تهیه و توزیع باکس‌های انتقال ارگان برای نخستین بار در کشور

16:00 - 27 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۹۹۱۷
تهیه و توزیع باکس‌های انتقال ارگان برای نخستین بار در کشور
معاون درمان وزارت بهداشت از تهیه باکس‌های انتقال ارگان و توزیع آن بین بخش‌های پیوند اعضا در سراسر کشور به منظور حفظ، بقا و افزایش کیفیت اعضای پیوندی خبر داد.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که اهدا عضو یک عمل نجات بخش و ارزشمند است، گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحد‌های فراهم آوری اعضا، میزان اهدا عضو به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وی افزود: در شش ماه اول سال ۱۴۰۲، در مجموع یک هزار و ۹۳۶ پیوند عضو صورت گرفته که نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد رشد را شاهد بوده ایم. فرایند انتقال عضو پیوندی یک فرآیند پیچیده و چند وجهی است که نیاز به همکاری و هماهنگی چندین سازمان دارد.

کریمی با بیان اینکه می‌توان فرایند انتقال عضو پیوندی را تسهیل کرده و به افزایش اهدای عضو کمک کرد، به همکاری و هماهنگی سازمان‌های مختلفی از جمله هوانیروز، سازمان اورژانس کشور، سازمان اورژانس هوایی و مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها معاونت درمان وزارت بهداشت برای پیوند عضو و انتقال هوایی اعضای پیوندی اشاره کرد.

وی گفت: به منظور حفظ، بقا و افزایش کیفیت اعضای پیوندی، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت برای نخستین بار اقدام به تهیه باکس‌های انتقال ارگان و توزیع آن بین بخش‌های پیوند اعضا در سراسر کشور کرده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: این باکس‌ها با ثبت درجه حرارت درطول مسیر، از زمان برداشت اعضا از اهداکننده مرگ مغزی تا زمان رسیدن به محل عمل پیوند عضو به گیرنده به کیفیت و بقای عضو پیوندی کمک می‌کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *