مصوبه حمایتی مجلس از اقشار آسیب‌پذیر؛ ۵ دهک اول جامعه سبد معیشتی دریافت می‌کنند

17:30 - 28 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۲۶۸
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
مصوبه حمایتی مجلس از اقشار آسیب‌پذیر؛ ۵ دهک اول جامعه سبد معیشتی دریافت می‌کنند
نمایندگان مردم در مجلس، دولت را مکلف به تأمین سبد معیشتی از جمله گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ، پنیر، روغن مایع و ماکارونی برای ۵ دهک اول جامعه کردند.

خبرگزاری میزان- به گزارش خانه ملت، در جلسه علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه ۲۸ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، بند الحاقی ۳ به ماده ۳۱ این لایحه با ۱۶۷ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۳ نماینده حاضر در صحن درباره تامین اقلام اساسی مردم از طریق کالابرگ الکترونیکی موافقت کردند.

محمدحسین فرهنگی در مخالفت با این بند الحاقی گفت: برداشت من از این بند این است که عبارت «پنج دهک» مانع دهک‌های بعدی می‌شود که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اخیراً هم آن را اعلام کرد که دارد با همین اقلام افراد را حمایت می‌کند، لذا اگر یک کلمه «حداقل» قبل از کلمه «پنج دهک» بیاید، ایراد آن رفع می‌شود، لذا بهتر است بگوییم «حداقل پنج دهک» تا بتوان دهک‌های ۶ و ۷ را نیز حمایت کرد.

محمد وحیدی در موافقت با این بند الحاقی گفت: موضوع مهمی که در این بند الحاقی آمده از موضوعاتی است که در زمان حذف ارز ترجیحی مورد توجه و هدفگذاری مجلس بود تا فرصت تغذیه سالم مردم به ویژه کودکان حفظ شود. در واقع با توزیع سبد غذایی در میان دهک‌های پایین جامعه از آن‌ها حمایت کنیم، اما متاسفانه عدم توجه به این امر در آن زمان آسیب‌های بسیاری به تغذیه اقشار مختلف جامعه وارد کرد و حتی به تولید نیز آسیب رساند، لذا باید این موضوع در سبد معیشتی مردم در نظر گرفته شود تا شاهد آسیب به سلامت آن‌ها به ویژه کودکان و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نباشیم.

در ادامه نماینده دولت در رابطه با این بند الحاقی گفت: این بند الحاقی دو نکته مهم دارد؛ ابتدا اینکه گفته شده کالابرگ در میان مردم توزیع می‌شود، اما سوال این است که آیا این کالابرگ از محل همین یارانه‌های موجود توزیع خواهد شد یا از محل دیگری مانند افزایش قیمت حامل‌های انرژی است؟ یا یارانه‌های نقدی کنونی تبدیل به کالا می‌شوند؟ همچنین ما در بند (پ) ماده ۳۱ چنین حکمی را با همین محتوا تصویب کردیم، بنابراین باید رابطه این حکم با بند (پ) ماده ۳۱ مشخص شود و رابطه آن را با یارانه نقدی شفاف کنیم.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: از آنجا که هر دو این بند‌ها در ماده ۳۱ گنجانده شده اند، مکمل هم هستند که باید تنقیح شوند.

براساس بند الحاقی ۳ ماده ۳۱ این لایحه؛ دولت مکلف است به منظور حمایت و حفظ قدرت خرید خانواده‌های کم برخوردار (پنج دهک اول) و بازنشستگان بر اساس آزمون وسع در سال‌های اجرای برنامه نسبت به تامین سبد معیشتی ماهانه شامل گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ، پنیر، روغن مایع و ماکارونی به میزان معین از طریق واگذاری کالابرگ الکترونیک به گونه‌ای عمل نماید که سهم پرداختی خانواده‌های مذکور در طول سنوات برنامه حداکثر به میزان افزایش حقوق در قانون بودجه سنواتی افزایش یابد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *