گفت‌وگو

نبود اطلاعات و پروپاگاندای شدید علت نپرداختن به جنایات منافقین

8:01 - 14 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۷۶۵۹
نبود اطلاعات و پروپاگاندای شدید علت نپرداختن به جنایات منافقین
نویسنده کتاب «رونوشت برابر اصل» کمبود اطلاعات و پروپاگاندا را عاملی در جهت کمتر نوشتن کتاب در مورد فرقه جنایتکار منافقین و تضادهای داخلی این گروه را عاملی در جهت انحطاط آنان دانست. 

احمدرضا کریمی نویسنده کتاب «رونوشت برابر اصل» در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان در مورد مضمون این کتاب گفت: کتاب «رونوشت برابر اصل» یادداشت‌های قاسم عابدینی از رهبران جبهه پیکار در زندان است که از درون تشکیلات مجاهدین خلق سر برآورد. این کتاب اطلاعاتی ارزشمند را در مورد فرقه جنایتکار منافقین روایت می‌کند و بُعد دیگر این فرقه را مطرح کرده است. 

وی در مورد قاسم عابدینی بیان کرد: عابدینی از رهبران فرقه جنایتکار منافقین بود که در اسفندماه ۱۳۶۰ محاکمه و به اعدام محکوم شد. او تا زمان اجرای حکم اعدام یعنی در ۸ آبان ۱۳۶۳، به نگارش روابط درون تشکیلاتی مجاهدین خلق از بدو ورود تا چگونگی تقسیم شدن و تشکیل سازمان پیکار و تحولات درونی آن پرداخت. نکاتی که عابدینی در یادداشت‌هایش آورده، دقیقا همان مطالبی است که سال‌ها از همه نیروها مخفی نگاه داشته شده بود. 

کریمی ادامه داد: عابدینی بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در دی‌ماه ۱۳۵۴ به فرقه جنایت‌کار منافقین (سازمان مجاهدین) پیوست و فعالیت مخفی را آغاز کرد. در تیم نظامی سازمان حضور داشت و در عملیات ترور مستشاران آمریکایی در شهریور ۱۳۵۵ شرکت کرده بود. او بعد از اعلام موجودیت سازمان پیکار به همکاری با این سازمان پرداخت. کتاب «رونوشت برابر اصل، یادداشت‌های قاسم عابدینی» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر و روانه بازار شده است. 

وی تشکیلات فرقه جنایتکار منافقین را مورد بررسی قرار داد و تأکید کرد: آنچه قاسم عابدینی در یادداشت‌هایش آورده است، اطلاعاتی ویژه و خاص است که فرقه تلاش داشته تا در اختیار سایر نیروهای داخلی خود قرار نگیرد. این مطالب روشنگر بخش مهمی از تاریخ معاصر محسوب می‌شود و در عین حال نکاتی را بیان می‌کند که می‌تواند برای جوانان و نوجوانان امروز درس‌هایی ارزشمند را در بر داشته باشد. آشنایی با عملکرد و نحوه برخورد فرقه جنایتکار منافقین همچنین تغییراتی که در این فرقه شکل گرفت، قطعا اطلاعاتی مهم و اثرگذار برای بیداری آیندگان و نسل‌های آینده برای قضاوت بر جای می‌گذارد. 

این نویسنده کتاب دیدگاه‌های خود عابدینی را مورد بررسی قرار داد و تصریح کرد: عابدینی در رابطه با حوادث سال ۱۳۵۷ نکاتی را ارائه کرده و نظرات همچنین تاسف خود را از رویکرد سردمداران فرقه جنایات کار منافقین با کلماتی گویا بیان کرده است. او همرزمان خود را مبارزانی انقلابی اسیر در تنش‌های درون تشکیلاتی معرفی کرده است. 

کریمی در مورد نحوه نگارش کتاب «رونوشت برابر اصل» بیان کرد: همان‌گونه که نام کتاب برمی‌آید، اطلاعات برگرفته از یادداشت‌های خود عابدینی است و تنها یک ویرایش سطحی و کم در این زمینه انجام داده‌ام تا محتوا روان‌خوان شود. بنابراین مطالب بسیار مستند و معتبر هستند. 

وی بخش‌های مختلف کتاب را نام برد و افزود: کتاب «رونوشت برابر اصل» در فصل اول مروری بر رویکردهای سازمان‌دهی تشکیلاتی دارد که در زیرمجموعه آن رویدادهای نیمه دوم سال ۱۳۵۴ و انتشار بیانیه را مطرح کرده و همچنین اعلام مواضع ایدئولوژیکی سازمان مجاهدین خلق ایران را به قلم کشیده است، اما در بخش دوم بخش‌هایی همانند فعالیت بیرونی، آموزش و مبارزه ایدئولوژیک درونی همچنین فرهنگ‌سازمانی را برای مخاطب توضیح داده است. در بخش دیگری از این کتاب تحولات نیمه اول سال ۱۳۵۵ و گسترش شاخه آموزش‌های نظامی و مبارزه ایدئولوژیک را مورد بررسی قرار داده است. 

وی ادامه داد: موضع‌گیری سیاسی و تاکتیکی، همچنین خودکشی سرگرد علی محبی، دستگیری یا کشته شدن برخی از اعضای سازمان و درگیری‌ها در مشهد را مورد بررسی قرار داده است. نکته قابل‌توجه اطلاعاتی که مربوط می‌شود به عملیات بمب‌گذاری شهرداری نارمک و پاسگاه پلیس شمیران نو و عملیات ترور سه مستشار آمریکایی نیروی هوایی در کتاب «رونوشت برابر اصل» مطرح شده است. 

کریمی بخش‌های مطرح‌شده کتاب «رونوشت برابر اصل» را برشمرد و افزود: در بخش وقایع کتاب «رونوشت برابر اصل» ترور شهید محمد یقینی، توضیح داده شده و در بخش پنجم کتاب نیز اقدامات نیمه اول سال ۱۳۵۶ مطرح شده که مرکزیت و اقدامات تقی شهرام در خارج از کشور نیز از جمله بخش‌هایی هستند که در مورد آن مطالبی بیان شده است. 

این نویسنده درباره علت کم پرداخته شدن به کتاب‌های انقلابی و در مورد فرقه جنایتکار منافقین بیان کرد: کمبود اطلاعات از این فرقه جنایتکار و در عین‌ حال پروپاگاندایی که در مورد جنایات آنان وجود دارد، خود عاملی برای‌ عدم تمایل نویسندگان به نگارش کتاب در مورد آنهاست. 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *