ایروانی: طرف‌های غربی تاکنون گام ملموسی برای احیای برجام برنداشته‌اند

8:27 - 28 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۹۹۸۳
ایروانی: طرف‌های غربی تاکنون گام ملموسی برای احیای برجام برنداشته‌اند
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که با وجود حسن نیت و تلاش ایران، طرف‌های دیگر تاکنون هیچ گام ملموسی برای احیای برجام برنداشته‌اند.

خبرگزاری میزان - امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل تحت عنوان «عدم اشاعه: اجرا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵)» سخنرانی کرد.

ایروانی در این سخنرانی گفت: از زمان نشست قبلی شورا، ایران به‌طور مداوم برای احیای برجام تلاش کرده است. با این حال، با وجود حسن نیت و تلاش ما، طرف‌های دیگر تاکنون هیچ گام ملموسی برنداشته‌اند؛ نه آمریکا و نه تروئیکای اروپایی و اتحادیه اروپا صادقانه و مصمم به پایان دادن به اجرا نشدن قابل توجه تعهدات خود تحت برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ نیستند.

وی گفت: طبق معمول، امروز آن‌ها با نادیده گرفتن عمدی دلایل اصلی وضعیت فعلی برجام، تلاش کردند تا روایت را تغییر دهند، جای قربانی و مقصر را تغییر دهند، کمپین اطلاعات نادرست به راه بیندازند و وارد بازی مخرب سرزنش کردن طرف دیگر شوند. طرفی که از برجام خارج شد، آمریکا است نه ایران.

ایروانی خاطرنشان کرد: ایران تنها یک سال کامل پس از خروج آمریکا از خروج آمریکا و ناتوانی اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپایی در متقاعد کردنش برای بازگشت به توافق و انجام تعهداتش، تعدادی اقدامات اصلاحی قانونی انجام داده است. هدف ما کاملا واضح بود؛ بازگرداندن تعادل در تعهدات و منافع متقابل تحت برجام. این امر اجتناب‌ناپذیر بود، زیرا توافق براساس تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران در ازای لغو همه‌جانبه همه تحریم‌های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا و همچنین ارتقای روابط عادی اقتصادی و تجاری با ایران است، همانطور که در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به تفصیل توضیح داده شده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: مهم‌تر از آن، اقدامات اصلاحی ایران از سوی بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام مجاز شده است که براساس آن، در صورت «تحریم‌های جدید یا اعمال مجدد تحریم‌ها»، ایران «حق» دارد، تکرار می‌کنم، ایران «حق توقف اجرای» تعهدات خود را به صورت «کلا یا جزئی» دارد. با این حال، بر خلاف عواقب غیرقابل برگشت اقدامات غیرقانونی آمریکا، همه اقدامات ما به محض برداشته شدن همه تحریم‌ها به شیوه‌ای قابل راستی آزمایی قابل برگشت هستند. بنابراین، مسئولیت وضعیت فعلی برجام به‌طور مستقیم و کامل بر عهده آمریکا و سپس اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپایی به دلیل موارد متعدد «عدم اجرای قابل توجه» تعهداتشان تحت برجام و همچنین نقض مستمر و سیستماتیک تعهدات حقوقی صریح براساس قطعنامه ۲۲۳۱ است. علاوه بر این، بن‌بست در مذاکرات وین صرفا ناشی از فقدان اراده سیاسی از سوی  آمریکا و تروئیکای اروپایی بوده که ناشی از ملاحظات سیاسی داخلی آن‌ها است.

ایروانی تاکید کرد: در عین حال، آمریکا همچنان سایر کشور‌های عضو سازمان ملل را به‌طور علنی، صریح و تهاجمی مجبور به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ یا مجازات می‌کند. قابل توجه است که آمریکا خود یکی از قلمداران قطعنامه الزام‌آور بوده و به آن رای داده است. با توجه به تعهدات حقوقی روشن همه کشور‌های عضو سازمان ملل متحد براساس ماده ۲۵ منشور «پذیرش و اجرای تصمیمات شورای امنیت»، چنین رفتار غیرقانونی، قهری و گستاخانه یکی از اعضای دائم این شورا به‌شدت غیرمسئولانه و بی‌سابقه است. به همین ترتیب، آمریکا به سرپیچی از دستور دیوان بین‌المللی دادگستری در سوم اکتبر ۲۰۱۸ که به اتفاق آرا صادر شد، که شامل تعهد به رفع موانع تجارت بشردوستانه با ایران است، ادامه می‌دهد. این یک نقض دیگر قوانین بین‌المللی از سوی آمریکا است.

وی در ادامه گفت: توجه شما را به تفاوت‌های واضح بین تعهدات ایران ذیل توافقنامه پادمان جامع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تعهدات ذیل برجام که ماهیتی متقابل و داوطلبانه دارند، جلب می‌کنم. ایران همواره به تعهدات خود براساس موافقتنامه پادمان پایبند بوده و حداکثر همکاری را برای قادر ساختن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اجرای مؤثر فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود در ایران انجام داده است. تاکنون برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به‌طور مداوم از سوی «قوی‌ترین» نظارت و راستی آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد بررسی قرار گرفته است. در موضوع سطح اورانیوم غنی‌شده از سوی ایران، باید تاکید کنم که ایران با تاکید بر تعهدات الزام‌آور خلع سلاح هسته‌ای و عدم اشاعه، مانند سایر کشور‌های عضو NPT، بدون در نظر گرفتن سطح غنی‌سازی، از حق ذاتی غنی‌سازی اورانیوم برای مقاصد صلح‌آمیز برخوردار است؛ ایران با تعهد به تعهدات بین‌المللی خود مصمم است از این حق استفاده کند. با وجود این، ایران تاکنون هرگز اورانیوم بالای ۶۰ درصد غنی‌سازی نکرده است.

امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین خاطرنشان کرد: به‌دنبال پایان محدودیت‌های مرتبط با تسلیحات و ممنوعیت‌های سفر ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰، خوشبختانه تمامی محدودیت‌های مربوط به فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک و نقل‌وانتقالات به و از ایران و همچنین مسدود شدن دارایی‌ها بر افراد و نهاد‌های فهرست‌شده در قطعنامه ۲۲۳۱، به‌طور خودکار در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ پایان  یافت. بر این اساس، دبیرخانه سازمان ملل فهرست ۸۴ فرد و نهاد مشمول چنین تدابیری را از وب‌سایت شورا حذف کرد و به‌طور رسمی این موضوع و خاتمه سایر اقدامات محدودکننده را به اطلاع همه کشور‌های عضو سازمان ملل متحد رساند. در نتیجه، پایبندی و رعایت دقیق این الزام برای همه کشور‌های عضو سازمان ملل ضروری است. هر گونه اقدامی که بر خلاف آن انجام شود با تعهدات مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ مغایرت دارد و بنابراین باید از سوی کشور عضو مربوطه اجتناب شود.

ایروانی تاکید کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ ربطی به مسائل منطقه‌ای ندارد و هرگونه تلاش برای ایجاد چنین پیوندی سوءاستفاده از روند است. به این ترتیب، تلاش برای ایجاد ارتباط نادرست بین استفاده از پهپاد در درگیری اوکراین و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل گمراه‌کننده و کاملا بی‌اساس است. موضع ایران در قبال درگیری در اوکراین روشن و ثابت است. تهدید اصلی و دیرینه صلح و امنیت منطقه ما برای همگان شناخته شده است و تلاش برای کتمان آن از طریق اطلاعات نادرست، بدنام کردن یا اتهامات بی‌اساس به دیگران بیهوده و بی‌اساس است.

وی گفت: برخلاف ادعا‌های بی‌اساس، ایران پیوسته تعهد خود را به تقویت صلح و امنیت در منطقه نشان داده است. هیچ فرد، گروه یا کشوری به دستور ایران عمل نمی‌کند و به این ترتیب، ما مسئول رفتار هیچ‌کس در منطقه نیستیم. اما آمریکا به‌طور کامل مسئول تمام تجاوزات چند دهه‌ای و سایر جنایات و اقدامات غیرقانونی خود در منطقه ما است. علاوه بر این، آمریکا مسئول تمام جنایات رژیم اسرائیل است، زیرا نمی‌تواند بدون رضایت، دستور و حمایت همه‌جانبه سیاسی، مالی و نظامی و همکاری با آمریکا، هیچ‌یک از این جنایات وحشیانه را در غزه مرتکب شود. علاوه بر این، آمریکا مانع از تعهد شورای امنیت به اجرای تعهدات منشور در توقف ماشین جنگی اسرائیل علیه مردم غزه شد. یکی از نمونه‌های بارز استفاده آن‌ها از حق وتو در اینجا در همین سالن است که با وجود درخواست جهانی جامعه بین‌المللی از آتش‌بس در غزه، مانع از تصویب آتش‌بس شد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل درباره دیدگاه ایران درباره شانزدهمین گزارش دبیرخانه درباره قطعنامه ۲۲۳۱ گفت: در حالی که نامه نمایندگی ایران در سازمان ملل متند به تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۲۳ حاوی نظرات مفصل ما درباره شانزدهمین گزارش دبیرخانه درباره قطعنامه ۲۲۳۱ است، مایلم نگاه کشورمان را در این رابطه دوباره بازگو کنم.

وی گفت: در این گزارش به بازدید‌های خاص و به اصطلاح یافته‌های آن‌ها اشاره شده است. این فعالیت غیرمجاز و غیرقانونی است که نشان‌دهنده نقض آشکار دستور تعیین شده دبیرخانه است. این ماموریت، همانطور که در بند ۷ تبصره S/۲۰۱۶/۴۴ رئیس شورا به صراحت بیان شده است، به شدت محدود به «حمایت اداری» است. علاوه بر این، در حالی که تیم ۲۲۳۱ دبیرخانه فاقد تخصص فنی لازم است، حتی چنین تحقیقات غیرمجازی درباره یک سوال بسیار فنی از سوی تعدادی از کارکنان اداری انجام شده؛ این باعث تعجب است.

ایروانی خاطرنشان کرد: چنین رفتار غیرحرفه ای، غیرقانونی و سیاست‌زده دبیرخانه با قطعنامه ۲۲۳۱ و تبصره فوق رئیس شورا مغایرت دارد و مهمتر از آن ناقض تعهدات صریح دبیرخانه طبق بند ۱ ماده ۱۰۰ منشور ملل متحد است. همچنین باید دوباره موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد؛ حتی قبل از پایان برخی اقدامات محدودکننده مرتبط با موشک‌های بالستیک در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳، برنامه‌های فضایی و موشکی ایران خارج از محدوده و صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ بود.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پایان گفت: آقای رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران آماده است تا اجرای کامل تعهدات خود ذیل برجام را پس از احیای این برجام و پذیرفتن به موقع، مؤثر، کامل و صادقانه تمامی تعهدات خود، ازسرگیرد. براساس برجام و قطعنامه ۲۲۳۱. این در واقع به اراده سیاسی واقعی آن‌ها نیاز دارد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *