فعالیت واحدهای کنترل کنار جاده‌ای وسایل نقلیه از امروز آغاز می‌شود

9:41 - 15 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۷۹۶۱
فعالیت واحدهای کنترل کنار جاده‌ای وسایل نقلیه از امروز آغاز می‌شود
مدیر عامل ستاد معاینه خودرو‌های تهران تاکید کرد: ناوگان سنگین به علت فرسودگی و عدم پایداری در حفظ شرایط مورد تایید در مراکز معاینه فنی، نیاز به کنترل مضاعف در سطح شهر دارند.

خبرگزاری میزان- به گزارش روابط عمومی، شادی مالکی مدیر عامل ستاد معاینه فنی درباره دلایل اجرای طرح مشترک ستاد معاینه فنی و پلیس راهور تهران بزرگ با تشدید آلودگی هوا در شهر تهران توضیح داد: بنابر آخرین سیاهه انتشار شهرداری تهران منابع متحرک در تولید آلاینده‌های گازی سهم ۸۳ درصدی و در تولید ذرات معلق سهم ۶۱ درصدی دارند که با توجه به سهم عمده این منابع در ایجاد آلودگی شهر تهران اجرای طرح‌هایی برای پایش مستمر این ناوگان مورد نیاز است. در همین راستا این ستاد در برنامه‌ای مشترک با پلیس راهور تهران بزرگ نسبت به راه اندازی مجدد واحد‌های کنترل کنار جاده‌ای جهت پایش وضعیت آلایندگی خودرو‌های سنگین و سبک اقدام نموده است.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی در توضیح نحوه اجرای این طرح مشترک اظهار داشت: در این طرح خودرو‌ها که در شهر تردد می‌نمایند به صورت تصادفی متوقف و با استفاده از تجهیزات میزان آلایندگی آن اندازه گیری می‌شود. در این بررسی، خودرو‌های آلاینده و دودزا توسط پلیس راهور جریمه و با کنترل آنلاین معاینه فنی آنان، در صورت صحت معاینه فنی و مردودی در آزمون نسبت به ابطال آن اقدام می‌گردد.

وی در توضیح این مسئله که چه خودرو‌هایی شامل این طرح می‌شوند افزود: حسب هماهنگی انجام شده با پلیس راهور تهران بزرگ در این طرح کلیه خودرو‌های سبک و سنگین مورد ارزیابی و کنترل قرار می‌گیرند. درسنوات گذشته این طرح تنها برای خودرو‌های سنگین اجرا می‌گردید که از امسال با توجه به طرح ابطال معاینه فنی خودرو‌های دودزا و دارای نقص فنی توسط پلیس خودرو‌های سبک نیز کنترل می‌شوند. البته ناوگان سنگین به علت فرسودگی و عدم پایداری در حفظ شرایط مورد تایید در مراکز معاینه فنی که در بحث آلایندگی حدود آن توسط سازمان حفاظت محیط زیست تعیین می‌شود نیاز به کنترل مضاعف دارند.

مالکی درباره نحوه پایش خودرو‌ها توسط این واحد‌ها توضیح داد: این خودرو‌ها مجهز به تجهیزات آزمون آلایندگی جهت خودرو‌های سبک و سنگین بوده و کارشناسان پس از کنترل وضعیت انتشار آلایندگی، مواردی از ظاهر وسیله نقلیه که مربوط به ایمنی است نظیر سلامت چراغ‌های اخطار، کمربند ایمنی، نداشتن روغن‌سوزی (دود آبی)، وضعیت لاستیک ها... را به صورت چشمی کنترل می‌نمایند. در نهایت معاینه فنی وسیله نقلیه در صورت داشتن هرگونه نقص یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی که موجب کاهش ایمنی یا انتشار بیش از حد مجاز گاز‌های آلاینده هوا و صدا می‌شود توسط پلیس ابطال می‌گردد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *