ارتقای سلامت جامعه با اجرای پویش ملی غربالگری پرفشاری خون و دیابت

11:59 - 29 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۳۹۲
ارتقای سلامت جامعه با اجرای پویش ملی غربالگری پرفشاری خون و دیابت
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به اهمیت بیماری‌های غیرواگیر (NCDs) گفت: مرگ ۴۲ میلیون نفر در جهان، همچنین ۱۷ میلیون مرگ پیش از ۷۰ سالگی ناشی از بیماری‌های غیر واگیر است.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، سید محمد طباطبایی با بیان اینکه یکی از چهار علت اصلی مرگ در بین بیماری‌های غیرواگیر در جهان مربوط به بیماری‌های قلبی عروقی با ۱۹ میلیون مرگ در سال است، تصریح کرد: پرفشاری خون مهمترین عامل خطر در بیماری‌های قلبی عروقی محسوب می‌شود. یکی دیگر از این چهار علت اصلی مرگ، دیابت و همچنین بیماری‌های کلیوی با ۳ میلیون مرگ در سال هستند.

طباطبایی با بیان اشاره به اینکه دیابت و پرفشاری خون در سطح اول پیشگیری اهمیت دارند و سبک زندگی سالم تا حد زیادی از بروز آن‌ها پیشگیری می‌کند، افزود: متاسفانه این دو بیماری به عنوان بیماری خاموش و مادر بیماری‌ها در جامعه گسترش یافته و عاملی برای بسیاری از بیماری‌های خطرناک و تهدیدکننده سلامت مردم هستند. این دو بیماری به همراه عوارض بسیار شایع آن همچون حملات قلبی، سکته‌های مغزی و نارسایی پیشرفته کلیه، دیالیز و قطع عضو، هزینه‌های سنگینی را به بیماران، خانواده ها، جامعه و دولت تحمیل می‌کنند. از طرفی مشخص شده که پیشگیری سطح دوم یعنی شناسایی و پیگیری به موقع مبتلایان این دو بیماری، می‌تواند روند پیشرفت آن را تضعیف کند. زندگی هزاران نفر و تعداد بیشتری از خانواده‌ها را نجات دهد و در هزینه‌های مربوط به سلامت صرفه جویی نماید.

وی با اشاره به بدون علامت بودن پر فشاری خون و دیابت و عوارض جدی ناشی از عدم تشخیص و درمان به موقع آن، گفت: این امر، ضرورت طراحی و اجرای مداخلات اثربخش برای حساس سازی جامعه نسبت به موضوع را نشان می‌دهد.

شناسایی بیماران مبتلا به پرفشاری خون و دیابت از اهداف اصلی پویش

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با یادآوری اینکه بسیج‌های اطلاع رسانی و غربالگری از جمله راهکار‌هایی است که در گذشته نیز شاهد تجربه موفقیت آمیز آن‌ها در شناسایی افراد بیمار یا در معرض خطر و ترغیب آن‌ها جهت خودمراقبتی بوده‌ایم، افزود: اکنون وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۲ طرح "پویش ملی سلامت، تکمیل پرونده سلامت الکترونیک، غربالگری بیماری‌های غیرواگیر فاز اول پرفشاری خون و دیابت" را به اجرا گذاشته است.

وی اهداف کلی پویش ملی سلامت را افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به دیابت و پرفشاری خون در کشور و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامد‌ها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل دیابت و فشارخون بالا عنوان کرد.

دکتر طباطبایی در ادامه افزود: گروه هدف این پویش ک همه افراد ۱۸ سال و بالاتر (متولدین قبل از ۱/۸/۱۳۸۴) ساکن در کشور و بانوان باردار در همه گروه‌های سنی هستند. زمان اجرای اصلی طرح از تاریخ ۱/۸/۱۴۰۲ لغایت ۱۵/۱۰/۱۴۰۲ بوده و در واقع ادامه طرح غربالگری و شناسایی بیماران مبتلا به دیابت و فشارخون بالا در شبکه‌های بهداشتی درمانی در برنامه خطرسنجی قلبی عروقی (برنامه ایراپن) است.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی ایران با جمعیتی بالغ بر ۵.۵۵۹.۷۷۰ نفر و جمعیت بالای ۱۸ سال بالغ بر ۴.۲۰۵.۵۳۸ نفر یکی از پرجمعیت‌ترین دانشگاه‌ها و نیز یکی از بازو‌های مهم اجرایی طرح مذکور در کشور است، گفت: همت بر این است که دانشگاه علوم پزشکی ایران با مشارکت تمام ارکان مدیریتی، پشتیبانی و فنی خود بتواند با دستیابی به اهداف اختصاصی پویش گام موثری در ارتقا سلامت عموم بردارد.

معاون بهداشت دانشگاه در پایان اهداف اختصاصی این طرح را چنین برشمرد:

۱- غربالگری فشارخون و دیابت افراد ۱۸ سال و بالاتر به میزان ۷۰ درصد
۲- افزایش نسبی آگاهی افراد ۱۸ سال و بالاتر درخصوص دیابت و فشارخون به میزان ۷۰ درصد
۳-شروع مراقبت دیابت در افرادی که قند خون بالا داشته اند، به میزان ۸۰ درصد
۴- شروع مراقبت فشارخون در افرادی که در اندازه گیری فشارخون بالا داشته اند، به میزان ۵۰ درصد

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *