سازوکار کاهش نیم واحد درصدی مالیاتی کارفرمایان مشخص شد

16:25 - 30 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۶۶۳
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
سازوکار کاهش نیم واحد درصدی مالیاتی کارفرمایان مشخص شد
نمایندگان مجلس سازوکار کاهش معافیت ۲۰ درصد سهم کارفرمایانی که حداکثر ۵ نفر کارگر دارند مشخص شد.

خبرگزاری میزان - نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه، ۳۰ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند (ص) ماده ۲۹ این لایحه موافقت کردند.

حسینعلی حاجی دلیگانی در مخالفت با این بند، گفت: ما اگر بخشی از یارانه‌ها را برای بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی و در درمان مدنظر قرار دهیم به عدالت نزدیک‌تر است تا اینکه رویکرد کاهشی داشته باشیم. اینکه نیم درصد از سهم دولت را کاهش دهیم درست نیست بلکه باید افزایش نیز پیدا کند.

محمدرضا احمدی در موافقت با این بند، بیان کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات حوزه‌های انتخابیه ما اشتغال است در واقع ریشه تاخیر در ازدواج نبود شغل است با این موضوع می‌توان به حل این مشکل کمک کرد.

در بند (ص) ماده ۲۹ این لایحه آمده است: معافیت ۲۰ درصد سهم کارفرمایی موضوع قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر ۵ نفر کارگر دارند مصوب ۱۳۶۱/۱۲/۱۶ با اصلاحات بعدی آن، برای کارفرمایانی که درآمد سالانه آن‌ها از ۱۵ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم بیشتر است سالانه نیم واحد درصد کاهش می‌یابد.

آئین نامه اجرایی این بند در مورد کارگاه‌های مشمول تا ۶ ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد. مشارکت دولت بابت سهم کارفرمایی در پرداخت حق بیمه مذکور معادل حداقل دستمزد و مازاد بر آن به طور کامل برعهده کارفرما است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *