نقش موثر استاندار‌ها و شهرداران در پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن

9:27 - 30 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۵۲۸
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
نقش موثر استاندار‌ها و شهرداران در پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن
وزیر راه و شهرسازی در جمع مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها با تأکید بر نقش استانداران، فرماندار‌ها و شهردار‌ها در پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن و نوسازی بافت فرسوده از تلاش این وزارتخانه برای تولید و عرضه مسکن خبر داد.

خبرگزاری میزان - به گزارش وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در جمع بندی نشست مشترک معاونان هماهنگی، امور عمرانی استانداری، مدیران کل راه و شهرسازی و مدیران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اهمیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای رفع دغدغه زندگی افراد فاقد مسکن، گفت: در موضوع مسکن و اجرای طرح نهضت ملی مسکن فناوری ساخت، مصالح ساختمانی، نیروی کار متخصص و نیروی کار ماهر، همگی در کشور وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام آنکه یک چهارم جمعیت کشور مستأجر هستند، تصریح کرد: طبق آمار بانک مرکزی، نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان ۱٫۵ درصد کاهش داشت و رشد معاملات مسکن نیز در حدود ۳ تا ۴ درصد افزایش یافت. این‌ها نوید خوبی در بخش مسکن است. اما همچنان سهم اجاره در سبد خانوار بالاست که باید تلاش کنیم تا با تولید و عرضه مسکن این سهم را در سبد خانوار کم کنیم.

بذرپاش توضیح داد: اثر تولید مسکن در افزایش تولید ناخالص داخلی بالاست و بنابراین با مجموعه راهکار‌ها باید تلاش کنیم تا با تولید و عرضه مسکن ضمن کمک به تامین مسکن مردم، به تعهد دولت جامه عمل بپوشانیم.

وی افزود: در همراهی مجموعه دولت، میزان تسهیلات را از ۳۵۰ میلیون تومان به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و سود بازپرداخت نیز از ۲۳ به ۱۸ درصد کاهش یافت.

بذرپاش خطاب به مدیران کل راه و شهرسازی بر پر رنگ شدن نقش فرمانداران و استانداران در طرح نهضت ملی مسکن تاکید کرد و گفت: با بازدید‌های میدانی و تقویت نقش فرمانداران و استانداران اجرای طرح نهضت ملی مسکن سرعت می‌گیرد که در اینکار باید اهتمام بیشتری شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: موضوع بافت فرسوده و ساخت و نوسازی در این بافت‌ها با توجه به اینکه تمامی زیرساخت‌ها را دارد بسیار حائزاهمیت و مورد تاکید است؛ بنابراین با توجه به اینکه منابع دولت محدود است انتظار می‌رود تا نوسازی بافت فرسوده و ساخت مسکن در این بافت‌ها اولویت باشد.

بذرپاش گفت: در نوسازی بافت فرسوده، شهرداران پای کار بیایند و این بخش تقویت شود.

وی با بیان اینکه در حوزه تامین زمین کار‌های خوبی انجام شده است، گفت: سازمان ملی زمین و مسکن و شورای‌عالی شهرسازی و معماری در تامین زمین نهضت ملی مسکن تلاش ویژه‌ای دارند و در اجرای نیز سایر ارکان مسکن وزارتخانه متمرکز هستند.

وی تامین بیش از ۵۰ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن را کاری مهم عنوان کرد و افزود: تکمیل واحد‌های باقیمانده مسکن مهر با اولویت دنبال شود.

وی افزود: ایجاد و احداث ۲۷ شهر ساخلی در نوار جنوبی کشور پروژه مترقی است که بخشی از برنامه‌ریزی‌ها برای مکانیابی، استقرار جمعیت و صنایع در آن انجام شده است.

وی همچنین از راه‌اندازی خط ریلی چابهار در سال آینده خبر داد و گفت: در خصوص سیاست‌های توسعه دریامحور اقدامات مناسبی در حال انجام است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *