قانون استخدام فرزندان شهدا و ایثارگران در برنامه هفتم تمدید شد

16:31 - 28 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۲۵۴
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
تعداد نظرات: ۶ دیدگاه
قانون استخدام فرزندان شهدا و ایثارگران در برنامه هفتم تمدید شد
نمایندگان مجلس دولت را به اصلاح و تجمیع تمامی قوانین و مقررات موجود در حوزه خدمت‌رسانی به ایثارگران تا پایان سال اول برنامه هفتم توسعه مکلف و تا زمان ارائه این لایحه به مجلس، برنامه ششم توسعه برای ایثارگران را تمدید کردند.

خبرگزاری میزان- به گزارش خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت دوم امروز (یکشنبه، ۲۸ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند (ج) ماده ۳۱ این لایحه با ۱۲۲ رأی موافق، ۷۳ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

محمدرضا صباغیان در مخالفت با این بند، گفت: ما قانون خدمات جامع ایثارگران را به صورت کامل و جامع داریم، در اینجا فقط به دولت اختیار می‌دهیم که قانون را اصلاح، تجمیع یا تقنین کند؛ آن هم دولتی که همین قانون را اجرا نکرده است. مطمئنا این قانونگذاری دولت به ضرر ایثارگران و همچنین خلاف اصل ۸۵ است.

جعفر قادری در موافقت با این بند اعلام کرد: در حال حاضر در قوانین مختلفی درباره خانواده شهدا و ایثارگران احکامی وجود دارد که نیاز است این قوانین تجمیع و یکجا جمع شود تا بعضا تبعیض‌ها و تفاوت‌هایی که بین خانواده شهدا و ایثارگران وجود دارد و قابل دفاع نیست رفع شود.

وی افزود: در اینجا منظور فرآیند اصلاح قانون است. مطمئنا اگر نیاز به اصلاحی باشد از طریق دولت لایحه آن به مجلس ارائه می‌شود و مجلس قانونگذاری خواهد کرد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در توضیح این بند، با اشاره به اینکه بحث اصلاح، تنقیح و تجمیع بحث روشنی است، عنوان کرد: تنقیح حتما کار مجلس است و مجلس باید انجام دهد. اصلاح و تجمیع هم به معنی تصویب قانون توسط دولت نیست بلکه هرکجا که نیاز به اصلاح بود، تبدیل به لایحه و به مجلس ارائه می‌شود لذا اینجا با حذف تنقیح دیگر موارد تضادی با قانون اساسی ندارد.

نماینده دولت در موافقت با این بند، گفت: تجمیع و اصلاحی که در این حکم اشاره شده با رعایت ترتیبات قانونی انجام می‌شود. رویه قانونگذاری این است که جایی که مجلس می‌خواهد دولت را الزام به ارائه لایحه کند، می‌نویسد دولت اقدام قانونی لازم را برای آن کار انجام دهد که در این بند دولت باید احکام مربوط به ایثارگران و خانواده شهدا که در قوانین مختلف وجود دارد را با رویکرد‌های حمایتی و رفع تعارضاتی که دارند تجمیع و در قالب یک لایحه به مجلس ارائه کند و مجلس براساس آن لایحه تصمیم گیری کند.

محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم، گفت: ما قوانین مختلفی در حوزه ایثارگران داریم که در لایحه اولیه دولت آورده شده، این قوانین را تجمیع و در قالب یک قانون جامع برای ایثارگران تدوین کنیم که در این بند اتفاق افتاد.

وی همچنین در توضیح تبصره ۵ و ۶ در موضوع افزایش سن بازنشستگی اعلام کرد: هم این اختیار را به دستگاه دادیم که برای فرد اعلام بازنشستگی کند هم در تبصره ۶ گفته شده افرادی که به تقاضای خود مایل به بازنشستگی هستند عملا از شمول بند یک تا ۵ خارج می‌شوند؛ یعنی می‌توانند بدون توجه به آن اعلام بازنشستگی کنند.

در بند (ج) ماده ۳۱ این لایحه آمده است: دولت مکلف است با توجه به شأن و منزلت خانواده معظم شهدا و ایثارگران و ضرورت توسعه خدمت‌رسانی به ایشان از طریق مراجع ذیربط و با هدف تقویت عدالت و حمایت هدفمند، ارتقای اثربخشی و افزایش رضایتمندی جامعه هدف در ارائه خدمات، نسبت به اصلاح و تجمیع کلیه قوانین و مقررات موجود در حوزه خدمات رسانی به ایثارگران ازجمله قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، قانون حالت اشتغال مستخدمین شهید، جانباز، ازکارافتاده و مفقودالاثر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی تا پایان سال اول برنامه با ترتیبات قانونی اقدام نماید.

جز یک تا ۷ بند (ج) ماده ۳۱ با نظر رئیس مجلس و به دلیل داشتن بار مالی و برخی ابهامات مجدد به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد.

در ادامه نمایندگان با ۱۸۶ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتننع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در جلسه با جزء ۸ بند (ج) ماده ۳۱ به شرح زیر موافقت کردند.

جزء ۸ بند (ج) ماده ۳۱؛ مواد (۸۶) تا (۹۱) قانون برنامه ششم توسعه تنفیذ میگردد.

در پایان محمد باقر قالیباف عنوان کرد: با تصویب جزء ۸ این ماده برنامه ششم را برای ایثارگران تمدید کردیم و با تصویب بند ج هم دولت مکلف شد لایحه‌ای که اصلاح و تجمیع مسائل و موضوعات ایثارگران و خانواده شهدا را شامل می‌شود آماده و به صحن مجلس ارائه کند و تا زمانی که به صحن ارائه و تصویب نشود روند اجرای قانون برنامه ششم توسعه برای ایثارگران ادامه دارد.

انتهای پیام/


محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۳۰
0
1
ایثارگرانی که کمتر شش ماه درجبهه بوده ایثارگر نیست
فاطمه
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
0
0
سلام وقتتون بخیر
یعنی تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگر ۱۴۰۱ صورت می‌گیرد
فرزانه
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۳
0
0
این سوال منم هست. میشه لطفا بگید که ایثارگران ۱۴۰۱ تبدیل وضعیت میشن یا ن؟
زهرا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۳
0
0
سلام وعرض ادب یعنی ورودی ۱۴۰۱ هم تبدیل وضعیت می شوند
ممد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵
0
0
یعنی الان من که استخدامی تیر ماه۴۰۱هستم میتونم تبدیل وضعیت کنم
احمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
0
0
یعنی منی که تازه درسم تمام شده دکتری گرفتم تازه 1402استخدام شدم نمیتونم تبدیل وضع بشم آخه این چه قانونی هست مگه گناه کردم درسمو ادامه دادم
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *