عیادت وزیر فرهنگ از چهره ماندگار فلسفه ایران

22:11 - 24 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۹۵۲۶
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
عیادت وزیر فرهنگ از چهره ماندگار فلسفه ایران
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز با حضور در منزل برادر استاد کریم مجتهدی، از این فیلسوف معاصر و چهره ماندگار فلسفه ایران عیادت کرد و در گفتگو با خانواده وی در جریان روند درمانی این فیلسوف قرار گرفت.

خبرگزاری میزان - محمدمهدی اسماعیلی در این دیدار در گفتگو با برادر استاد کریم مجتهدی و خانواده وی به یادآوری خاطراتی از دوران دانشجویی خود در مقطع دکترا با این استاد معاصر پرداخت.

وی در ادامه با شرح شیوه تدریس استاد مجتهدی، گفت: ایشان دانشجویان دوره دکترا را مجبور به یادگیری زبان لاتین می‌کرد و هر جلسه از ما لغات لاتین را سوال می‌کرد.

وزیر فرهنگ ادامه داد: در دوره دانشجویی در مقطع دکترا شش واحد غرب‌شناسی را خدمت دکتر مجتهدی تلمذ کردم و با شیوه تدریس و دامنه اطلاعات ایشان، فلسفه و فیلسوفان را به معنای واقعی لمس می‌کردیم.

وی افزود: در کنار اهتمام به فهم لغات و اصطلاحات لاتین، استاد عزیز نسبت به زبان فارسی غیرت و تعصب بی نظیری داشت و کسی در ارائه‌ها و مقالات جرات استفاده از کلمات متعارف نظیر" ترم" هم نداشت.

در این دیدار که سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشت، گزارشی از آخرین وضعیت پزشکی استاد مجتهدی به وزیر فرهنگ ارائه شد و محمدمهدی اسماعیلی در جریان روند بهبودی این فیلسوف معاصر قرار گرفت.

گفتنی است، این چهره ماندگار فلسفه از سه ماه پیش به دلیل سکته و کهولت سن، تحت مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در منزل برادر خود است.

کریم مجتهدی متولد سال ۱۳۰۹ در تبریز، استاد بازنشسته دانشگاه تهران، نویسنده کتاب‌های مرجع فلسفی مانند «فلسفه و تجدد»، «دکارت و فلسفه او»، «فلسفه در قرون وسطی» و… است که در طول شش دهه فعالیت فکری، با آثار و کوشش‌های علمی خود، سهمی بزرگ در تاریخ اندیشه معاصر ایران دارد. برای این چهره ماندگار کشورمان آرزوی شفای عاجل و صحت کامل داریم.

 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *