تأمین ۳۶ هزار هکتار اراضی دولتی برای نهضت ملی مسکن

10:08 - 29 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۳۳۰
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
تأمین ۳۶ هزار هکتار اراضی دولتی برای نهضت ملی مسکن
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از تامین و شناسایی ۳۶ هزار هکتار زمین برای ساخت ۱.۶ میلیون واحد تاکنون خبر داد.

خبرگزاری میزان - به گزارش وزارت راه و شهرسازی، ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن و معاون وزیر راه و شهرسازی، برنامه صف اول امشب موضوع تأمین زمین برای نهضت ملی مسکن مورد بررسی قرار گرفت و ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به سوالاتی پاسخ داد.

وی در خصوص میزان تامین زمین در طرح‌های مختلف نهضت ملی مسکن گفت: تاکنون بالغ بر ۵۲ هزار هکتار زمین را توانسته‌ایم تأمین کنیم که ۳۶ هزار هکتار آن واقع در حریم شهر‌ها هستند که توانستیم آن‌ها را به محدوده شهر‌ها الحاق کنیم. یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم شهرک سازی است. اراضی که خارج از شهر‌ها شناسایی و به عنوان یک شهرک مستقل برای سکونت در نظر گرفته می‌شود و تاکنون ۱۶هزار هکتار در قالب شهرک سازی مصوبه از شورای عالی شهرسازی و معماری دریافت کرده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در پاسخ به اینکه چه میزان زمین مورد نیاز است، گفت: همه ۴ میلیون مسکن در طرح نهضت ملی برای اراضی دولتی در نظر گرفته نشده است. آنچه برنامه‌ریزی شده این است که در برنامه اولیه یک میلیون و۲۰۰ هزار نفر باید در اراضی دولتی ساکن شوند و ما تاکنون برای بیش از این میزان تامین زمین انجام داده‌ایم. در ثبت نامی که در طرح نهضت ملی مسکن انجام شد، در بعضی مناطق بیشتر از میزان اعلامی زمین نیاز داریم که ملزم هستیم برای همه ثبت نام کنندگان تأمین زمین انجام شود.

این مقام مسئول افزود: اگر ۱٫۲ میلیون واحد و ۶۰۰ هزار شهر‌های جدید که باید تأمین زمین آن‌ها طی ۴ سال انجام شود را حساب کنیم، با تراکم ۴۰ واحد در هکتار حدود ۴۵ هزار هکتار زمین مورد نیاز است که اکنون ۳۶ هزار هکتار تأمین شده است. ۲۳ هزار هکتار هم در مراحل الحاق قرار دارد.

وی با اشاره به مشکلات تأمین زمین گفت: در برخی از شهر‌ها دولت هیچگونه زمین دولتی وجود ندارد و اراضی مردمی هم، اراضی درجه یک و دو کشاورزی هستند که برای استفاده از آن‌ها ممنوعیت قانونی داریم. در بعضی از شهر‌های شمالی مانند رامسر و تنکابن و برخی از شهر‌های دامنه‌های زاگرس مانند سنندج، نتوانستیم اراضی دولتی را به میزان متقاضیان شناسایی کنیم.

مالکی ادامه داد: یکی از راه حل‌هایی که در شهر‌هایی که دولت محدودیت تأمین زمین دارد، مشارکت با بخش خصوصی است که ممکن است بنیاد‌ها باشند یا مردمی که در آن شهر‌ها اراضی در اختیار دارند. تاکنون ۱۷ هزار هکتار با بخش خصوصی به توافق رسیدیم که مراحل را طی می‌کند تا بتوانیم از این اراضی استفاده کنیم. ما روش‌های مختلف حتی خرید زمین را انجام می‌دهیم تا تأمین زمین انجام شود. تاکنون زمین مورد نیاز ۳۷۱ هزار واحد ویلایی یا گروهی واگذار شده است. در شهر‌هایی که تقاضا با تأمین زمین نسبت مناسبی داشته باشد اولویت با ویلایی سازی است. در خراسان جنوبی و یزد بیشترین میزان ویلایی سازی انجام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: به غیر از امکان خرید زمین، در قانون این امکان ایجاد شده که در صورت تامین سرانه شهر امکان تغییر کاربری زمین‌های غیر مسکونی فراهم شده است. مسئله دیگر بازپس‌گیری اراضی است که در گذشته دولت واگذار کرده، اما هیچ پروژه‌ای در آن‌ها انجام نشده است. در قانون تاکید شده که این زمین‌ها شناسایی و پس گرفته شوند.

مالکی گفت: تاکنون در سامانه نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۵۰۰هزار خانواده ثبت نام کرده‌اند و شاید شرط محل سکونت باعث شده است در آن شهر‌ها شرایط آن‌ها به تایید برسد. زیرا یکی از الزامات این است که فردی که تقاضای زمین می‌کند باید ۵ سال سابقه سکونت داشته باشد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *