظری در راستای سیاست اسرائیل کنیم و در این خصوص نیز بنا به دستور رئیس قوه قضائیه و دادستان کل کشور شروع به شناسایی کرده‌ایم و به واحد رصد فضای مجازی دادسرای مرکز استان و نیرو‌های امنیتی دستور داده شده تا این افراد را شناسایی نمایند و قطعاً جلب و برخورد با آن‌ها صورت گرفته خواهد شد.

وی در پایان متذکر شد: تیم تروریستی گلزار شهدای کرمان به طور کامل جمع‌آوری شده‌اند، اما این به معنای غفلت کردن نیست و اگر همیشه با این دید که وضعیت مطلوب است به وضع موجود قانع باشیم اشتباه است کما اینکه داعش بیانیه دوم خود را نیز صادر کرد که قصد اجرای اقدامات دیگری نیز دارد، اما الحمدالله به حول قوه الهی و با اقتدار نیرو‌های امنیتی قطعاً شکست خواهند خورد و راه شهید سلیمانی پر رهرو خواهد شد و این انگیزه و هدف دشمنان که می‌خواهند مکتب سلیمانی را کمرنگ کنند محکوم به شکست است.


انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *