پیشنهاد ایجاد منطقه اقتصادی مشترک ایران و ترکمنستان

11:46 - 27 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۹۸۱
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
پیشنهاد ایجاد منطقه اقتصادی مشترک ایران و ترکمنستان
معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر خارجه امور ترکمنستان با بیان اینکه یکی از اولویت‌های ما ارتقای همکاری عشق آباد و تهران است، پیشنهاد داد در سرخس و اینچه‌برون منطقه اقتصادی مشترک دو کشور ایجاد شود.

خبرگزاری میزان - به گزارش وزارت راه و شهرسازی، رشید مردوف، در مراسم افتتاحیه همایش اقتصادی تجاری و بازرگانان در عشق آباد ترکمنستان با بیان اینکه تبادل نظر برای توسعه مبادلات تجاری، جستجو برای مسیر‌های جدید همکاری و بکارگیری ظرفیت‌های موجود سه هدف برگزاری نشست مشترک اقتصادی با ایران است، اظهار کرد: ترکمنستان دارای اقتصاد فعال، ذخائر طبیعی و… است و ما فرصت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاران ایرانی فراهم می‌کنیم.

مرادف افزود: یکی از اولویت‌های ما ارتقای همکاری ترکمنستان و ایران است. در بخش تجارت، روابط تجاری ایران رشد مستمری داشته و در حوزه‌های نفت، گاز و سایر بخش‌ها سهم عظیمی در این مراودات دارد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در حال پیگیری است، گفت: به ایران پیشنهاد می‌دهیم در منطقه سرخس و اینچه برون ایجاد منطقه اقتصادی مشترک را بررسی کند.

معاون رییس کابینه وزرا و وزیر خارجه امور ترکمنستان با یادآوری اینکه در دوره‌های قبلی صادرات گاز به ایران تجارب خوبی کسب کرده‌ایم، اضافه کرد: این تجربه‌ها مبنای مناسبی برای صادرات گاز و افزایش آن است. امروز سوآپ گاز بین دو کشور در حال انجام است و ما به دنبال گسترش بیش از پیش چنین همکاری‌هایی با ایران هستیم.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان با بیان اینکه امروز برای افزایش سطح صادرات گاز به ایران با وزیر راه و شهرسازی مذاکره می‌کنیم، گفت: به شرکت‌های ایرانی پیشنهاد می‌کنیم با توجه به فناوری بالایی که در اختیار دارند با ما همکاری داشته باشند.

مردوف تاکید کرد: ترکمنستان چند میلیارد دلار در توسعه تولید فرآورده‌های نفتی و گازی هزینه کرده و آماده همکاری با برادران ایرانی در این بخش‌ها هستیم.

معاون رییس کابینه وزرا و وزیر خارجه امور ترکمنستان همچنین به همکاری‌های ایران و ترکمنستان طی سال‌های گذشته اشاره و اظهار کرد: از شرکت‌های ایرانی می‌خواهیم در بازسازی جاده‌های موجود و ورود تجهیزات و فناوری‌های جدید به ما کمک کنند.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان در ادامه با اشاره به احداث شهر جدید آرکادا، بیان کرد: این شهر هوشمند بر اساس سیستم شهرسازی و بالاترین استاندارد‌های بین‌المللی ساخته شده است. همچنین با توجه به برنامه ساخت فاز ۲ شهر عشق آباد، خوشه‌های صنعتی آن برای حضور شرکت‌های ایرانی جزو مسائل مهم است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *