کمالوندی: صحبت گروسی درباره برجام ۲ دور از انتظار بود

22:48 - 15 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۸۱۰۹
کمالوندی: صحبت گروسی درباره برجام ۲ دور از انتظار بود
سخنگوی سازمان انرژی اتمی، گفت: مدیرکل آژانس باید گزارش‌های واقعی و به دور از احساسات را ارائه کند و صحبتی از برجام ۲ عجیب و دور از انتظار است.

خبرگزاری میزان - بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به تصمیم کشورمان در تجدیدنظر نسبت به ادامه کار تعدادی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ملیت فرانسوی و آلمانی، گفت: بر اساس ماده ۹ موافقتنامه پادمان هر کشور حق دارد که بازرسان پیشنهادی را بپذیرد یا نپذیرد و حتی می‌تواند بعد از پذیرفتن بازرس پذیرش آن‌ها را لغو کند. این حق حاکمیتی محدود به ایران نیست و همه کشور‌ها چنین حقی دارند و در مواردی نیز از این حق خود استفاده می‌کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، افزود: ما با استفاده از حق قانونی و مشروع خود فعالیت بازرسانی از آلمان و فرانسه را لغو کردیم، اما متاسفانه به دلیل گزارش جهت دار مدیرکل آژانس و عدم اشاره به این حق قانونی کشورمان در این خصوص فضاسازی و حاشیه سازی شد. کشور‌های اروپایی نیز با سوار شدن بر این موج از این موضوع برای وارد آوردن فشار به ایران سو استفاده کردند.

وی درباره صحبت‌های اخیر گروسی در مورد لزوم امضای برجام ۲ با ایران نیز گفت: از اینگونه موضع گیری‌های سیاسی تعجب می‌کنم چرا که وظیفه آقای گروسی محدود به چارچوب اقدامات فنی است. مدیرکل باید گزارش‌های واقعی و به دور از احساسات را ارائه کند، اما متاسفانه شاهد بودیم که وی اخیرا صحبت از تفاهماتی کرده است که اساسا با حیطه مسئولیت مغایر است و علی‌القاعده او نباید چنین صحبت‌هایی سیاسی را مطرح می‌کرد.

کمالوندی تاکید کرد: تاکنون هیچ کس غیر از مدیرکل آژانس صحبتی از برجام ۲ نکرده است. این نوع موضع‌گیری عجیب و دور از انتظار است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *