کتاب «ازدواج بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت (ع)» منتشر شد

10:55 - 30 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۵۵۸
کتاب «ازدواج بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت (ع)» منتشر شد
کتاب «ازدواج بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت (ع)» اثر محمدمهدی فیروزمهر در ۱۱۰ صفحه روانه بازار نشر شد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «ازدواج بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت (ع)» اثر محمدمهدی فیروزمهر است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۱۱۰ صفحه تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه به چاپ رسید.

پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره گیری از آموزه‌های نورانی قرآن و اهل بیت (ع) و تدوین فرهنگنامه سبک زندگی، کاربردی‌ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

در میان مدخل‌های این فرهنگ‌نامه، بعضی از موضوعات از ویژگی‌های خاص فرهنگی برخوردار است و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه‌های مستقل نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه‌های مربوط به ازدواج در آموزه‌های قرآن و اهل بیت (ع) تهیه می‌شود و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

ساختار اثر
در این کتاب، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی، ضمن بیان اهمیت ازدواج، به آثار ازدواج (ارضای غریزه جنسی، آرامش، فرزندآوری، تأمین نیاز به محبت، پاکدامنی، تکامل و حفظ دین) پرداخته شده است.

سپس، بایسته‌های ازدواج (اصلی و فرعی) بررسی شده و سپس، نبایسته‌های ازدواج (اصل قرار دادن زیبایی، ازدواج و انگیزه مال و ثروت، ازدواج و انگیزه شهرت و خودنمایی، ازدواج با شرابخوار، تحمیل در ازدواج، ازدواج بر اساس احساسات و هیجانات، ازدواج با اشخاص فاسد، و ترک ازدواج از ترس فقر) تشریح شده است.

در ادامه نیز پس از بیان انواع ازدواج، به بیان راهکار‌های ترویج ازدواج (تشویق، ایجاد تسهیلات، اهتمام والدین، اهتمام حکومت و تبیین آثار ازدواج) مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
در این میان، ضمن بیان احکام ازدواج و سن ازدواج، به مقدمات و آداب و شرایط ازدواج (اصلاح انگیزه، تحقیق، خواستگاری، تعیین مهریه، عقد، جهیزیه، عروسی) اشاره شده است.
نویسنده در ادامه این اثر نیز موانع ازدواج را، تغییر نگرش و سبک زندگی، فقر، رسوم و سنت‌های غلط، ناآگاهی نسبت به ارزش‌های ازدواج، سخت‌گیری والدین) عنوان کرده است.

برشی از اثر
* نبایسته‌های ازدواج
در انتخاب همسر، توجه دوجانبه لازم است؛ از یک سو باید نهایت عقلانیت و دقت را به کار بست که همسر واجب بایسته‌های اصلی (دینداری، اخلاق نیکو، اصالت خانوادگی، و سلامت جسم و روان) باشد و تا آنجا که ممکن است، بایسته‌های فرعی (تناسب سنی و زیبایی) نیز رعایت شود و از سوی دیگر لازم است از آسیب‌ها و موانعی که بنای ازدواج را تهدید می‌کند و چه بسا ممکن است در هنگام هیجانات انتخاب همسر مغفول بماند نیز پرهیز شود.
مقصود از نبایسته‌های ازدواج، ممنوعیت شرعی (محرمات ازدواج) که در قرآن و کتاب‌های فقهی و توضیح المسائل به تفصیل آمده، نیست؛ بلکه مقصود ممنوعیت اخلاقی است که رعایت نکردن آن‌ها بنای ازدواج را ویران یا ناکارآمد می‌کند.
مهمترین نبایسته‌های اخلاقی ازدواج عبارتند از: اصل قرار دادن زیبایی، ازدواج و انگیزه مال و ثروت، ازدواج و انگیزه شهرت و خودنمایی، ازدواج با شرابخوار، تحمیل در ازدواج، ازدواج بر اساس احساسات و هیجانات، ازدواج با اشخاص فاسد، و ترک ازدواج از ترس فقر.
علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی http://shop.isca.ac.ir/ مراجعه کنند.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *