مهم‌ترین پرونده‌های حقوق بشری در کانادا؛ نژادپرستی مداوم و نقض حقوق زنان

13:00 - 27 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۹۸۶
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
مهم‌ترین پرونده‌های حقوق بشری در کانادا؛ نژادپرستی مداوم و نقض حقوق زنان
یکی از مهم‌ترین پرونده‌های نقض حقوق بشر در کمیسیون حقوق بشر کانادا، موضوع نقض حقوق زندانیان و بازداشت‌شدگان است.

خبرگزاری میزان -  کانادا در حالی به شکل گسترده در سال‌های اخیر تلاش کرد تا از خود در مجامع جهانی به‌عنوان کشوری پیشتاز در زمینه حقوق بشر چهره‌سازی کند که نگاهی به مشکل‌ها، چالش‌ها و بحران‌های حقوق بشری در این کشور نشان‌دهنده وخامت و گستردگی نقض حقوق بشر در کانادا است.

کانادا در میانه اتهام‌زنی به کشور‌های مختلف جهان در زمینه نقض حقوق بشر، به نقض گسترده این حقوق در خاک خود بی‌توجه است و به صرف سر دادن شعار «تضمین حقوق بشری انسان‌ها در قوانین استانی، فدرال و بین‌المللی» بسنده می‌کند.

کانادا در حال حاضر تلاش می‌کند تا به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل دربیاید و در ماه نوامبر، باید در برابر بررسی دوره‌ای جهانی در سازمان ملل حاضر شود.

در عین حال، نگاهی به پرونده‌های مطرح شده در کمیسیون حقوق بشر کانادا به‌خوبی گستردگی نقض حقوق بشر در این کشور را نشان می‌دهد.

این کمیسیون که به‌عنوان نهادی مستقل از دولت این کشور معرفی می‌شود، در زمینه‌های حقوق بشری افراد براساس قوم، نژاد، رنگ، دین، سن، وضعیت تاهل و تجرد، معلولیت و ویژگی‌های ژنتیکی بررسی‌هایی انجام داده است.

این کمیسیون همچنین وظیفه بررسی شکایت‌ها درباره تبعیض در سازمان‌های فدرال، تنظیم‌کنندگی قوانین حقوق بشری و نظارت بین‌المللی بر اجرای تعهدات حقوق بشری کانادا برعهده دارد.

بررسی نقض حقوق بشر در نشست سالانه کمیسیون حقوق بشر کانادا

کمیسر موقت کمیسیون حقوق بشر کانادا در نشست وزرای حقوق بشر فدرال، استانی و منطقه‌ای سال ۲۰۲۳ که در ژوئن سال جاری برگزار شد، اعلام کرد که مسائل حقوق بشری بی‌شماری در کانادا نیاز به توجه دارند.

وی از جمله این مسائل به موضوع تامین حقوق بومیان، پرداختن به مسئله نژادپرستی سیستماتیک، حمایت از حقوق افراد داری معلولیت و حقوق بی‌خانمان‌ها اشاره کرد و گفت: موضوع حقوق بشری مهمی که در کانادا به آن توجه اندکی دارد، حقوق بشری بازداشت‌شدگان در مکان‌ها و مراکز مختلف در این کشور است.

کمیسر کمیسیون حقوق بشر کانادا تاکید کرد: این یک موضوع حقوق بشری است که به‌ندرت در کانون توجه قرار می‌گیرد، اما یادآوری دائمی از آنچه نلسون ماندلا از آن به‌عنوان معیار بزرگ یک کشور یاد می‌کند، همواره باقی می‌ماند: چگونه با کسانی که بازداشت می‌کنیم، رفتار می‌کنیم؛ در حال حاضر، در تمام حوزه‌های قضایی در سراسر کشور، مسائل حقوق بشری بسیاری پیش روی افراد محروم از آزادی وجود دارد؛ این مسائل فراتر از سیستم زندان است.

به گفته وی، استفاده از سلول انفرادی، حبس افراد دارای معلولیت در امکانات نامناسب، ازدحام جمعیت زندانیان سالمند با وجود جایگزین‌های مناسب، بازداشت مهاجران در مراکز در نظر گرفته شده برای جنایت‌کاران، تاثیر‌های درازمدت کرونا بر زندانیان و حضور بیش از حد کودکان بومی و سیاه‌پوست در سیستم خدمات اجتماعی کودکان از مصادیق نقض بازداشت‌شدگان در کانادا هستند.

این مقام حقوق بشری کانادایی تاکید کرد: ما شاهد تاثیر نامتناسبی از نقض حقوق بشر بر زندگی مردمان بومی، سیاه‌پوست و دیگر نژادها، افراد دارای معلولیت به‌ویژه معلولان حوزه سلامت روان، زنان، جوانان و بی‌خانمان‌ها هستیم؛ بسیاری از این افراد پیش از بازداشت با تبعیض‌های سیستماتیک و شرایط آسیب‌زایی روبرو بودند و پس از بازداشت نیز با ادامه نژادپرستی سیستماتیک، خشونت، بی‌توجهی و سوءاستفاده مواجه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از مراکز بازداشت کانادا و نحوه بازداشت افراد تحت نظارت نیستند، تاکید کرد که کانادا باید با تصویب پروتکل اختیاری سازمان ملل درباره کنوانسیون منع شکنجه و دیگر اشکال رفتار یا مجازات ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز برای حل این مشکل گام مشخصی بردارد.

تاکید کمیسیون حقوق بشر کانادا بر مبارزه با اسلامی هراسی

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ خواستار مقابله گسترده با اسلام‌هراسی فزاینده در این کشور شد.

در بیانیه کمیسیون مذکور آمده است: باید با هرگونه اسلام‌هراسی و جنایت‌های نفرت‌محور علیه مسلمانان مقابله شود؛ اسلام‌هراسی نوعی نژادپرستی است و این نژادپرستی ضد مسلمانان و اسلام‌هراسی در تمام جنبه‌های جامعه از جمله محل کار ما نفوذ کرده است. 

توجه کمیسیون حقوق بشر کانادا به قهرمانان سیاه‌پوست این کشور

کمیسیون حقوق بشر کانادا در اول فوریه ۲۰۲۳ خواستار توجه به قهرمانان سیاه‌پوست این کشور به موازات همتایان سفیدپوست آن‌ها شد.

به گفته این کمیسیون، سیاه‌پوستان و جوامع سیاه‌پوست سابقه طولانی در پیشگامی و ایجاد تغییر در تمام جنبه‌های جامعه کانادا دارند، اما با پیچیدگی‌های تبعیض نژادی و نابرابری‌های سیستمی روبرو هستند.

اعتراض کمیسیون حقوق بشر کانادا به موضوع نژادپرستی مداوم

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۲۲ مارس ۲۰۲۳ ضمن انتقاد از میراث استعماری و نژادپرستی سیستمی در این کشور خواهان رفع این شرایط شد.

ورود کمیسیون حقوق بشر کانادا به شکایت از صنعت فیلم

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۱۴ مارس ۲۰۲۳ وارد پرونده شکایت حقوق بشری یک جوان سیاه‌پوست از هیئت ملی فیلم کانادا شد.

انتقاد کمیسیون حقوق بشر کانادا از نقض حقوق زنان در این کشور

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۸ مارس ۲۰۲۲ با تاکید بر اینکه هر یک زن کانادایی اهمیت زیادی دارد، خواستار توجه ویژه به حقوق زنان در این کشور شد.

براساس اعلام این کمیسیون، زنان کانادایی همچنان با چالش‌ها و تبعیض‌های بی‌شماری در زمینه‌های مختلف از جمله فقر، مسکن، شکاف جنسیتی در دستمزدها، ... مواجه هستند و این چالش‌ها برای زنان بومی، سیاه‌پوست و دارای معلولیت بسیار جدی‌تر است.

این کمیسیون از موارد زیر به‌عنوان موارد مهم نقض حقوق زنان یاد کرد:

- زنان در قیاس با مردان به‌دلیل جنسیت خود حقوق کمتری دریافت می‌کنند.
- ۳۶ درصد از افرادی که بی‌خانمانی را در کانادا تجربه می‌کنند، زن هستند.
- ۵۰ درصد از زنان زندانی در زندان فدرال از بومیان هستند.

حضور کمیسیون حقوق بشر کانادا در مقابل کمیته بومیان سنای این کشور

کمیسیون حقوق بشر کانادا در آوریل ۲۰۲۳ با حضور در مقابل کمیته بومیان سنای این کشور خواستار تسهیل روند شکایت بومیان از قوانین و سیستم‌های دارای تاثیر سوء بر زندگیشان شد.

براساس اعلام این کمیسیون، بومیان کانادایی در موارد متعددی به دلیل عدم آموزش و اطلاع‌رسانی از حقوق خود و قوانین تامین‌کننده حقوقشان از جمله ایمنی و سلامت زنان بومی در زندان‌ها و تامین مالی خدمات پلیس بومی اطلاع ندارند.

حل‌وفصل موضوع نژادپرستی پلیس کانادا در کمیسیون حقوق بشر این کشور

کمیسیون حقوق بشر کانادا از پلیس و ارتش این کشور خواست تا رویه‌های نژادپرستانه را در برخورد، استخدام، رویه‌های تصمیم‌گیری، فرهنگ و نوسازی این مراکز اصلاح کند.

این پرونده در ۱۷ آوریل ۲۰۲۳ مورد بررسی قرار گرفت؛ در دادگاه مذکور کمیسیون حقوق بشر کانادا طرحی را برای حل‌وفصل موضوع‌های حقوق بشری و جلوگیری از تبعیض سیستماتیک در پلیس کانادا ارائه کرد.

نامه سرگشاده کمیسیون حقوق بشر کانادا به کمیته دائمی حقوق بشر سنای این کشور

کمیسیون حقوق بشر کانادا در نامه‌ای سرگشاده به کمیته دائمی حقوق بشر سنای این کشور خواستار توجه لازم به موضوع نژادپرستی در این کشور شد.

در این نامه با اشاره به واقعیت نژادپرستی سیستماتیک علیه سیاه‌پوستان در کانادا، آماده است که مصادیق و مظاهر این بحران در سراسر کانادا مشاهده می‌شود، اما اقدام‌های لازم برای مقابله با نژادپرستی گسترده در محل‌های کار، عمومی و ... اندیشیده نشده است.

متهم شدن کمیسیون حقوق بشر کانادا به سیاسی‌کاری

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۸ مه سال جاری با حضور در کمیته حقوق بشر سنای این کشور از خود در برابر اتهام سیاسی کاری در موضوع نژادپرستی گسترده در کانادا دفاع کرد.

 

گزارش کمیسیون حقوق بشر کانادا درباره سوءرفتار جنسی در ارتش و پلیس این کشور

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۲۳ مه سال جاری خواستار مراجعه قربانیان سوءرفتار جنسی در ارتش و پلیس این کشور به سیستم حقوق بشر فدرال شد.

این کمیسیون با اشاره به تجربه چند دهه‌ای خود در رسیدگی به پرونده‌های این چنینی، تاکید کرد که به دنبال بررسی همه اشکال سیستماتیک تبعیض و سوءرفتار جنسی با کارکنان نظامی و دفاعی کانادا است.

گزارش کمیسیون حقوق بشر کانادا درباره نقض حقوق افراد دارای معلولیت

در ۲۹ ماه مه سال جاری، کمیسیون حقوق بشر کانادا خواستار بهبود شرایط حقوق بشری کانادایی‌های دارای معلولیت شد.

براساس اعلام کمیسیون مذکور، افراد دارای معلولیت موانع متعددی را در زندگی تجربه می‌کنند و از انواع مختلفی از تبعیض رنج می‌برند.

انتقاد کمیسیون حقوق بشر کانادا از نقض حقوق افراد دارای معلولیت در این کشور

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۳ ضمن تقدیر از یک فعال حقوق افراد دارای معلولیت، خواستار مبارزه با نابرابری، تبعیض در آموزش و دیگر اشکال تبعیض علیه افراد دارای معلولیت شد.

این کمیته در ۲۶ ژوئن ۲۰۲۳ نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به قانون تاریخی احقاق حقوق افراد دارای معلولیت کمک می‌کند.

تاکید کمیسیون حقوق بشر کانادا بر احقاق حق بومیان

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۲۹ سپتامبر سال جاری ضمن گرامیداشت روز ملی حقیقت و آشتی تاکید کرد که باید رابطه دولت کانادا با بومیان این کشور بازسازی شود.

انتقاد کمیسیون حقوق بشر کانادا از رشد جنایت‌های نفرت محور در این کشور

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۳ با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از رشد جنایت‌های نفرت‌محور در این کشور خواستار توجه دولت و پلیس به حق تجمع‌های مسالمت‌آمیز در کانادا شد.

در این بیانیه آمده بود: نفرت در همه جای کانادا وجود دارد و مردم را می‌کشد؛ سبب ترس و تفرقه می‌شود؛ و این برخلاف قوانین کانادا است.

استقبال کمیسیون حقوق بشر کانادا از رسیدگی به پرونده شکایت بومیان

کمیسیون حقوق بشر کانادا در ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ با انتشار بیانیه‌ای حکم دادگاه فدرال درباره فرآیند حقوقی چند ساله کودکان بومی و خانواده‌های آن‌ها را مورد استقبال قرار داد.

دادگاه فدرال کانادا اعلام کرد که تسویه حساب کم‌سابقه‌ای را برای شاکیان این پرونده انجام می‌دهد.


انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *