گفت‌وگو|

قاسم‌پور: فدراسیون فوتبال تصمیمات خوبی برای تیم‌های پایه نمی‌گیرد/ تیم ملی ملک شخصی هیچ بازیکنی نیست

۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۵:۰۱
کد خبر: ۴۷۴۵۴۰۷
دسته بندی‌: ورزشی ، فوتبال
قاسم‌پور: فدراسیون فوتبال تصمیمات خوبی برای تیم‌های پایه نمی‌گیرد/ تیم ملی ملک شخصی هیچ بازیکنی نیست
کارشناس فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال در زمینه ساختارسازی تیم‌های پایه اصلاً عاقلانه تصمیم‌گیری نمی‌کند.

ابراهیم قاسم‌پور در گفت‌وگو با میزان، درباره دیدار تیم ملی فوتبال ایران مقابل ازبکستان در مرحله نخست رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ اظهار داشت: تیم ملی در مرحله اول کار سختی را مقابل تیم‌های ازبکستان، ترکمنستان و هنگ‌کنگ نخواهد داشت، چون هنوز شرایط خوبی به خاطر حضور لژیونرها و باتجربه‌ها در تیم ملی داریم. با اینکه ازبکستان در سال‌های اخیر رشد فنی خوبی داشته، اما هنور از تیم ملی ایران ترس دارد و باز هم شانس ما برای پیروزی در تاشکند بیشتر است. درست است همه کشورهای آسیایی نسبت به قبل پیشرفت داشته‌اند، اما فوتبال ایران پسرفت کرده است. با این رویه‌ای که پیش می‌رویم، به طور حتم در سال‌های بعد شکست دادن ازبکستان هم غیرممکن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قطعاً با جوانگرایی باید به فکر آینده فوتبال ایران باشیم، عنوان کرد: باید فدراسیون فوتبال به فکر چند سال آینده تیم ملی بزرگسالان باشد تا نسل فوتبالیست‌ها را تغییر دهد. اما مربیان تیم ملی جایگاه تثبیت شده‌ای ندارند و دنبال اعتبار خودشان هستند. چون با نتیجه یک بد برکنار می‌شوند و بر همین اساس تلاش می‌کنند تا در کوتاه مدت نتایج خوبی بگیرند. اگر قرارداد مربیان تیم‌های پایه تا بزرگسالان، بلندمدت باشد مربی شهامت پیدا می‌کند تا از نسل جدید با توان فنی بالا استفاده کند. مثلاً سرمربی تیم ملی باید در بازی با هنگ‌کنگ به یک سری جوان بازی می‌داد. البته بازی دادن به جوانان تبعات دارد و در فوتبال ایران، هم مدیریت و مردم، صبر و حوصله ندارند. به همین دلیل مربیان دنبال این هستند تا در کوتاه مدت نتیجه بگیرند تا جایگاه‌شان به خطر نیفتد.

*من هم باشم با بزرگتر از نوراللهی هم برخورد می‌کنم

پیشکسوت فوتبال در مورد ترک اردوی تیم ملی از سوی احمد نوراللهی گفت: درست است نوراللهی بازیکن خوبی است و چندین سال در تیم ملی فیکس بازی می‌کرده، اما تیم ملی را به نام کسی سند نمی‌زنند و ملک شخصی بازیکنی نیست. فقط به خاطر اینکه یک بازیکن خوب چند سال پشت سر هم در تیم ملی حاضر بوده، حتماً در سال‌های بعد هم باید در ترکیب باشد؟ اصلاً اینطور نیست. اگر یک بازیکن جوان به جای نوراللهی در تیم ملی استفاده نشده، جای انتقاد دارد. اگر بازیکنی در لیست نبوده و تصمیم بگیرد که قهر کند، کار درستی نکرده و باید به تصمیم مربی احترام بگذارد. چون مربیگری سلیقه‌ای است و کسی نمی‌تواند به مربی بگوید که چرا بازیکن را در ترکیب نگذاشته، چون در پایان مسابقات مربی جوابگوی نتایج خواهد بود. من هم باشم با بازیکن خاطی، حتی بزرگتر از نوراللهی برخورد می‌کنم.  

کارشناس فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا تیم فوتبال نوجوانان ایران می‌تواند با شکست مراکش به مرحله بعد جام جهانی صعود کند، یادآور شد: تیم ایران به همراه انگلیس و برزیل در گروهش ۶ امتیاز را به دست آورد و با تفاضل گل در رده سوم ایستاد. پس تا اینجا که از گروهش صعود کرده و توانسته برزیل را شکست بدهد کار بزرگی انجام داده است. عملکرد عالی بازیکنان، باعث شده تا اعتماد به نفس خوبی به دست آورند. مطمئناً نفرات تیم نوجوانان به خودباوری رسیده‌اند و بازی خوبی مقابل مراکش ارائه خواهند داد. البته مراکش کیفیت فوتبالی‌اش به اندازه برزیل و انگلیس نیست، اما نباید این تیم را دست کم بگیرند.

*عبدی وقت و انرژی زیادی برای بازیکنان و تیمش می‌گذارد

قاسم‌پور درباره محافظت از تیم فوتبال نوجوانان بعد از جام جهانی با سرمربیگری حسین عبدی، خاطرنشان کرد: حسین عبدی مربی است که وقت و انرژی زیادی برای بازیکنان و تیمش می‌گذارد. سالیان سال است که در عرصه مربیگری کار می‌کند و دانش روز فوتبال دنیا را هم دارد. اما عمده مشکل مربیان فوتبال ایران عدم ثبات در جایگاه‌شان است. فدراسیون فوتبال در زمینه سازماندهی تیم‌های پایه اصلاً عاقلانه تصمیم‌گیری نمی‌کند. در صورتی که باید با مربیان تیم‌های پایه قرارداد‌های بلندمدت و حداقل ۴ ساله منعقد کنند تا در این مدت بازیکنان تحت نظر مستقیم مربیان سلسه‌بار از رده‌های سنی پایین به مراتب رشد کرده و به تیم ملی بزرگسالان برسند. بدین ترتیب فوتبال ایران شانس زیادی برای پشتوانه‌سازی خواهد داشت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *