بررسی چالش‌ها و راهکار‌های مربوط به جذب و حمایت از نخبگان

16:28 - 20 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۸۸۶۹
دسته بندی: سیاست ، عمومی
بررسی چالش‌ها و راهکار‌های مربوط به جذب و حمایت از نخبگان
کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی ایده اولیه سیاست‌های کلی نخبگان پرداخت.

خبرگزاری میزان - به گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ابتدای جلسه آیت الله اراکی، رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع با اشاره به تقسیم بندی نخبگان به سه گروه داخل کشور، خارج از کشور و نخبگان غیر ایرانی، تاکید کرد: مسائل مربوط به نخبگان کشور باید با اولویت و با ارائه یک طرح جامع، در کوتاه‌ترین زمان حل و فصل شود.

وی ادامه داد: باید زمینه ورود نخبگان ایرانی مقیم خارج فراهم شود. بدین منظور باید با کاهش برخی سخت گیری‌ها و تسهیل امور آنها، مشکل اقامت و اشتغال آن‌ها را برطرف کرد. همچنین موضوع مربوط به دوتابعیتی‌ها را نیز باید حل و فصل کرد.

رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع با طرح موضوع «مهاجرت عادی» و «مهاجرت نخبگان» افزود: مهاجرت نخبگان باید مدیریت و کنترل شود و برای جلوگیری از مهاجرت آن‌ها باید حداقل ۴ مسئله اصلی نخبگان شامل اشتغال شایسته، ادامه تحصیل، اعطای حقوق و امتیازات و نیز حل مسئله سربازی آن‌ها را در قالب یک بسته تشویقی جامع فراهم ساخت تا مانع از گریز نخبگان از کشور شود.

در ادامه جلسه مظفر، نایب رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی، با ارائه گزارشی از پیشینه و سوابق بررسی‌های انجام گرفته در این خصوص و تدوین ایده اولیه «سیاست‌های کلی نخبگان» در دبیرخانه مجمع، گفت: موضوع تدوین سیاست‌های کلی نخبگان در پیوست حکم دوره هشتم مجمع به عنوان تکلیف مجمع تشخیص بیان شده است و بر این اساس، موضوع در دستور کار مجمع قرار گرفته و مأموریت تدوین و بررسی آن به کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی ابلاغ گردیده است.

وی ادامه داد: کمیسیون نیز پس از برگزاری چندین جلسه با کارشناسان و صاحب نظران این حوزه، ایده اولیه را در ۱۲ بند سیاستی تدوین کرد، اما با توجه به گذشت زمان نیاز است که این ایده متناسب با شرایط جدید، باز تدوین و ارائه گردد. از این رو کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه با مشارکت نهاد‌ها و دستگاه‌های مرتبط از قبیل وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان، اداره کل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و… ایده اولیه را در ۵ بند سیاستی، برای ارائه به کمیسیون اصلی علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تنظیم کرده است.

در این جلسه پس از ارائه گزارش‌های حاضران و بحث و تبادل نظر اعضا، مقرر گردید که آمار‌های مربوط به وضعیت نخبگان از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت امور خارجه، بنیاد ملی نخبگان و شورای عالی انقلاب فرهنگی به کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مجمع ارائه شود تا با تلفیق و تجمیع آن‌ها خلاء‌ها و کاستی‌های گزارش موجود برطرف شود. همچنین دستگاه‌های مربوط با نگاه به چالش‌ها و مشکلات موجود، راه حل‌های خود را ارائه کنند تا در بند‌های ایده اولیه گنجانده شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *