امکان پوشش بیمه رانندگان تاکسی‌های اینترنتی فراهم شد

9:46 - 28 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۱۴۱
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
امکان پوشش بیمه رانندگان تاکسی‌های اینترنتی فراهم شد
نمایندگان مردم در مجلس با امکان بهره مندی رانندگان تاکسی‌های اینترنتی از مزایای بیمه تامین اجتماعی موافقت کردند.

خبرگزاری میزان - به گزارش خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه ۲۸ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند (ج) اصلاحی ماده ۲۹ این لایحه با ۱۸۸ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

محمدرضا صباغیان بافقی در مخالفت با این بند گفت: هم اکنون این سوال از نماینده دولت مطرح می‌شود که مگر در شرایط کنونی رانندگان مذکور نمی‌توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند و آیا این قانون وجود ندارد؟ این مصوبه چه تفاوتی با وضعیت موجود خواهد داشت؟

علی بابایی کارنامی نیز در موافقت با بند مذکور یادآور شد: متاسفانه این رانندگان نمی‌توانند در ساختار تامین اجتماعی بیمه شوند، ضمن اینکه خبرنگاران نیز با این مشکل مواجهند وای کاش در این بند به آن‌ها نیز اشاره می‌شد.

وی در ادامه به عنوان رئیس فراکسیون کارگری مجلس نسبت به ضرورت توجه دولت به تسریع روند پوشش بیمه کارگران ساختمانی متذکر شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماینده دولت تصریح کرد: این رانندگان یک گروه از شاغلان هستند که همچون اسنپ و تپسی در سکو‌های مجازی فعالیت می‌کنند و امکان پوشش بیمه‌ای ندارند، کما اینکه ۳۰۰ هزار نفر با این مشکل مواجهند، بنابراین ما در قالب این مصوبه اجازه می‌دهیم که آن‌ها به عنوان خویش فرما تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

براساس این بند اصلاحی؛ ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل بار و مسافر که از طریق سکو (پلتفرم)‌های مجازی به فعالیت مشغول بوده و بیمه بازنشستگی ندارند، مجاز به بیمه نمودن خود نزد سازمان تأمین اجتماعی هستند. آئین نامه اجرائی موضوع این بند به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حداکثر ظرف سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

همچنین در ادامه نمایندگان با حذف بند‌های (چ) و (ح) این ماده نیز موافقت کردند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *